Yaşımızın ilerlemesini ne yazık ki durduramıyoruz. Ancak uzmanlar yaşlı görünmemizin yüzde 40’ının genetik faktörler dışındaki faktörlerden kaynaklandığını ifade ediyor. Bu da genetik dışındaki faktörlere odaklanarak daha genç ve sağlıklı görünmeyi sağlayabiliriz demek oluyor. Bu listemizde cildimizi korumak ve daha genç görünmek için bilimsel olarak kanıtlanmış günlük alışkanlıklara değindik. İşte o alışkanlıklar;

1. Güneşten korunmak için uygun güneş kremleri kullanın

Fazla güneşe maruz kalmak cildimize zarar veren en önemli faktörlerden biri. Cildimizi güneş ışınlarından koruyarak uzun vadede vereceği zararları önlememiz mümkün. Bunun için cildimize uygun güneş kremleri tercih edebileceğimiz gibi, şapka, şemsiye gibi koruyuculardan da destek alabiliriz. Hem oluşabilecek kırışıklıkların hem de güneş lekelerinin önüne geçebilmemiz için doğru şekilde korunmamız gerekiyor.

2. Çok sık solaryuma girmeyin 

Çok sık solaryuma giriyorsanız bunu bir kez daha düşünmenizi öneririz. Güneş ışınlarından korunmak ne kadar önemliyse, suni güneş ışınlarından korunmak da bir o kadar önem arz ediyor. Ne yazık ki solaryum sırasında alınan UVY ışınları cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Suni şekilde cilde yansıyan bu ışınlar gerçek güneş ışığından bile daha tehlikeli olabiliyor. Bu nedenle bronzlaşmak ve kısa süreli zevkler için bu tarz işlemleri çok sık tercih etmemenizi öneririz.

3. Sigara kullanmayı bırakın ya da kullanımınızı azaltın

Sigaranın bilinen zararlarının yanında bir diğer olumsuz etkisi de kırışıklığa neden olması. Uzmanlar, sigaradaki nikotinin kan damarlarını daralttığını ve bu nedenle kan akışını zayıflattığını söylüyor. Bu durum da cildimizin sağlıklı görünmesi için ihtiyacı olan oksijen ve diğer önemli öğeleri yeteri kadar alamamasına neden oluyor. Ayrıca sigara içindeki zararlı kimyasal maddeler, cildin yapısını korumakla görevli kolajen ve elastini oranına da zarar veriyor.

4. Beslenmenizde sebze meyve tercih edin, şekerli ve trans yağlı gıdalardan uzak durun

Uzmanlara göre şeker yüklü gıdalar tıpkı sigarada bulunan kimyasal maddeler gibi elastin ve kolajene zafrar veriyor. Bu durum da ciltte kırışıklık ve sarkmalara neden oluyor. Ayrıca yoğun olarak trans yağ ve doymuş yağlı gıdalar tüketmek de cildin olduğundan daha yaşlı görünmesini neden oluyor.

5. Cildinize uygun nemlendiricinizi düzenli olarak uygulayın

Nemlendiriciler tek başlarına yeterli olmasalar da cildin sağlıklı kalabilmesi için önemli unsurlardır. Her gün düzenli nemlendirici kullanımının ciltteki su seviyesini koruduğu ve bu sayede kırışıklığa neden olan çizgilerin oluşumunu engellediği biliniyor. Kolaylıkla edinebileceğiniz bu alışkanlık cildinizi daha sağlıklı ve genç gösteriyor. Hem cilt tipinize uygun hem de güneş korumalı bir nemlendirici edinerek bu etkiyi arttırabilirsiniz.

6. Düzenli uyumaya dikkat edin

Uzmanlar kalitesiz bir uyku alışkanlığı ile cilt yaşlanmasının birbiriyle bağımlı olduğunu ifade ediyor. Araştırmalara göre yeteri kadar uyumamak sizi daha çabuk yaşlandırıyor. Buna ek olarak cildinizin hasarlara karşı kendini koruma seviyesini de azaltıyor.

7. Düzenli bir egzersiz planınız olsun

Sağlıklı bir yaşam için yapabileceğiniz ilk şey düzenli bir egzersiz planı çıkarmak olacaktır. Düzenli egzersiz yaparak hem kaslarınızı güçlendirebilir hem de daha iyi bir uyku alışkanlığı elde edebilirsiniz. Yapacağınız egzersiz ile kalbinize ve ciğerlerinize iyi geleceği için vücudunuzdaki oksijen akışı sayesinde çok daha genç ve sağlıklı kalacaksınız.

8. Stresten uzak durmaya çalışın

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsanız stresten uzak durmanız gerekecek. Sağlıklı kalmak için ne kadar özen gösterirseniz gösterin, eğer yüksek stres oranına sahipseniz bu durum sizi içten içe yaşlandırıyor demektir. Uzmanlar, hem zihninizin hem de cildinizin genç kalması için stresten uzak kalmanız gerektiğini söylüyor. Bu mümkün mü bilemiyoruz ama dikkat etmekte fayda olduğu kesin!