bulgur-kinoa

Son zamanların popüler besini kinoa mı yoksa geleneksel besinimiz bulgur mu daha faydalı? Uzmanlar, karşılaştırmasını yaptı, “Yüksek Topuklar” olarak sizinle paylaşıyoruz. Sonuçlara göre kararı siz verin, belki de artık kinoa için yüksek miktarda para ayırmanıza gerek kalmayacaktır.

Yerli bulgur ile ithal kinoayı karşılaştıran uzmanlar, tok tutucu özelliği, lif ve yağ oranı ve fiyatının uygunluğu nedeniyle hem beslenmede hem de diyette bulgurun tercih edilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Son zamanlarda popüler diyet listelerine giren ve gündemde tutulan kinoa, uzmanlara göre, zannedildiği gibi diyetlerde mucize bir besin değil. Uzmanlar, kinoa ve bulgurun besin değerlerini karşılaştırarak, bulgurun daha üstün özellikler taşıdığını belirtti.

[wp_ad_camp_2]

Bulgur daha ekonomik ve sağlıklıdır

“Bulgurdaki lif miktarı kinoadan daha fazla. 100 gram bulgurda 8,2 gram lif varken, kinoada bu oran 5,1. Lifli yiyeceklerin tok tutucu özelliği olması nedeniyle kilo kontrolünde önemli bir rolü var. Ayrıca sindirim sisteminin çalışması açısından da lifli gıdalar çok faydalı. Bu yüzden diyetlerde kinoa yerine, lif bakımından daha değerli olan bulgurun tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Bulguru tercih etmemizin bir diğer nedeni de kinoaya göre daha az yağlı olması. Kinoadaki yağ oranı bulgurun 7 katı. 100 gram bulgurda 0.86 gram yağ bulunuyorken, kinoada 7.33 gram yağ bulunuyor.” bilgisini geçtiler.

Bulgurun yağ oranı düşüktür

Ülkemize Güney Amerika’dan ihraç edilen kinoa, uzaklardan geldiği için bulgura göre 20 kat daha pahalı. Kinoa, özellikle glutensiz zayıflama diyetleri için de tavsiye ediliyor. Oysa uzmanlara göre glutensiz gıdaları tüketmek doğru değil.

kinoa-kisiri

Gluten alerjisi yoksa kullanmayın 

Uzmanlar glutensiz beslenme konusunda da şu uyarılarda bulundu: “Eğer glutene karşı bir alerjik durumunuz yoksa, ‘Glutensiz’ diyetlerden kaçınmalısınız. Eğer diyet ve kilo kontrollerinizde buğday alımını tamamen durdurursanız, buğdayın içinde bulunan B vitaminleri de almamış oluyor ve sağlıklı olan metabolizmanızı hastalıklara karşı dirençsiz hale getiriyorsunuz. Yaz mevsimi geldiği için herkes de bir zayıflama telaşı başladı. Diyet listelerinde Kinoa ve bulgur rekabeti var. Ancak sağlıklı zayıflamak isteyenlere bulgur tüketmelerini tavsiye ediyoruz”

Bulgur – Kinoa besin değerleri karşılaştırması (100g )

Besin Değerleri   Bulgur        Kinoa

  • Enerji (kcal )        338   334
  • Karbonhidrat (g)          70.2   50.83
  • Protein (g) 12.2   13.67
  • Yağ (g)       0.86   7.33
  • Lif (g)         8.2    5.1
  • Potasyum (mg)   328   529
  • B1 vitamini ( mg)          0.31   0.36

sarimsak