Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için çocuğunuzun beslenme çantasında 4 besin grubundan da besinler bulunmalıdır.

 

Süt ve ürünleri grubu: Kutu süt, ayran, yoğurt ve tek porsiyonluk kahvaltılık peynirleri tercih edebilirsiniz. Kutu sütler oda sıcaklığında açılmadıkları takdirde son kullanma tarihine kadar tazeliklerini korumaktalar. Ancak ayran, yoğurt ve peyniri ısı yalıtımı olan bir beslenme çantasına koymanız gerektiğini unutmayın. Aksi halde zehirlenmelere yol açabilirler.

 

Et-yumurta-kuru baklagiller grubu: Haşlanmış yumurta hem yüksek miktarda protein içermesi hem de uzun süre tokluk hissi vermesi bakımından iyi bir tercih olabilir. Çocuğunuz için hazırladığınız sandviçlere salam, sosis, jambon gibi katkı maddesi yüksek olan etler koymak yerine evde kendi hazırladığınız köfteleri koymanız daha besleyici olacaktır. Çocuğunuzun beslenme çantasına kuruyemişçilerden bulabileceğiniz soya tofusu da ekleyebilirsiniz. Böylelikle hem çocuğunuzun ağzı tatlanacak hem de oldukça faydalı olan omega-3 yağı almış olacaktır.

 

Sebze ve meyve grubu: Sebze ve meyveleri üzerlerindeki tarım ilaçlarından uygun şekilde arındırdığınıza emin olmalısınız. Ayrıca meyvelerin çekirdekleri konusunda da çocuğunuzu uyarmalısınız.

 

Ekmek ve tahıllar grubu: Çocuğunuza hazırladığınız sandviçler için tam tahıllı ekmekleri tercih edin. Çünkü tam tahıllı ekmekler hem daha besleyicidir hem de sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır.

 

Ancak bu besin gruplarının yanı sıra çocuğunuzun evde olduğu kadar okuldaki sıvı tüketimine de dikkat etmeniz gerekli. Çocuğunuzun beslenme çantasında meyve suyu yahut sütün yanında mutlaka su bulundurun.

 

Çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını takip etmek için okul dönüşü beslenme çantasını kontrol edip hangi besinleri yediğini dikkatle inceleyin, bunları not edin. Böylelikle evde daha doğru besin takviyeleri yapabilirsiniz.

 

Sağlıklı bir beslenme için beslenme çantasının içindekiler kadar temizliği de çok önemli! Beslenme çantaları her gün temizlenmelidir! Unutmayın!

 

Ezgi Yurdagül
Yüksek Topuklar – Editör
Soru ve önerileriniz için e-posta adresim: ezgi@yuksektopuklar.net

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/zjaZiWBvnL4″ frameborder=”0″ allowfullscreen]