burun-estetigi-guzellik

Botoks ne kadar kalıcıdır, hangi sıklıkta tekrarlamak gerekir, botoks ne kadar sürede etki eder? Botoksa dair merak ettiğiniz soruların cevaplarını işin uzmanından öğrenmek ister misiniz? Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur’ın açıklamaları size göre olabilir.

  • Botoks nedir?

Botoks yüz kırışıklıkları için ameliyatsız olarak uygulanan ve en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Botoks en fazla kullanılan medikal estetik uygulamalarından birisidir. Cilt kırışıklıkları üzerinde son derece etkilidir ve etkinliği devam ettiği sürece, cildinizi üzerinde, tekrarlayan mimik hareketleri üzerinde başarılı sonuçlar gösterir.

  • Botoksun faydaları nelerdir?

Dinamik kırışıklıklara botoks yaparız ve siz düzenli aralıklarla botoks uygulamasını tekrar ettiğiniz sürece bu dinamik yapının üzerinde oluşacak kırışıklıkların yer etmemesini, cildin düz bir şekilde kalmasını sağlarsınız. Düzenli aralıklarla botoks yaptıran birisi etkinliğinin eskiye nazaran daha az olduğunu söylüyor ve çok daha kısa süre içinde faydasını gördüğünü dile getiriyorsa, bunun çok fazla sebebi olabilir. Bunlardan en önemlisi dozajın doğru şekilde, ilerleyen yaşa göre ayarlanmamış olmasıdır. Hastaya 5 sene evvel yapmaya başladığınız botoks ünitesi ile 5 sene sonrası arasında giderek artan bir miktarın olması gerekir ve artırılmazsa, yetersiz dozajdan dolayı, hasta şikayetini dile getirir.

nefesteknikleriii-13

  • Botoks nasıl yapılmalıdır?

Botoks soğuk zincirle taşınması gereken bir toksindir. Ecza depoları bu halkaya son derece titizlikle uyarlar ve kliniklere geldiğinde yine aynı soğuk zincir halkasının devam ettirilmesi gerekir. Eğer uyulmaz ise, botoks yine etkinliğini kaybedecektir.

  • Botoks ne kadar süre etki eder?

Enteresan bir bilgi kirliliği var, botoks 6 ay etkinliğini koruyan bir toksin değildir aslında. Botoks yaptıran kişinin 60. günden itibaren kas hareketleri yavaşta olsa tekrar işlevselliğini kazanmaya başlar. Bu süreç yavaş yavaş azalarak 6 ay kadar devam edebilir. Hastaların bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor zira onlara söylenen bilgide yanlış anlaşılmalar var. Hasta botoksunun 6 ay, bilfiil etkili olacağını algılıyor ama bu öyle değil. Dediğim gibi 2. ayın sonunda giderek azalan bir ekti süreci başlar. Eğer doktorunuz yaş ve hayat değişimlerinize uyumlu dozaj ayarlaması yapıyorsa ve soğuk zincir halkasına sadık kalarak size botoksu sunuyorsa, botokstan son derece iyi ve etkili geri dönüşler alırsınız.