C vitamini nelerde bulunur?

C vitamini, vücudumuzun temel ihtiyaçlarından biridir. C vitamini içeren besinleri tercih ederek sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilirsiniz. ‘Yüksek Topuklar’ olarak sizin için C vitamini nelerde bulunur araştırdık ve süper bilgilere ulaştık. C vitamini içeren besinleri öğrenmek için haberimizi okumaya devam edin!

Kuşburnu

Vücut direncini artırır. Antiviral, antibakteriyel, antioksidan özelliği sayesinde hastalıklara karşı korur.

Kırmızı biber

Kansere karşı korur. C vitamini deposu olan kırmızı biber kapsaisin maddesi içerir. Kapsaisin biberi acı yapar. Aynı zamanda eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Kötü yağ hücrelerini yakar.

Maydanoz

Maydanoz, C vitamini bakımından zengindir. Sivilce ve akne tedavisinde olumlu etkileri vardır. Kilo vermeye yardımcı, böbrek ve karaciğer için son derece faydalı bir besindir.

TIKLA OKU: Maydanoz kürü zayıflama tarifi

Ispanak

Ispanak, C vitamini bakımından zengin bir sebzedir. Kötü kolesterolün dengeler.

Karnabahar

Karnabaharın küçük boyunda bile yaklaşık 127 mg C vitamini bulunur. Aynı zamanda lif ve protein içerir. Diş eti kanamalarını geçirir.

Kivi

Kivi, vitamin ve mineral bakımından zengindir. C vitamini, potasyum ve bakır içerir. Kimyasalların vücuda verdiği olumsuz etkileri azaltır.

Karalahana

Kara lahana, A, C ve K vitaminleri içerir. Vitaminlerin yanı sıra yüksek miktarda mineral ve yağ asidi bulunur. Enfeksiyonu önler ve vücudu zararlı bakterilerden korur.

Sivri biber

Sivri biber, tam bir C vitamini deposudur. Kötü yağ hücrelerini yakar. Kırmızı olanı A vitamini bakımından da oldukça zengindir. Göz sağlığını destekler. Aynı zamanda güçlü bir lif kaynağıdır.

Asma yaprağı

Asma yaprağı, içeriğindeki C vitamini sayesinde yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Şalgam yaprağı

Kalp krizini önlemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini destekler, gribal enfeksiyonlara karşı vücudun savunmasını güçlendirir.

Çilek

C vitamini deposu olan çilek mucizevi bir meyvedir. Folik asit içerir. Kalp sağlığını destekler. Diş sağlığı için faydalıdır, dişlerin beyazlamasına yardımcı olur.

Ananas

Ananas, C vitamini ve sindirime yardımcı olan enzimler içerir. Besinlerin rahat parçalanmasına ve şişkinliklerin geçmesine yardımcı olur. Lifli yapısı sayesinde kabızlığa iyi gelir. Doğal bir iltihap önleyicidir.

Turunçgiller

Portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller en bilinen C vitamini kaynaklarıdır. İdrar yollarını temizler, bağışıklığı güçlendirir.

Domates

Göz sağlığını korur. Kan yapıcı özelliği vardır. İçerdiği C vitamini ve likopen sayesinde vücudu hastalıklara karşı korur. 

Ahududu

Ahududu, C vitamini içeren meyvelerdendir ve bağışıklık sistemi için faydalıdır. Vücut direncini artırarak hastalıklara karşı savunmayı güçlendirir.

Brokoli

Brokolinin bir porsiyonunda yüksek miktarda C vitamini ve doyurucu lif bulunur. Aynı zamanda düşük kalorili bir besin olduğu için de rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca araştırmalar, brokolinin kanseri önleyici özelliklere sahip olduğunu belirtiyor.

C vitamini nelerde bulunur, öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Griple savaşmanıza yardımcı besinler

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

En çok demir içeren süper besinler

Yorum Yapın