Daha iyi görünmek isteyen kadın ve erkekler estetik uygulamalardan faydalanıyor. Son yıllarda çokça söz edilen botoks ve dudak dolgusu işlemleri hakkında doğru bilgiler için Dr. Güneş Ertürk ile görüştük. Eğer aklınızda dudak dolgusu veya botoks yaptırmak varsa, özel haberimiz size yardımcı olacaktır!

Botoks nedir, faydaları nelerdir?

Yüzde botoks uygulamalarının dünyada en çok uygulanan estetik işlemi olduğunu biliyor muydunuz? İki göz doktorunun şaşılık tedavisi yaparken kırışıklıkları açtığını farketmelerinden sonra estetik amaçla uygulanmaya başlayan botoks bu alanda çığır açmıştır. O güne kadar nöroloji ve göz gibi alanlarda sağlık amaçlı kullanılan botoks, aslında bir yılan zehiri değil kasların çalışmasını geçici olarak durduran bir ilaçtır.

Uzun yıllardır en çok alın çizgileri, kaş çatma çizgisi ve göz çevresi kırışıklıklarını açmak amaçlı kullanıyoruz. Özellikle alın ve kaş arasında çok iyi netice aldığımız botoks bu bölgenin kırışıklığını açmakla kalmıyor, oluşmasına da engel oluyor. Bu nedenle tüm dünyada 20-30 yaşlarda botoks yapılması tavsiye edilmeye başlandı. Ayrıca kaş arası botoksun kişilerin psikolojisini düzeltip, depresyon oranını azalttığı araştırmalarda gösterilmiş.  

Botoksu günümüzde estetikte üst yüz dışında alt yüzde kullanıyoruz. Özellikle çiğneme kası olan masseter botoksu en çok yaptığımız işlemlerden . Diş sıkmaya bağlı çene kasının genişlemesi ile yıllar içinde yüzün oval görünümü bozuluyor ve kare şeklini almaya başlıyor. Oysa kadınlarda ideal yüz oval ve kalp şeklindedir. Ayrıca masseter kasın çok çalışması çene kemiğine ve dişlere zarar veriyor, çeneyi kısaltıp döndürüyor. Ayrıca alt yüz yüz sarkmasını tetikliyor. Bu nedenle masseter kasına bağlı çene genişlemesi fark edildiği anda botoks yapılması çok önemli. Masseter kasına 2-4 noktadan yapılan botoks 1-3 ay içinde kası küçültüyor. Düzenli yapıldığı taktirde etkisi kalıcı olabiliyor.

Alt yüz uygulamaları olarak ayrıca yanak sarkması azaltılması ve boyun çizgilerinin giderilmesinde botoks kullanılıyor. Bu amaçla kullanılan botoks yapılırken hasta seçimi başarılı bir uygulama için şart. Çünkü alt yüzde sarkma ve çizgiler için botoks 35-45 yaş aralığında daha başarılı. Daha ileri yaşlarda başka uygulamalar tercih etmek veya eklemek gerekiyor.

Botoks uygulamaları yılda 2-3 kez yapılabilir. Süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 3-6 ay arasındadır. Genel olarak önemli bir yan etki gözlemlemediğimiz botoks bilinenin aksine ileri yaşlar için değil genç yaşlarda yapılmalıdır. Çünkü hem kırışma ve sarkmaya engel olur hem de en güzel etki genç yaşlarda sağlanır.

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Son 20 yıldır hayatımıza giren hyaluronik asitli dolgular ameliyatsız yüz gençleştirme ve güzelleştirmede çok yol aldı. İnanılmaz bir hızla bilgi ve teknik açıdan ilerlemeler sağlandı. Özellikle yüzün ortasında, güzellik ve cazibe merkezi olan dudakların sadece 15 dakikalık işlemle güzelleşip değişebilmesi bir tür mucize bile denilebilir.

Hyaluronik asitli dolgularla dudak  dolgunlaştırma, asimetri giderme veya gençleştirme işlemleri yapılabiliyor. Dudağın anatomisiyle ilgili bilgiler ve güzel görünmesi için belli bir oran olması gerektiğinin öğrenilmesinden netleştikten sonra ortaya çok güzel dudaklar çıkmaya başladı. Üstelik dudak dolgusu çeşitlerinin artması ile istenilen kıvamda hyaluronik asitli dolgu bulabilmemiz arzu edilen şekli, kalınlığı kolayca vermemizi sağlayabiliyor.

Gerçekten dudak dolgusu yapılırken anatomiye hakim olunmalı, dudak güzellik oranını bilmeli, dudağı iyi muayene etmeli, çene ve diş yapısı gözden geçirilmelidir. İhtiyaçlar ve istenilen tespit edildikten sonra seçilen hyaluronik asit malzemesi ve uygulama tekniği önem kazanır. Dudakta doğal bir güzellik isteyene başka, hacim isteyene başka, gençleştirmek isteyene başka malzeme ve teknik kullanılmalıdır.

Dudak dolgusu üst dudak cildinde mimiğe bağlı kırışmaya eğilimli olan kişilerde, kırışıklığı engelleyici özelliği olduğu unutulmamalıdır.

Dudak dolgusu yapılırken yapılan ilk dolgunun etkisi 8-12 ay olarak belirtilmesine rağmen yaptığı değişiklik 3 ay içinde geçti gibi gelir. Bu durum morali bozmamalı 2-4 ay içinde ikinci bir dolgu daha açılırsa bu sefer yapılan dolgunun 1-3 yıl sürebileceği akılda tutulmalıdır. İnce dudaklar hacim istiyorlarsa bunun için mutlaka dolguyu zamana yayarak yapılması gerektiği, acele edilirse sosis veya ördek dudakların ortaya çıkacağı bilinmelidir. Dudak derisinin genişlemesine fırsat tanınırsa yavaş ama doğal sonuçlar alınabilir.

Hyaluronik asit istenildiği an eritilebilen bir dolgudur. Bunu bilmek hem doktora hem hastaya rahatlık veren bir duygudur. Dudak dolgusu sonrası 1-2 gün ödem , 3-6 gün morluk olabilir. İşlemden bir gün sonra ortaya çıkar. Geçici bir durumdur. Makyajla kapatılabilir. Bazen bir ay süren dudak içinde küçük nodüller olabilir. İğne travması veya dolgu tipine bağlı bu nodüller olursa günlük masaj yapılmalı ve doktorunuz bilgilendirilmelidir. Dudak dolgusu genel olarak memnuniyet verici sonuçları olan ve yan etki görmediğimiz uygulamalardandır. 

Dr. Güneş Ertürk’e botoks ve dudak dolgusu hakkında verdiği bilgiler için teşekkür ederiz!