kadinlarin-harika-ozellikleri

Kadın iş gücünü artırmak ve yaygınlaştırmak için kurulan BinYaprak, baharla birlikte çiçek çiçek açıyor! Çoğunluk hisselerini kadınların oluşturduğu sektörünün en büyük firması olan APCO Woldwide, BinYaprak Ağı’na katıldı.

APCO Worldwide Türkiye, kadınları desteklemek için BinYaprakAğı aracılığıyla kariyerlerin henüz başında ya da öğrenci olan kadın çalışanlara destek verecek, iş dünyasındaki varlıklarını arttırmaları için çalışmalar yürütecek.

BinYaprak’ın tahminlerine göre Türkiye’de kadınlar ve erkekler ancak 120 yıl sonra eşit istihdam şartlarına sahip olacak. Bu karamsar tablo göz önünde bulundurulduğunda APCO’nun bu ağa katılımı Türkiye’de kadın istihdamının yaygınlaştırılması açısından oldukça önemli bir adımdır. Bu adım aynı zamanda şirketin kadının toplumdaki yerinin güçlendirilmesi konusunda dünya çapında yaptığı çalışmaların bir parçası olarak görülmelidir.

BinYaprak’a katılım öncesinde firmanın Türkiye’de yürüttülen benzer çalışmalara dikkat çeken APCO Worldwide Türkiye Direktörü Deniz Güngen “70 kız öğrenciyi başarılı iş kadınları ile Abdullah Gül Üniversitesi’nde ilham verici çalıştaylarda bir araya gelme fırsatı sağlayan Anadolu’nun Dişi Kaplanları Mentörlük Programı’nın ardından, APCO Türkiye olarak kadının toplumsal konumunun güçlendirilmesi için ön planda mücadele etmeye devam etmekten gurur duyuyoruz.” dedi. “Bu alanda çalışmalarını durmadan sürdüren bir şirket olarak APCO Türkiye, kadının iş dünyasındaki varlığının artırılması için BinYaprak Ağı’na katılarak anlamlı bir adım attı.” Güngen söz konusu işbirliği hakkında “Biz BinYaprak projesinin kadınlara ilham vermenin ötesinde onlara iş bulma konusunda aktif şekilde yardım ederek köklü ve uzun dönemli bir etki yaratacağı inancını taşıyoruz; bu heyecan verici girişimin ilk üyelerinden biri olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

mutlu-kadin-renkli-balon

Türkiye’de çalışan kadın sayısı ararken çalışan kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik halen önemli bir sorun olarak durmaktadır. Yakın zamanda kadının işgücüne katılımı konusunda ilerleme kaydedilmiş olsa da kadınlar arasında işsizlik erkek işsizliğinden daha yüksektir ve kadınlar sıklıkla daha düşük ücretli ve kısmi zamanlı işlerde istihdam edilmektedir.

Stajını APCO’da tamamlayan ve APCO-BinYaprak işbirliğinin koordinatörlerinden biri olan Bahar Aldanmaz “Bu işbirliği benim gibi kariyerini planlama aşamasında motivasyona ihtiyaç duyan genç kadınlar için benzersiz bir fırsat sunuyor” şeklinde konuştu.

Bu işbirliğinin özeti olarak Deniz Güngen “BinYaprak ile güçlerimizi birleşitrmemiz kadınların istihdam oranının artırılmasına katkıda bulunmanın yanında iş hayatındaki kadın ve erkeğin arasında öteden veri var olan eşitsizliğin azaltılması konusundaki çabalara da hız kazandıracaktır. Hissedarlarının çoğunluğu kadınlardan oluşan APCO Worldwide, bu sorunu ortadan kaldırmak için var gücüyle çalışmaya devam edecektir.”