‘Yüksek Topuklar’ olarak Binnaz Abla’nın falına baktık. Falda; başarılı, samimi, kahve telvesine umutlar yükleyebilen aynı zamanda çok çalışan bir kadın gördük. Binnaz Abla, risk alarak yıllarca eğitimini gördüğü işini; eczanesini kapatmış ve hayatında yepyeni bir adım atmış. Yapmaktan zevk aldığımız uğraşlarımızın nasıl başarılı bir işe dönüşebileceğinin ödüllü bir örneği. Ayrıca kadınlara haberimiz var: Bu röportajdan sonra üç vakte kadar hayatta “yeni adımlar” atma cesaretini bulabilirsiniz…

Kahve kültürü, kahve falı uygulamaları ile evrim geçiriyor diyebiliriz. kahve falı internet sitesi de bu anlamda yaygınlaşmış en önemli örneklerden biri. Bu fikir ve yola çıkış hikâyenizi anlatır mısınız?

Oğlum Sertaç’ın iş arkadaşlarıyla içtikleri Türk kahvesi sonrası, benim çok iyi kahve falı baktığımı bilen arkadaşı, “keşke Binnaz Abla da burada olsaydı, onun müthiş yorumlarına çok ihtiyacım var” demiş. O da “kahveni iç, falını kapat, fincanın resmini çekip anneme gönderelim” demiş ve olur mu olmaz mı, tutar mı tutmaz mı demeye varmadan fal resimleri bana e-mail olarak geldi.

Teknoloji ile aram çok iyidir. Ben hemen fotoğraflara bakıp, falı Sertaç’ın arkadaşına e-mail olarak gönderdim. Arkadaşının şaşkınlığı ve memnuniyeti Sertaç’ın aklına ‘Neden olmasın ?’ sorusunu getirmiş ve o da böyle bir web sitesini tasarlayarak 14 Ekim 2010’da bana doğum günü hediyesi olarak hediye etti. Bu tarihten sonra takipçilerimizin isteği ve beklentileri ile site hızla gelişip büyüdü. Kahve yorumu ile başlayan web sitemiz, teknik yöneticimiz ve kurucu ortağımız Kaya Diker’in de takıma katılması ile hızlı bir teknik atılım içine girdi.

 şu anda web sitesinin yanı sıra akıllı ve android telefon uygulamaları ile kahve, tarot, astroloji, Katina, rüya yorumu ve çevrimiçi dert ortağı hizmetlerini veriyor. Proje şu anda Singapur, Türkiye ve Amerika’daki profesyoneller tarafından yönetilen dünya çapında bir şirket halini aldı. Danışmanlarımızla beraber yaklaşık 130 kişilik bir ekibiz.

Binnaz Abla

İtiraf edeyim ben de fal baktırmaktan keyif alıyorum, bu tarz uygulamalar yokken fal bakan arkadaşıma fotoğraf gönderip yorumlamasını isterdim. Ama bunun bir işe dönüştürülmesi girişimcilik ruhundan ve cesaretten kaynaklanıyor olsa gerek. Yeteneklerini işe dönüştüren bir kadın olmak size ne hissettiriyor?

Ben aslında eczacıyım; 1974’te Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olur olmaz açtığım eczanemde tam otuz beş yıl mesleğimi icra ettim. Bu süre içinde dostlarla ne zaman bir araya gelsek muhakkak kahveler içilir, fincanlar kapatılırdı. Bu küçücük fincanla başlayan sohbeti uzun dostluklara ve gerçek arkadaşlıklara dönüştürdük.

Eczacılıktan emekli olduğum dönemde, hem herhangi bir yere bağlı kalmadan hem de keyif alarak yapabileceğim bir iş modeli olması dolayısıyla  projesini oğlum Sertaç Taşdelen ile birlikte hayata geçirdik. Dolayısıyla teknolojinin nimetlerinden yararlanarak bu güzel sohbetleri geleceğe taşımak benim için büyük bir keyif. 

Benim için böyle bir hobiyi internet alanına taşımak ve uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etmek; kadınların aslında her yaşta teknoloji ile iç içe olabileceğinin, girişimciliğin yaşı ve zamanı olmadığının bir göstergesi. Buradan bütün kadınlara sesleniyorum: hayallerinizden vazgeçmeyin, sizi ne zaman bulacağı belli olmaz.

Binnaz abla

Biraz da uygulamadan bahsedecek olursak kahve fincanının fotoğrafını gönderdikten sonraki süreç nasıl işliyor?

Çok basit,  istediğiniz fal yorumcusunu seçiyor, ister kahve falı resimlerini gönderiyor, ister tarot veya Katina kartlarınızı seçiyor hatta astroloji haritası için doğum bilgilerinizi giriyorsunuz, ortalama iki saatte konuyla ilgili uzman yorumlarıyla size geri dönüş yapılıyor. Hattın diğer ucunda yaşam koçluğu, kişisel gelişim, psikoloji gibi konularda eğitim almış, deneyimli danışmanlar var.

İster yazılı tercih edip cevabı e-mail üzerinden okuyabilir ister sesli tercih edip ses dosyası olarak dinleyebilirsiniz. Danışmanımızın tecrübesi ve geri dönüşlerde aldığı puana göre hizmet bedelimiz de değişiyor.

Gerçekten kahve falını yorumlayan birileri var mı yoksa bilgisayar programı ile şekiller otomatik mi yorumlanıyor? Çoğu insan falların karşıda bir insan tarafından yorumlandığını düşünmüyor “yine de falsız kalmıyoruz” o başka!          

 ilk yorumcusu benim dolayısıyla benden sonra da sisteme dâhil olan yorumcuların seçilmesinde çok ama çok özen gösteriyorum. Yorumcularımın her biri özenle seçilmiş, konusunda uzman, gerçek yorumcular. Hatta sistemimizde ‘Canlı Sohbet’ adını verdiğimiz yeni bölümümüzle bu kişilerle hem konuşabilir hem de anında yazışabilirsiniz. Kesinlikle bilgisayar ürünü hiçbir şey yok. Bütün yorumlar gerçeğin ta kendisi.

binnaz-abla-4

Fal bakmanın iş olması fikrine, -yaratıcı fikrine- alışmaya çalışıyorum bu nedenle birlikte çalıştığınız yorumcuları işe alma sürecinizin nasıl olduğunu merak ediyorum. Yorumcunun fal bakmaktan anlayıp anlamadığının kararını kim, nasıl veriyor?

Sitemizde bizimle birlikte yorum yapmak isteyen dostlarımız için bir başvuru bölümümüz var. Ek gelir elde etmek isteyen yetenekli yorumcular bu bölümden online olarak başvuru formu dolduruyor. Binnaz Abla vizyonuna uygun olduğunu düşündüğümüz adaylar bir mülakat sürecinden geçiyor ve mülakatı geçen yorumcu adayları ile yorum konusunda bir çalışma dönemine giriyor ve  standartları hakkında bilgi veriyoruz. Tarafımdan özel bir eğitimden geçtikten sonra  ailesine katılabiliyorlar. Daha sonra yorumcuların sitede kalıcı olup olmayacağına takipçilerimiz verdikleri puanlarla karar veriyor. Belli bir başarı puanının altında kalan yorumcular maalesef ailemize katılamıyor.

İnternet sitesinde; tarot falı, astroloji, rüya yorumu gibi bilindik uygulamaların yanı sıra  “Katina falı” ve “Dert ortağı” gibi hizmetleriniz de var. Bunları ilk defa duyuyorum nedir bunlar ve nasıl işliyor?

Dert Ortağı; takipçilerinin her türlü sorununu paylaşabileceği, uzman cevaplar bulabileceği özel bir bölüm. Özel eğitim görmüş yorumcularımızla bu bölümde bir başkasına anlatmaya çekinecekleri sorun ve dertlerini paylaşabiliyorlar.

Aşk hayatı hakkında en doğru bilgileri vermesiyle ünlü olan Katina’nın Deste Falı, İzmirli meşhur falcı Katina’dan geliyor. Katina Aşk Falı destesindeki kişilerin geçmişte yaşamış karakterler olduğuna inanılıyor. Tarot falına benzer şekilde bakılıyor.

Şans

Kendinizi “şanslı bir kadın” olarak mı yoksa “çok çalışan, kendi şansını yaratmış” bir kadın olarak mı tanımlarsınız? Bu işteki mesainizden,  size yapılan eleştiri ve yorumlardan bahseder misiniz?

Kendimi hem çok şanslı hem de çok çalışkan ve disiplinli biri olarak tanımlıyorum. Başarının sırrı; çalışmak, çalışmak ve çalışmak. Her zaman elimizden gelenin en iyisini ortaya koymalıyız; ama bunun ötesinde kadere de inanıyorum; hayatta her şeyi ben yaptım, ben başardım düşüncesinden ziyade, hayatta bizim için biçilmiş rolü en iyi şekilde icra etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hayat, iniş ve çıkışları ile bir bütün.

Her sabah çok erken kalkıyor ve sosyal medyadan bana gönderilen mesajları takip ediyor ve hepsine cevap veriyorum. Geleneksel hale gelen, her güne özel “Günaydın” mesajını sabah saat 9.30’da Facebook sayfamda yayınlıyorum. 125 bini aşkın takipçimiz bu mesajlara cevap veriyor, paylaşıyor ve güne bu moral ve enerji ile başlamış oluyoruz. “Binnaz Abla senin mesajların bize enerji veriyor, güne bu mesajlarla başlamak alışkanlık halini aldı” diyorlar.

Gün içerisinde o kadar çok mesaj geliyor ki; kimi zaman gece geç saatlere kadar bilgisayar başında oluyorum. Tabii bunların yanında bir anneyim ve eğer oğlum Ankara’da ise onun sevdiği kahvaltı ve yemekleri yapmak, beraber sinemaya veya yürüyüşe gitmeyi de unutmamalı.

Birçok kadının içindeki cevherin farkına varması, girişimci olup hayallerini takip etmesi, yapmak istedikleri işlerin peşinden koşması önemli. Yüksek Topuklar ekibi olarak siz ve sizin gibi başarılı örneklerin cesaret verici olduğuna inanıyoruz. Hemcinslerinize önerileriniz nelerdir?

Çok teşekkür ederim; benim naçizane önerim; “hiçbir zaman hayallerinizden vazgeçmeyin”. Tabii sırf hayal kurmak yeterli değil, bu hayallere ulaşmak için çok ama çok çalışmak gerek. Ayrıca her şey bizim elimizde değil. Ben hep “hakkımda hayırlısı ne ise öyle olsun” diye dua ederim; kimi zaman biz elimizden geleni yapsak bile hayalimize, isteklerimize kavuşamayabiliriz; bu hayatın bir parçası. Yine de sahip olduklarımız için şükretmeyi de bilmeliyiz; hayatta olabilmek, doğan güneşi, kuşun cıvıltısını duyabilmek bile bir mucize aslında.

binnaz-abla-4

Sizi yakalamışken birkaç ipucu alsak; mesela kahvemde balık, kaplumbağa, kalp, fil  gibi şekiller çıktı bunlar hakkında küçük ipuçları verir misin Binnaz Abla?

Kahve falında her şeklin bir anlamı olmasıyla beraber bu yorumlar yorumcuya göre değişebiliyor. Kimisi için yol; gidilen yolları temsil ederken, kimi yorumcu bunun aslında kişinin karar aşamasında olduğunu ve içinden çıkması gereken yollar olduğunu da temsil edebilir. Önemli olan bu iki kişi arasındaki frekansın tutması.

Ben hayata çok olumlu baktığım için baktığım fallarda da hep en güzel şeyleri görüyorum, gerçekten de kötü hiçbir şey göremiyorum, fakat bu da karşı tarafta bir pozitif etki yaratıyor ve sonra ‘Binnaz Abla söylediklerin gerçekleşti’ diyorlar, bu aynı zamanda onların hayata karşı olumlu baktıklarında neler olabileceklerinin de bir göstergesi.

Yine de küçük ipuçları verecek olursam;

–          Falda balık çıkması, genellikle maddi anlamda iyi gelişmelerin olacağına ve gelir düzeyinizin artacağı yönünde yorumlanır.

–          Kahve falında çıkan kaplumbağa şekli, ilk olarak kendisi ile özdeşleştirilerek kısa sürede olmasa dahi verdiğiniz mücadelenin hakkını alarak istediğinizi elde edeceğiniz yönünde yorumlanmaktadır.

–          Kalp figürü: Genellikle ikili ilişkiler ile ilgili durumları anlatır, kalp yanında beliren diğer figürler ile beraber yorumlandığında bizlere daha detaylı bilgiler verebilmektedir.

–          Kahve falında fil çıkması, güzel haberler alacağınızı bildirir ve iş konusunda önünüzün açık olduğunu gösterir ve yakın zamanda bu konuda çok güzel bir teklif alacağınızı veya başvurunuzun olumlu şekilde sonuçlanacağını gösterir.

, sosyal sorumluluk tarafında da ablalık yapıyor. Biraz açar mısınız?

sosyal bir girişim; öncelikli hedeflerimizi sosyal kriterlerle değerlendiriyoruz. “Binnaz Abla ELELE” projesi kapsamında bedensel engelli üç küçük arkadaşımıza eğitim bursu veriyor ve ihtiyaç sahibi engelli arkadaşlarımıza maddi-manevi destek oluyoruz. Bu projeyi, birlikte çalıştığımız yorumcularımız ve takipçileri ile gerçekleştiriyoruz.

Binnaz Abla

Siteniz 2014 yılının “Yaratıcı İş Fikri” ödülünü kazandı tebrikler…

Teşekkür ederiz. JCI Türkiye, yaratıcı gençleri desteklemek ve onların projelerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için 18-40 yaş arasındaki gençlerin yaratıcı girişimlerini desteklemek adına ulusal bir organizasyona imza attı. Bu sene de  projesiyle,  Genel Müdürü Sertaç Taşdelen, Yaratıcı Genç Girişimciler ödülünü (CYEA) kazandı.

 hem ulusal hem de uluslararası yarışmalarda böylesi değerli ödüllere layık görülmesi bizi daha yeni ve yaratıcı projeler için motive ediyor. Bizler de bu ödüllerle her defasında sorumluluklarımızın daha çok arttığının farkına vararak elimizden gelenin en iyisini yapmaya ve değerli takipçilerimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

Röportaj: Arzu Kulak