burun-estetigi-guzellik

Araştırmalara göre, estetik ameliyatlarda en çok burun estetiği çözümleri tercih ediliyor. Burun görüntüsünden hoşlanmayanlar, plastik cerrahiden yardım alıyor. Tahmin edilenin aksine, kadınlar kadar erkekler de bu yöntemi tercih ediyor. Sağlık ve görünüm açısından büyük önem taşıyan burun estetiği hakkında merak edilenleri açıklıyoruz.

Yüzümüzün tam ortasında yer alması ve ifadeyi yüksek oranda değiştirmesi nedeni ile, güzel bir burunun yüzümüze kattığı olumlu etkisini biliyoruz. Büyük, kemerli, ucu geniş bir burun, güzelliğe gölge düşürebiliyor.

Peki, güzel burun nasıl olmalı? Güzel bir burun yüz hatlarıyla orantılı olmalıdır. Doğru orantılanmış ve simetrik bir burun, kişiye zarafet ve çekicilik katar. Kemeri olmayan, düzgün, burun delikleri aşırı büyük ve görünür olmayan, ucu belirli bir açıda yukarı doğru kalkık ve ince burunlar çok daha fazla tercih edilirken, öncelikli nokta doğallığı yakalamak olmalıdır.

Burun estetiği operasyonları için uzman hekim seçimi gerçekten çok önemlidir. Çünkü, hayal ettiğiniz burun ile ameliyat sonrası görüntü arasında ciddi bir fark olabilir. Bu sizi üzer ve çektiğiniz onca acının boşa gittiğini düşünürsünüz. Bu yüzden, ameliyat olmadan önce iyice araştırmalı ve doğru hekim seçimi yapmalısınız. Aşırı derecede küçültülmüş bir burun, doğal görünmeyen burun delikleri ve ucu doğallıktan uzak orantıda inceltilip kaldırılmış bir burun, ameliyat öncesinden daha kötü bir sonuç doğurabilir.

kadinlara-ozel

Bu nedenle, ameliyatın mutlaka işinin ehli bir doktor tarafından, uygun ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi şarttır. Burun estetiği ameliyatı öncesinde hastanın beklentisini net olarak anlatması ve hekimin de hastanın beklentisinin ne kadarını karşılayabileceği ve hastaya uygun modelin hangisi olduğuna dair doğru bilgilendirme yapması gereklidir. Aksi halde, ameliyat öncesinde hayalini kurduğu buruna kavuşamayan hastalar operasyon sonrasında mutsuz olmakta ve ikinci ameliyat için doktor arayışına girmektedirler, ki yapılan ikinci ameliyatlar her zaman birinciden çok daha zorlu ameliyatlardır.

Yanlış gerçekleştirilmiş bir burun ameliyatına örnek olarak; hastanın burnu gereğinden fazla küçültülmüş olabilir. Bu durumda, hastadan kıkırdak doku alınarak, ikinci ameliyatta hastanın burun bölgesine takviye gerçekleştirmek gerekir.

Ameliyat sonrası zorlu süreçlere girmemek için, doğru kurum, doğru hekim ve doğru planlama gerçekleştirilmeli, beklentiler net olarak konuşulmalıdır. Güzellik herkesin hakkı, fakat riskleri de en aza indirgemek bizim elimizdedir.