Bitter çikolata kilo yapar mı sorusuna cevap sunarken, bitter çikolata kalorisini merak edenler için bilgi paylaşıyor.

Küçük kare bitter çikolata 28 kaloridir.

Bitter çikolatanın lif oranı, sütlü çikolataya göre daha yüksektir. Bu sayede, bağırsaklarda emilimi uzun sürer. Kişinin, kendini daha fazla tok hissetmesine yardımcı olur.

Bitter çikolata kaç kalori?

Yeditepe Üniversitesi araştırma sonuçlarına göre bir küçük kare bitter çikolata, yaklaşık 24 kaloridir. Diyet yapan, formunu korumak isteyenler için ikindi vakti ara öğününde bir fincan Türk kahvesi ve bir küçük kare bitter çikolata tavsiye edebilirim.

Bitter çikolata zayıflatır mı?

Kilo verirken çikolata yemek isteyenlere, besin ve sağlık değeri açısından bitter çikolata önerebiliriz. Az evvel, kalorisini paylaştım. Ancak, bildiğiniz gibi bir besin son derece sağlıklı olsa bile tüketim miktarına dikkat etmek gerekiyor. Ölçülü olarak yerseniz kilo almanıza sebep olmaz. Hatta, tatlı isteğini kesmeye yardımcı olduğu için dolaylı yoldan zayıflamayı sağlayabilir.

Orta hareketli yaşantıya sahip kişiler, diyet yaparken bile günde ortalama 1800- 2000 kalori alabilir. Bu açıdan baktığımızda, günde 2 küçük kare çikolatadan 60 kalori almak, günlük dağılımda gayet uygun görünüyor. Ancak, insülin direnci veya diyabet hastalığınız varsa, çikolata tüketim miktarı için mutlaka uzmana danışın.

Diyette bitter çikolata yenir mi?

Güzel haber: Diyet yaparken bitter çikolata yiyebilirsiniz! Fakat, aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekiyor:

  • Günde en fazla 3 küçük kare yiyebilirsiniz.
  • Eğer, o gün bitter çikolata yemişseniz, diğer öğünlerde tatlı yemeyin.
  • Kakao oranı yüksek, şeker oranı düşük olanları tercih edin.

Marketten satın alırken, etiketini mutlaka okuyun. Glikoz şurubu değil, pancar şekeri içeren çikolatayı tercih edin.

Günde iki küçük kare uygun ölçü olabilir.

“Yüksek Topuklar” ekibimiz, merak edenler için bitter çikolatanın faydalarını araştırdı. Hemen aşağıdaki haber başlığına tıklayıp okuyabilir, yepyeni bilgiler edinebilirsiniz.

TIKLA OKU: BİTTER ÇİKOLATANIN FAYDALARI

Bitter çikolata, bilimsel araştırmalara göre mutluluk veren yiyecekler arasındadır. Çünkü, içeriğindeki faydalı özler sayesinde ruh halini iyileştirir, endorfin, dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur.

Elbette, unutmayalım: Çok fazla bitter çikolata kilo yapar. Dengeli ve önerdiğim şekilde tüketime özen gösterirseniz kilo alma korkusu olmadan bitter çikolata yiyebilirsiniz.