Ancak sevgilinizin geçmişini kendi üstünüze almaya çalışarak veya kendinizi o geçmişle kıyaslayarak başarı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Bu sizi yaralar, ilişkinizi bozar ancak size hiçbir fayda sağlamaz. Öncelikle bu boş kavgayı bırakın. Bir hayaletle savaşıyor gibi olursunuz. Onun geçmişi onu ilgilendirir, siz onunla olduğunuz ana ve geleceğe bakın.

 

Hani pek çok insan der ya; hayatımı yazsam roman olur diye, siz kendi romanınızın yazarısınız. Eski bir ilişkiyi yazmak, merak etmek, irdelemek, araştırmak ve kıyaslamaya kalkmak, sizin olmayan bir hikayeyi yarım yamalak aktarmak gibidir. Kendi romanınızın kahramanı olun, başkalarının yazarı değil.

 

Çocukları olan biri, eğer çocuklarına vakit ayırmıyor, onlara sahip çıkmıyor ve ilgilemiyorsa; size de bir gün aynısını yapacaktır. Kendi canından kopan evlatlarını özlemeyen ve umursamayan birinin, sizi de umursamayacağını bilin. Elbette bazı zoraki şartlar vardır ancak bir baba veya anne, evlatlarını özlediği ve istediği derecede vicdan ve sevgi sahibidir. Birini severken bu ayrıntıyı atlamayın.

 

Eğer çocuklarıyla yalnız görüşmek istiyorsa buna anlayış gösterin. Ancak ilişkiniz artık ciddi bir boyuta gelmiş ve siz bir hayatı paylaşıyorsanız, çocuklarıyla tanışmanın ve birlikte zaman geçirmenin bir yolunu da arayabilirsiniz.

 

Eski eşle görüşmenin bir adabı olduğunu unutmayın. Ne kadar iyi ayrılmış olurlarsa olsunlar, bunu bir zaman ve takvim ayarına göre yapmalarını isteyebilirsiniz. Yoksa bir bakmışsınız, hafta sonları artık sizin değil! Doğru bir zamanlama ayarı isteyin.

 

Gereksiz kıskançlıklarda bulunmayın. Orada yaşanmış bir hayat var ve hala sorumlu olduğu insanlar varsa, buna saygı gösterin. Bu ilişkinin en kolay parçalanacağı yerin burası olduğunu unutmayın. Ona güvenin ve bunu her fırsatta yenileyin.

 

Konu sürekli eski eşe veya ilişkilere geliyorsa, o ilişkide en iyi bulduğu özellikleri sıralamasını isteyin. Cevapları net olarak bekleyin. İyi ve kötü kısımların altını net biçimde çizebilmişse, artık o ilişkiyi kafasından attığını düşünebilirsiniz.

 

Ancak siz onun psikologu değilsiniz. Eski sorunları sürekli dinlemeye ve eski alışkanlıklarına ayak uydurmaya çalışmayın. Sadece bir hayatı veya ilişkiyi paylaşıyorsunuz. Buna uygun davranın ve birlikte yeni bir düzen kurmak istediğinizi açıklayın.

 

Bazı ilişkiler bitmemiştir ama bitmiş gibi durur. Eğer fırsatta soluğu eski sevgilisinin veya eşinin yanında alan bir adamla birlikteyseniz, fazla zaman kaybetmeden kendi yolunuza dönün. Birbirlerinin bu şekilde besleyen ve manipüle edilerek ömür boyu ilişkiyi sürdüren pek çok çift var. Sizin için doğru adam olmadığını anlayın ve kendinize uygun insanı aramak üzere yolculuğunuza devam edin.

 

Candan Ünal

 

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

 

candan.unal@yuksektopuklar.net

 

Twitter: @candanunal

 

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

 

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.