Kırmızı halıda, galalarda gördüğümüz birçok ünlü isim Elie Saab imzalı, göz kamaştıran tasarımlar taşıyor. Peki, Elie Saab kimdir? Bu başarının altında yatan hikayesi nedir? “Yüksek Topuklar” olarak araştırdık. Sizler için hazırladığımız yazımızı hemen okumaya başlayın!

Elie Saab nerelidir?

Elie Saab, 1964 yılında, Lübnan’da doğdu. Modaya ilgisi küçük yaşlarda başlayan Elie Saab, daha dokuz yaşındayken kız kardeşlerine elbiseler dikiyordu. Modaya ilgilenmeye bu şekilde başlayan Saab, ilk önemli adımını 80’lerde Paris’te moda tasarımı okuduktan sonra Lübnan’da, henüz 18 yaşındayken Elie Saab Couture House’u kurarak attı. Burada gerçekleştirdiği workshoplarla gençlere tecrübesini ve geniş vizyonunu aktarmayı ilke edindi. Kısa sürede, tasarımlarıyla Lübnanlı kadınların ve Arap dünyasının beğenisini topladı. 1986’da ilk koleksiyonunu tasarlayan Elie Saab çok büyük ve elit bir müşteri portföyüne sahip oldu.  Başarısı günden güne artan ve duyulan tasarımcı, Orta Doğu sınırlarını aşarak Fransız Haute Couture Federasyonu’nun “in” listesine dahil oldu. Bu federasyonda Christian Dior, Chanel gibi ünlü tasarımcılarla anılmaya başladı.

Elie Saab’ın başarıları

Nereden geldiğini, kim olduğunu hiçbir zaman unutmayan Elie Saab, tasarımlarında yaşadığı toprakların esintilerine her zaman yer verdi. Avrupa ve Orta Doğu kültürüyle Paris’in güçlü ve dişi enerjisini bir araya getirerek, peri masallarındaki elbiseleri ve gelinlikleri tasarladı ve tasarlamaya devam ediyor. Kullandığı kumaş, taş ve dantellerle kadınları büyüleyen Elie Saab, yoktan var etmenin ne demek olduğunu iyi bilen, güçlü ve alçakgönüllü biri…

Beyrut’ta açtığı atölyenin yanı sıra Milano ve Paris’te de atölyeler açtı. Bu atölyelerde tasarladığı koleksiyonlarını önce İtalya Moda Haftası’nda, sonra da Monaco’da sunarak kraliyetin özellikle Prenses Stephanie’nin ilgisini çekti.

 

 

Elie Saab’ın başarısı, 2002 yılındaki Oscar Töreni’nde ünlü aktris Halle Berry’nin giydiği Elie Saab imzalı elbiseyle daha da arttı. Çünkü, Halle Berry ödül aldığı bu törende giydiği elbiseyle yılın en şık kadını ilan edildi. Medyanın ilgisini çeken bu haber sayesinde Elie Saab uzun süre dikkatleri üzerine topladı. Hollywood yıldızları, Elie Saab’ın ihtişamlı tasarımlarına sahip olmak için adeta sıraya girdi.

Yıllarca, haute couture ve abiye koleksiyonları tasarlayan Elie Saab, aksesuar ve takı da tasarlıyor. Ayrıca 2009 yılında parfüm ve kozmetik üreticisi Beaute International anlaşarak ilk parfümünü yarattı. Elie Saab parfümünü, ünlü parfüm ustası Francis Kurkdjian hazırladı ve Chanel No 5’ten sonra dünyanın en çok satan ikinci parfümü oldu.

Elie Saab’ın hayatı

30’u aşkın yıldır moda dünyasında tasarımlarıyla dikkatleri üzerine çeken Elie Saab, dünyada 80 mağaza ile hizmet veriyor ve dünyanın sayılı haute couture tasarımcılarından biri sayılıyor.

Eşi ve çocuklarıyla birlikte Beyrut’ta yaşayan tasarımcı Elie Saab; “Ben moda tasarımcılığının yanı sıra ileriyi gören bir iş adamı ve organizatörüm. Tasarımcı olarak doğdum, her zaman giysiler tasarlamak ve üretmek en büyük tutkumdu. Çevremde hep kadınlarla büyüdüm. Kız kardeşlerimi, ailemi ve çevremdeki güzel kadınları daha şık ve zarif kıyafetlere nasıl büründürebilirim düşüncesi bana ilham veriyordu. Aslında tasarımlarımda daha çok kadına, kadınlarımıza adanmışlık ve sadakat duygumu ifade etmeye çalışıyorum” diyerek modayla ilgili düşüncelerini belirtiyor.

guzellik banner