Boya, saç şekillendiriciler, kimyasal maddeler saçları yıpratır. Özellikle boyalı, işlem görmüş saçlar daha hassas ve kırılgandır. Rengi solar, donuklaşır ve sağlıksız görünür. Peki, boyalı saçları parlatmak için ne yapmalı? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, boyalı saçları parlatmanın yollarını açıklıyoruz.

Evde saç boyama tekniklerini öğrenin!

Saçınızı boyamadan önce saç çevrenize boya gelmemesi için krem sürmelisiniz. Böylece saçınızı yıkadıktan sonra boya izinden de kurtulmuş olursunuz. Saç boyası seçerken doğru rengi bulmak çok önemlidir. Ten renginize ve yüzünüze uygun bir renk seçmelisiniz. Beyazlarınızı kapatmak istiyorsanız, çok koyu renklerden kaçınmalısınız.

Saçınızda çok beyaz varsa, boyayı 40 dakika kadar bekletmek işe yarar. Saçınızın tonu çok koyu olduysa Hindistan cevizi yağını saçlarınıza sürün ve 10 dakika boyunca saçınızı kurutun. Sonra şampuanla yıkayın, renk tonunun yumuşadığını göreceksiniz. Saçınızın rengini uzun süre korumak istiyorsanız, 2-3 günde bir yıkamaya özen gösterin. Saç rengini koruyan şampuanların Ph değeri 4.5-6 arasındadır. Bunları da kullanabilirsiniz.

Saçınıza uygun ürünler kullanın!

Saçlarınızın ne yaparsanız yapın ışıldamasını sağlayamıyorsanız, bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Saçınızın cinsine uygun olmayan yanlış bir saç kremi kullanıyor olabilirsiniz. Saç kremini sadece saç uçlarına sürün, diplere sürerseniz saçınız ağırlaşır ve matlaşır. Saçınızı iyi durulayın.

Saçınızın solgun görüntüsünden kurtulmak istiyorsanız, saç kremini sürdükten sonra saçınızı banyoda kremliyken tarayın ve ardından durulayın. Bunların yanı sıra bakım kremleri ve saç maskeleri ile bakım yapın.
Saçınızı şampuanladıktan sonra bir havluyla kurutun. Saç bakım kremini saç telinizin ortasından başlayarak uçlarına doğru sürün. Saçların en kuru yerleri uçlarıdır.

Saç kremini saçınızda en az 5 dakika bekletin. Eğer vaktiniz varsa, saçınıza bir bone takıp bekleyebilirsiniz. Haftada bir defa saç maskesi uygulayın.

Boyalı saçları parlatmak için önerilerimizi okudunuz. Saç bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Saçlara hacim vermenin pratik yolları

Kuru ve yıpranmış saçlar için maskeler

Boyalı saçlar için bakım önerileri