burun-estetigi-guzellik

Sağlık veya daha güzel görünüm için burun estetiği ameliyatı yaptıranların sayısı gün geçtikte artırıyor. ‘Yüksek Topuklar’ kadın portalı olarak, Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU ile görüşüp burun estetiği ve fonksiyonel burun ameliyatları konusunda en çok merak edilen soruların cevaplarını aldık, keyifle okuyacaksınız.

Estetik müdahalelerin önemli bir kısmının yüz bölgesine uygulandığını ifade eden Doç.Dr.Kamburoğlu, yüzümüzün ortasındaki en dikkat çeken yapı olan burun estetiğinin yüz bölgesi müdahaleleri arasında ilk sırada geldiğini belirtti. Günümüzdeki çok başarılı sonuçlar sayesinde, insanların daha güzel görünmek istemelerinin gayet doğal olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kamburoğlu’na göre burnun daha güzel görünmesi için yapılacak estetik müdahalenin sonucu, mutlaka kişiye özel, tüm yüz ile uyumlu ve doğal olmalı.

Yüksek Topuklar: Kimler burun estetiği için uygundur?

Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU: 18 yaşını doldurmuş herkes eğer burunlarının görünümlerinden memnun değillerse estetik burun ameliyatı olmaya adaydırlar. Buradaki en önemli nokta, bireyin bu ameliyatı sağlam bir ruh hali içerisinde istemesi ve bu isteğinin mutlaka cerrahı tarafından da tıbben uygun bulunmasıdır.

Yüksek Topuklar: Burun estetiği olurken aynı zamanda nefes alma problemlerinden kurtulmak mümkün müdür?

Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU: Elbette, hatta aksi düşünülemez bile. Burun estetiği ameliyatı, daima fonksiyonel burun cerrahisi dediğimiz nefes alma sorunlarının düzeltilmesini de kapsar. Hem nefes alma sorununun giderilmesi hem de burun estetiğinin aynı anda yapılması hastanın ameliyat sonucunu olumlu etkiler. Tıkanıklık yapan parçalar uygun şekilde şekillendirildikten sonra hastanın estetik ameliyatında birçok dokuya destek amaçlı kullanılabilmektedir. Öte yandan hiçbir şekilde estetik ameliyat planlamayan hastaların sadece fonksiyonel burun cerrahisi geçirmelerinde de hiçbir sakınca yoktur.

Yüksek Topuklar: Tamponsuz burun estetiği mümkün mü?

Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU: Tabii ki mümkün! Hastanın burun yapısı buna uygunsa tamponsuz teknik en uygun seçenektir. Tampon kullanılması gereken hastalarda ise içlerinde hava kanalı bulunan ve burunda dururken nefes almaya imkan veren, çıkarken de yapışıklık yapmadığı için hastanın canını acıtmayan silikon ürünler en iyi seçeneklerin başında gelir.

haldun-kamburoglu
Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU burun estetiği ameliyatı hakkında merak edilenleri cevaplıyor.

Yüksek Topuklar: Hangi teknik daha iyi? Kapalı burun ameliyatı mı açık burun ameliyatı mı?

Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU: Bu iki teknikten birisinin kesin olarak daha iyi olduğu bilimsel olarak kanıtlansa idi emin olun dünyadaki bütün cerrahlar sadece o yöntemi yapardı. Bu iki yöntemin birbirlerine ayrı ayrı üstünlükleri vardır. Önemli olan doğru hastada uygun yöntemi seçebilmek, yani her ikisini de yapabiliyor olmaktır.

Yüksek Topuklar: Burun estetiğini yazın mı olmalıyız kışın mı?

Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU: Bu soru burun estetiği ameliyatı olmayı planlayan hastalar tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Bilimsel olarak yazın ya da kışın olmanın, ameliyat sonucuna herhangi bir olumlu ya da olumsuz etkisi olduğuna dair kanıt yoktur. Size ve doktorunuza ne zaman uygunsa o zaman olabilirsiniz.

Yüksek Topuklar: Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme süreci zor mudur?

Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU: Zannedilenin aksine burun ameliyatı sonrası iyileşme oldukça hızlıdır. Ameliyat sonrası ağrı ise yok denecek kadar azdır. Kaba şişlikler 1 hafta içerisinde, yani burnunuzun üzerindeki plastik koruyucu alınıncaya kadar, ince şişlikler ise kişiden kişiye değişmekle beraber genelde 6 ay 1 yıl arasında tamamen kaybolur. Bu iki şişlik arasındaki fark, kaba şişlikler kolay fark edilebilirken, ince şişliklerin sizi ilk defa gören insanlar tarafından fark edilemeyecek şekilde olmasıdır. Morluk ise birçok hastada hiç olmamakla beraber, hafif olan çok az sayıda hastada ise 1 hafta içeresinde kaybolur. Sonuç olarak yeni burnunuza kavuşup sosyal hayatınıza dönmeniz için 2-3 gün, iş hayatınıza dönmeniz için ise 1 hafta yeterlidir…

Yüksek Topuklar: Burun estetiği ameliyatı olmayı planlarken doktorumuzda aramamız gereken özellikler nelerdir?

Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU: Burun estetiği ameliyatı, diğer estetik ameliyatlardan farklı olarak (Örneğin; yüz germeden ya da meme dikleştirmeden), dokularınızı eski haline değil, yeni bir şekle getirmeyi amaçlayan bir cerrahi işlemdir. Başarılı bir cerrahın başarısının üçte biri yaratıcılığı ve yeteneğinden, üçte biri tecrübesinden, üçte biri de bilgisinden gelir. Bu nedenle burun ameliyatınızı, diğer tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi, bu konu ile özellikle çok uğraşan deneyim sahibi bir cerraha yaptırmanızı öneririm. 

Yüksek Topuklar: Okuyucularımıza özel bir mesajınız var mı?

Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU: Daha güzel ve sağlıklı olmak için güvenilir hekim eşliğinde estetik ameliyatlardan yardım almak gayet doğaldır… Her gün aynaya bakıyor, kendinizle karşılaşıyorsunuz; burnunuzun şeklinden memnun değilseniz, bir ameliyatla daha iyi hale getirmeyi seçebilirsiniz… Sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

Doç. Dr. Haldun KAMBUROĞLU’na burun estetiği ameliyatı hakkında paylaştığı uzman bilgileri için teşekkür ederiz!

icerik-banner-3