Makyaj yaparken kullanılan belli kurallar ve yöntemler vardır. Açık renkler hatları ön plana çıkartır, koyu renkler geri plana atar. Açık renk olarak şeffaf pudra, koyu renk olarak pudra veya allık kullanılabilir.


Burun ile dudak arası uzun olanlar; bu uzunluğu geri plana alabilmek için burun ile dudak arasını boyamalısınız. Burun ile dudak arası dar olanlar; çok dar olan bu bölgeyi ön plana çıkarmak için açık renklerle boyamalısınız.


Burun kusurlarını düzeltme teknikleri


Küçük burun


En ideal burun şeklidir. Fakat yüzde kaybolacak, dengeyi bozacak kadar küçük ise ve gözler iriyse burunu ön plana çıkarmak gerekir. Bunun için de burun kemiği ve kanatlarını tamamıyla açık renk fondöten ve pudra uygulamalısınız.


Düz ve kısa burun


Bu tip burunlarda burnun bitimine ve iki kaşın arasına açık renk fondöten ve pudra sürülür. Bu sayede burun biraz daha uzun görünür.


Uzun burun

Burnun uzun olan alt uç kısmına koyu renk fondöten ve pudra ile gölge yapılarak uzunluk geri plana alınır.


Burnunuzu uzun buluyorsanız; kaş başlarınızın burna çok yakın olmamasına dikkat edin. Burun kökü ve ucuna gölgeleme yapın. Alnınızı ve çenenizi çıkık göstererek burnu daha önemsiz kısalıkta olduğunu vurgulayabilirsiniz.


Kemikli burun


Burundaki kemiğin üzerine koyu renk fondöten ve pudra sürülür. Bu sayede koyu renkle kemikli kısım geri plana alınır.


Büyük burun


Bu tip burunlarda, koyu renk fondöten ve pudra ile burun şekli yeniden belirlenir. Gözlerden başlayarak, burnun iki yanına inen gölgeler burun kanatlarına dağıtılır. Burun daha ince ve zarif gözükür.


Bir kaç tüyo


Burnu kısaltmak için uç kısmını gölgeleyin ama allık ile kırmızı fırça vuruşu burnu daha şiş gösterir unutmayın. Burnunuza yaptığınız gölge oyunlarını güneş ışığında kontrol etmeden dışarı çıkmayın, eliniz alışıncaya kadar leke yapabilirsiniz. Makyaj profesyonelliği zamanla olur.