bulgur-pilavi-faydalari

Bulgur, içerdiği mineral ve vitaminlerle en değerli besin kaynaklarından biridir. Pilavından salatasına, köftesinden çorbasına kadar çok farklı tariflerle soframızda yerini alır. Peki, bulgur hakkında doğru bilgilere sahip miyiz, bulgurun faydalarını biliyor muyuz? Gelin, özel araştırma haberiyle bulguru daha yakından tanıyalım!

  • Bulgur tokluk verir mi?

Bulgur fazla lif ihtiva ettiğinden dolayı diyetlerin vazgeçilmezidir. Araştırmalar bulgurun acıkmayı 1,5 saat geciktirdiğini ortaya koymuştur. Bulgur kolesterol içermez.

  • Bulgur kan şekerine iyi gelir mi?

Bulgur, yüksek posa içeriğiyle doygunluk verir, sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini yavaş yükseltir ve hızla düşmesini engeller; enerji verir.

  • Diyette bulgur yenir mi?

Diyette bulguru güvenle tercih edebilirsiniz. Tokluk verip midede yer kaplar ve kolay kilo vermeye yardımcı olur. Bir öğünde 3 yemek kaşığı bulgur pilavını 1 dilim ekmek yerine yiyebilirsiniz.

  • Bulgur diyabet hastalarına uygun mudur?

Bulgur glisemik indeksi düşük bir besin olduğu için, şeker hastaları tarafından da rahatça tüketilebilir.

  • Bulgur hamile kalmayı sağlar mı?

Bulgur, B vitaminleri zenginidir. Folik asit bulgurda çokça bulunur. Özellikle hamilelerin, bebeğin zihinsel gelişimi için folik asit kaynağı bulguru bolca tüketmeleri gerekir.

bulgurun-faydalari-kisir

  • Bulgur kolay pişer mi?

Bulgur sanılanın aslına çok kolay hazırlanabilen bir besindir. Makarna gibi 20 dakikada hazırlanabilir. Çorbadan, mamaya, tatlıya, salataya her yemekte kullanılabilir. Yemek çeşitliliği oldukça fazladır.

  • Bulgur nasıl yapılır?

Bulgur doğaldır. Durum buğdayından üretilir. Hiçbir katkı maddesi içermez, üretiminde sadece buğday ve su kullanır. Taş değirmende yapılan bulgur, buğdayın doğasına uygun olarak öğütüldüğü için daha sağlıklı ve doğaldır. Taş değirmelerde kullandığı doğal taşları da doğadan alır ve değirmen taşı olarak işler, asla dökme değirmen taşı kullanmaz. Öğütülen buğdayın doğal olması, öğüten taşın da tamamen doğal olması ile ortaya çıkan bulgur da tamamen doğaldır.

  • Bulgur koruyucu madde içerir mi?

Bulgur, kaynatma ve kurutma işlemlerinden dolayı küf oluşumuna karşı dayanıklıdır ve raf ömrü diğer ürünlerden daha uzundur. Koruyucu bir madde içermez.

  • Bulgur yıkanır mı?

Bulgur yıkanmaz! Üretim aşamasında yıkanıp kaynatıldığı için ambalajlı bulgurun pişirilmeden önce yıkanmasına gerek yoktur. Ayrıca pirinç gibi suda bekletilmez.

  • Bulgur güvenilir bir besin midir?

Buğday kavuzlu bir yapıda olduğu için tarım ilacıyla temas etmez, tamamen doğaldır. Buğdaydan üretilen bulgur da doğal, besin değeri olarak da tam buğdaya yakın olduğu için oldukça sağlıklı bir gıdadır.

Duru Bulgur’a bilgiler ve araştırma için teşekkür ederiz!