Soğuk havalarda boğaz ağrısı, en sık yaşanan rahatsızlıklardan biridir. Evde doğal çözümlerle boğaz ağrısına iyi gelen yöntemleri sizinle paylaşıyoruz. Özel haberimizi, sağlığınız için dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz ki sonunda boğaz ağrısına ne iyi gelir, öğrenmiş olacaksınız. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak, şimdiden geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz…

Boğaz ağrısının belirtileri nelerdir?

Ağrı, kaşıntı ve tahrişle kendini gösteren boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu yaşamanıza yol açar. Konuşurken zorlanmanıza ve güzel bir uyku uyumanıza da engel olan bir rahatsızlıktır. Böyle bir durumda, yemek ve su içmek bile bir işkence haline gelebilir. Evinizde uygulayabileceğiniz, boğazınızı rahatlatacak, acınızı azaltmaya yönelik doğal çözüm önerilerimizi listeledik:

  • Tuzlu su ile gargara yapın.

Tuzlu su, boğaz ağrısını yatıştırıp hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, boğazınızı temizlemenizde de oldukça etkili bir yöntemdir. Bir bardak ılık suya eklediğiniz yarım çay kaşığı tuzu karıştırarak ağzınıza alın ve iyice çalkalayın. Suyu yutmamaya özen gösterin. Bunu, gün içinde 3-4 kez uygularsanız boğazınızın yumuşadığını göreceksiniz.

  • Bal, limon ve zencefilli karışımı deneyin.

Boğaz ağrısında etkisi oldukça fazla olan bal, limon ve zencefili karıştırarak içebilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı ılık suya, yarım limon, 1 çay kaşığı toz zencefil ve 1 çay kaşığı bal karıştırarak içmeniz yeterli olacaktır. İçeceğiniz bu karışım, acınızı hafifleterek sizi rahatlatacaktır. Hastalığınız boyunca düzenli olarak içerseniz, boğazınızın iyileştiğini fark edeceksiniz.

  • Acı biberin tatlı faydalarını değerlendirin.

Acı biberin, içinde barındırdığı faydalı özler sayesinde, ağrı hafifletici ve iltihapları iyileştirici özellikleri vardır. Bir bardak suya acı biber veya acı biber sosu ekleyerek gargara yapabilirsiniz. Boğazını biraz yanacaktır ama bu iyileşmeniz için etkili bir yöntemdir. Elbette, günde bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber ekleyip yiyebilirsiniz. Hem boğaz ağrısına iyi gelir hem de bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Oda sıcaklığında su içmeyi unutmayın.

Boğaz ağrısı yaşadığınız dönemde, sıvı tüketimi çok önemlidir. Su içmenin faydaları, boğaz ağrısı yaşarken de göreceksiniz. Vücudunuza yeterli miktarda su almak, rahatsızlığınızda olumlu rol oynayacaktır. İçtiğiniz suya ekleyeceğiniz yarım limonun suyu veya 1 yemek kaşığı elma sirkesi acınızı hafifleterek, iyileşmeniz için size yardımcı olacaktır.

  • Bol bol C vitamini tüketin.

Grip ve soğuk algınlığına en iyi gelen vitaminlerden olan C vitamini, boğaz ağrınız için de oldukça faydalıdır. Bu dönemde, C vitamini içeren besinlerin tüketimini artırmanızı tavsiye ederiz. Portakal, kivi, limon, greyfurt, yeşil biber, maydanoz gibi besinler yüksek oranda C vitamini içerir.

  • Yemek seçiminize özen gösterin.

Boğaz ağrısı çektiğiniz dönemde, safran, sarımsak, nane, elma sirkesi gibi boğazınıza iyi gelecek besinler tüketmelisiniz. Çok sıcak içeceklerden kaçının, çünkü boğazınızı tahriş edip daha fazla ağrımasına sebep olabilir. Tavuk suyu çorba veya tarhana çorbası içerek boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz. İçine bol bol limon suyu ekleyebilirsiniz.

  • Bitki çaylarından içmeyi ihmal etmeyin.

Bitki çayları, sizi her zaman olduğu gibi, hastalık döneminizde de rahatlatacaktır. Özellikle, doğal yatıştırıcı olarak bilinen papatya çayı, boğaz ağrısı çektiğiniz bu dönemde size çok yardımcı olabilir.

  • Kirli havadan ve sigaradan uzak durun.

Evinizde havanın temiz olduğundan emin olun ve sık sık havalandırın. Nemli bir ortamda bulunmaya özen gösterin. Aksi takdirde, kuru hava boğazını da kurutarak, daha fazla acı hissetmenize yol açabilir. Sigaradan ve sigara içilen ortamlardan da kesinlikle uzak durmalısınız.

Son olarak, bu dönemde bol bol dinlenerek, boğaz ağrınızın ilerlememesi için soğuktan kaçınmalısınız.

Boğaz ağrınız, yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle geçmiyorsa, hemen bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları kullanarak bu hastalığı atlatabilirsiniz.