Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsunuz, ancak aşılması zor bir dağ gibi mi görünüyor? Merak etmeyin, ‘Yüksek Topuklar’ olarak yanınızdayız ve basit yollarda kilo vermeye nasıl başlayacağınızı anlatıyoruz.

Bir anda katı bir diyet listesine başlamak, zihinsel olarak sizi zorlayabilir. Bu yüzden, adım adım kendinizi hazırlamanızı tavsiye ederiz. Küçük değişimler, büyük farklar elde etmeye yardımcı olur. Hemen örneklerle açıklayalım:

Günde sadece 10 dakika hareketle başlayın!

Aslında hepimiz biliyoruz: Kilo vermek için spor yapmamız gerekiyor. Ancak, uzun saatler sporun faydalı olacağını düşündüğümüz için zaman ayırmak gözümüzde büyüyor. Spor kıyafetlerini giy, saatlerce yürü, eve dön, duş al, yeniden giyin… Çok zor, değil mi? İşte, burada çözüm: Parçalara bölüp adım adım yapmaktır.

Günde sadece 10 dakika hareket etmek için kendinize söz verin ve bunu yapın. Yürüyebilir, dans edebilir, koşabilir veya ip atlayabilirsiniz. Ama sadece 10 dakika, daha fazla değil. Sonraki gün, bu süreyi artırın. Örneğin, 15 dakika spor yapın. Sonraki gün ise 18 dakika…

Günden güne alışkanlık kazanırken süreyi yavaş yavaş yükseltin. Önemli olan, hedefiniz için her gün yeni bir şey yapmaktır. Gözde büyütme hatasına düşmemek için küçücük hedefler belirleyin, zamanla artırın.

Her gün biraz daha az kalori alın!

Yine, hepimiz biliyoruz ki hazır gıdalar, alkol, kola, hamur işi, tatlı bize kilo aldırır. Çünkü, hem kalorisi yüksektir hem de vücudumuzdaki hormon dengesini bozup ödeme, yağlanmaya sebep olur. Peki, bu kötü alışkanlıktan nasıl kurtulacağız? Aslında çözüm belli: Her gün biraz azaltarak! Hemen örnekle açıklayalım:

Diyelim ki her gün bir paket çikolata yiyor veya bir şişe bira içiyorsunuz. Bunlar sadece örnek, size kilo aldıran kötü alışkanlık her neyse, siz zaten onu çok iyi biliyorsunuz. Durumun farkında olun ve her gün bu miktarı azaltın. İlk gün bir paket çikolata, sonraki gün yarım paket, sonraki gün çeyrek paket derken gün geçtikçe bunu azaltın.

“Ya hep ya hiç” düşünce tarzından uzaklaşın. Bu ancak size zarar verir. Önemli olan, dengeyi sağlamaktır.

Aklınızda olsun: Hayatınızdan tamamen bunları çıkarmak zorunda değilsiniz. Haftada bir veya iki kez, ölçüsüne dikkat ederek çikolata da börek de yiyebilirsiniz.

Her gün bir bardak daha fazla su için!

Kilo vermek için her gün 15 bardak su içmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Ancak, diyete başlamadan önce pek su içme alışkanlığınız yoksa, bir anda 15 bardak su içmek size fazla gelebilir. Bu yüzden, ilk gün 3 bardak su için, ertesi gün 4 bardak, sonraki gün 5 bardak… Yani, her gün bu yeni alışkanlığın üzerine biraz daha ekleyip sonunda gerçek hedef ulaşabilirsiniz.

Sade su içmek size zor geliyorsa, detoks suyu içmeye başlayabilirsiniz. Bu aslında evdeki malzemelerle yapılan, vitaminli sudur. İştahı dengeler, ödem söktürücü ve selülit giderici etki gösterir. Her gece uyumadan önce detoks suyunu hazırlayın. Çalışıyor veya öğrenciyseniz, detoks suyunu bir şişeye doldurup yanınızda götürün. Saat başı bir bardak için.

En çok tercih edilen detoks suyu tarifi şöyledir:

Aslında detoks suyu hazırlarken limon, salatalık, nane, elma, greyfurt, tarçın, portakal, maden suyu, ananas, maydanoz, şeftali gibi çok farklı besinler kullanabilirsiniz.

  • 1 litre oda sıcaklığında su
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 adet elma

Hazırlanışı,

  1. Elmayı iyice yıkayıp dilimleyin.
  2. Sürahide su, elma ve tarçını karıştırın.
  3. Geceden sabaha kadar bekletin.
  4. Ertesi gün, saat başı birer bardak için.

Zayıflamaya yardımcı tarifler kullanın!

Esasında, gören gözle baktığımızda doğada zayıflamamız için epey çözüm olduğunu görebiliriz. Baharatlar, süt ürünleri, bitki çayları sağlıklı kilo vermemiz için bize yardımcı olur. Örneğin, bizim yıllardır kullandığımız yoğurt kürü tarifi bunlardan biridir. Üç baharatla yoğurda eklenip hazırlanır. Gerçekten ekonomik ve işe yarar bir zayıflama yöntemidir. Bu harika tarifi bizimle paylaşan sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut’a özel teşekkür borçluyuz! Sayesinde, çok yediğimiz günlerde telafi için bile yoğurt kürünü kullanıyoruz ve sonuç mükemmel!

Yoğurt kürü tarifini öğrenmek için aşağıdaki görsele tıklayınız.

“Bugün kilo vermek için 5 süper önerimiz var!” yazımızı okuduktan sonra bizler ile fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Mevcut kilonuz, ne kadar kilo vermek istiyorsunuz gibi bilgileri paylaşırsanız yardımcı olmak için editörlerimiz sorularınıza yanıt verecektir.