Çabuk yağlanan saçlar ve saçları hemen her gün yıkama ihtiyacı canınızı sıkabilir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere sunduğumuz bakım önerileriyle bu sorundan kurtulabilirsiniz. Özel haberimizi okumaya devam edin, çabuk yağlanan saçlar için çözüm önerilerini öğrenin!

Saç derisinde oluşan yağ, saçları besler ve korur. Ancak, saçtaki aşırı sebum üretimi saçı ağırlaştırır ve istemediğimiz bir görünüme neden olur. Saçların çabuk yağlanmasının, hormonal düzensizlikler, sık yıkama, stres, sağlıksız beslenme, yanlış ürün kullanımı gibi pek çok nedeni olabilir. Peki, çabuk yağlanan saçlar için bakım yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Şampuanınızı doğru seçin!

Herkesin saç yapısı farklıdır. Saç tipine uygun şampuan seçimi yapmak saç bakımında dikkat etmemiz gereken ilk adımdır. Birkaç farklı şampuan deneyerek size en uygun olanını bulabilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin kimyasal içermeyen bitkisel ürünler olmasına özen gösterin.

Saçlarınızı sık yıkamayın

Saçı sık sık yıkamak, saç diplerindeki yağ bezlerini daha fazla çalıştırarak saçın daha çabuk yağlanmasına sebep olur. Bunun önüne geçmek için bir yıkama rutini oluşturmalısınız. Saçlarınızı her gün yıkamaya alıştıysanız, bu sıklığı iki günde bir yapmaya çalışın. Ayrıca, şampuan ve saç kremini az miktarda kullanmaya çalışın. Bu ürünlerin fazla kullanılması da saçların çabuk yağlanmasına sebep olur. Saç kremi uygularken saç diplerine değil, uçlarına uygulayın.

Saçınızı çok sık taramayın!

Saçlarınızı sık taramak da aynı yıkamak gibi yağ bezlerinin çalışmasına sebep olur. Bu yüzden saçlarınızı çok taramamaya dikkat edin. Tarağı ıslatmayın veya başka bir ürünü tarağa sürmeyin.

Karbonat ile fazla yağdan kurtulun!

Saçınızın yağlandığını hissettiğiniz ve yıkama ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda saç diplerinize az miktarda karbonat serpin ve masaj yapar gibi ovun. Karbonat saçınızda bulunan fazla yağı emecektir. Bu yöntem yerine kuru şampuan kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Saçlarınıza çok sık ısı uygulamayın!

Saçlara sıklıkla fön çektirmek, tarağın fazla kullanımı ve benzeri durumlar saçların çabuk yağlanmasına sebep olur. Saçların yüksek ısıya maruz kalınca kurur ve bu durumda yağ bezleri daha fazla çalışarak saçları yağlandırır.

Yastık kılıfınızı sık sık değiştirin!

Yastık kılıfınızı sık sık değiştirmek saçınızın çabuk yağlanmasını önleyecektir. Kullandığınız yastık kılıfında biriken kir ve yağ saçınıza geçerek çabuk yağlanmasına neden olur. Bunun dışında saçınız ıslakken ve sıkı bir şekilde topluyken yatmamaya özen gösterin.

Çabuk yağlanan saçlar için bakım önerilerini öğrendiniz.

TIKLA OKU: Çabuk yağlanan saçlar için bitkisel çözümler