diyet-yapan-kadin

Dayanamayıp çikolata, hamur işi, kızartma gibi diyeti bozan yiyecekler tüketmiş olabilirsiniz. Telaşlanmayın ve hemen bozulan diyeti telafi etmenin yollarını deneyin! Şimdi toparlanma ve telafi zamanı geldi! Hemen uygulamaya başlarsanız yedikleriniz kalıcı kiloya dönüşmeden kolayca kurtulabilirsiniz.

 • Her gün hareket ederek incelin

Dans etmek, fitness veya pilates yapmak, yüzmek veya yürümek, koşmak veya merdiven çıkmak, zumba yapmak veya ip atlamak… Size en uygun sporu bulun ve hemen bugün hareket etmeye başlayın. Sarkmadan kilo vermek, verdiğiniz kiloları geri almak istemiyorsanız mutlaka spor yapın.

 • Düzenli uyuyarak hızlı kilo verin

Uyku sürenize dikkat edin… Günde 5 saatten az uyumanın size 300 kalorilik fazla yiyecek alımına mal olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca yapılan bir çalışmada, günde 8 saat uyuyanların günde 5 saat uyuyanlara göre %56 oranında daha fazla yağ kaybettikleri belirlenmiştir.

 • Proteinli besinlerle tok hissedin

Peynir, yumurta, kırmızı et, yoğurt, süt gibi besinler protein içerir. Her öğüne bir protein ilave edin… Proteinli yiyeceklerin sindirim süresi, diğer besinlere göre daha uzun olduğundan, termik etki adı verilen enerji harcamasını arttırırlar. Her öğünde süt ürünleri veya et ürünleri gibi bir proteine az miktarda da olsa yer vermek fit kalmanızı kolaylaştırır.

 • Süt ürünleriyle hızlı yağ yakın

Süt ürünleri zayıflamanıza yardımcıdır… Kalsiyum mineralinin yetersiz alımının, vücutta yağ depolanmasının tetiklenmesine sebep olduğu biliniyor. Süt ve süt ürünlerini yetersiz tüketen kişilerin iştahlarını kontrol etmeleri de daha zordur. Günlük beslenmenize 2 su bardağı kadar süt veya yoğurt eklemek için daha fazla vakit kaybetmeyin.

Yüksek Topuklar öneriyor: Tarçınlı süt içerek ayda 4 kiloya kadar yağdan verebilirsiniz.

 • Siyah üzümle yağ yakmayı hızlandırın

Koyu renk üzüm, yağ yakmaya yardımcı… İçerdiği resveratrol isimli antioksidanın; kilo almayı kolaylaştıran insülin direncinin oluşma riskini azalttığı ve egzersize dayanıklılığı arttırdığı bilinmektedir. Ancak, miktarına dikkat edin ve günde 1 avuç kadar, ara öğün veya kahvaltıda yiyin.

uzumun-faydalari

 • Faydalı yağlarla metabolizma hızlandırın

Bazı yağlar metabolizmanızı hızlandırır… Evet yanlış okumadınız. Beslenmenize bazı yağları dahil etmeniz daha fit olmanıza yardımcı olacaktır. Balık ve kuruyemişlerde ve bazı tohumlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA) düzenli olarak alınmasının, metabolizmayı daha hızlı çalıştırdığı Almanya’da yapılan bir bilimsel araştırmada kanıtlandı.

Metabolizma hızlandırmak için 5 öneri:

 • Günde 3 saatten uzun aç kalmayın.
 • Uyandıktan sonra bir saat içerisinde kahvaltı edin.
 • Ara saatlerde yeşil çay ve kahve tüketin.
 • Öğünlerde az miktarda da olsa et, tavuk, balık gibi proteinlere yer verin.
 • Ara öğünlerde süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünlerine yer verin.