Artık yolun sonuna geldiğini düşünürsün yavaş yavaş, kolların acır bedeninin ağırlığından. Ya o tutunduğun ağaç dalı kopacaktır, ya sen yorulup bırakacaksındır sonunda ellerini.


Ölümü düşünürsün, o suya düşersen nefes alıp alamayacağını, yüzüp yüzemeyeceğini düşünürsün. Tam vazgeçmek üzereyken bir dostun sesini duyarsın, elini uzatıp kavrar seni.


Bir gece yarısı ağlarken için için, bir dost arar seni mucize gibi… Bilirsin uykusunu, işini böldüğünü; daha önemli işleri vardır, daha acil meseleleri vardır ama o dostunun ihtiyacı olduğunu anlar. Bırakır her şeyi o uçurumun kenarında elini tutar.


Bir dost; insanın sahip olabileceğin en değerli varlıktır. Bir dost, bazen bütün bir ömrün özetidir. Bir dost, başka hiçbir şeye ihtiyacın olmayacağının göstergesidir. Asıl sevgilindir gerçek bir dost çünkü bir tek ondan vazgeçemezsin.


Bazen sadece bir tebessüm için, bazen sadece günün dedikodusu için, bazen dünyada olup bitenler ve bazen sadece kalbinde kabuk bağlamış yaralar kanadığı bir dosta ihtiyaç duyarsın.


Bir dostun olması, çok zengin olman demektir. Ben hayatım boyunca sevdiğim insanlara yatırım yaptım. Hiç para biriktirmedim mesela, yatım, katım, evim, arabam, bankada param olmadı. Dostlarımla harcadım kazandığım paraları, onlarla mutlu anlar geçirmek için ne varsa yapılacak hepsini yaptım.


Hiç pişman değilim, bundan sonra da böyle yapmaya devam edeceğim çünkü ben dostlarımla zenginim.


Bunca yılsonunda tek bir şey öğrendim: Uçurumun kenarında kolların artık taşıyamıyorken kendini, kendin bile ağır geliyorken sana, ancak bir dost çekip alabilir kendine yüklediğin bütün ağırlığı ve ancak bir dost acı bile olsa doğruyu gösterir.


Dostlarım benim zenginliğimdir. Ve ben ömrümün hiçbir zamanında fakir kalmadım. Çok aç kaldığım olmuştur ama açlığımı da dostlarımla paylaştım. O yüzden kalbimde bu kadar çok yer var ve hala hangi gece kalbimde kanayan bir yara olsa, bir dostum benim sesimi duyup arar…..


Candan Ünal


Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü


candan.unal@yuksektopuklar.net


Twitter: @candanunal


Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler


*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.