Bu sıralar unutkanlık yaşıyor musunuz?

Hafızanın zayıflaması, yalnızca yaşın ilerlemesiyle meydana gelmiyor. Sağlıksız ve yetersiz beslenme, stres gibi etkenler de hafızanın zayıflamasına yol açıyor. Beslenme şekli ne kadar iyi olursa, beyin fonksiyonları o kadar düzenli çalışır. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere hafızayı güçlendiren besinleri sunuyoruz.

Yoğun iş temposu, stres, psikolojik etkenler ve yetersiz beslenme hafızayı olumsuz etkiler. Güçlü bir hafıza için, doğru besinleri gerektiği miktarda tüketmek çok önemlidir. İşte hafızayı canlı tutmanıza yardımcı olacak şifa kaynağı besinler…

Omega 3 kaynağı besinler

Somon, uskumru, sardalye, ceviz, keten tohumu gibi besinler, Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega 3, beyin fonksiyonları için önemli role sahiptir. Hafızayı güçlendirir, depresyon, öğrenme ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunları giderir. Haftada 2-3 kez balık, günde 3-4 adet ceviz tüketmek, unutkanlık ve hafıza kaybını önler.

Yaban mersini

Yaban mersini, çilek gibi antioksidan deposu meyveler, beyini serbest radikallerden korur, oluşan hasarları onarmaya yardımcı olur. Hafızayı güçlendiren bir fitokimyasal olan antosiyanin bakımından zengindir. Beyindeki yeni bağlantı yollarını destekler. Kırmızı ve mor renkteki bu orman meyvelerini mutfağınızdan eksik etmeyerek beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bitter çikolata

Bitter çikolata, endorfin salınımını artıran bir besindir. Endorfin salınımı, beyin reseptörlerini aktive eder. Aynı zamanda, güçlü antioksidanlara sahiptir. Beyinde oluşabilecek hasarlara engel olur. Doğal uyarıcıları sayesinde, konsantrasyon bozukluğunu ortadan kaldırır.

Yumurta

Yumurta, hafıza için önemli olan vitaminleri içerir. Yumurtada bulunan, bir çeşit B vitamini olan kolin, yeni beyin hücresi üretimini olumlu etkiler. Aynı zamanda, protein deposu olduğu için, zihinsel ve nörolojik bozuklukları önler. Hafızanın güçlenmesine, beyin hücrelerinin gelişmesine yardımcı olur.

Fıstık ezmesi

Yer fıstığı, beynin odaklanması için gerekli olan B6 vitamini bakımından zengindir. Beyin ve hafıza gelişimini destekler, unutkanlığa iyi gelir. Düzenli olarak yer fıstığı veya fıstık ezmesi tüketerek beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Siyah üzüm

Siyah üzüm, hafızanın güçlenmesi için gerekli olan tüm mineralleri içerir. Aynı zamanda, kan yapıcı ve demir sağlayıcıdır. Araştırmalar, siyah üzüm tüketenlerin hafızalarında gelişme kaydedildiğini ortaya koymuştur. Dopamin salınımını artıran siyah üzüm, problem çözme yeteneğini de geliştirir.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünler, mükemmel birer protein kaynağıdır . Vücut için enerji kaynağı olan bu besinler, gün içinde hafızanın güçlü kalmasına yardımcı olur. Protein bakımından zengin oldukları için, vücudu uyaran kimyasal seviyelerini de arttırırlar.

Kırmızı lahana

Kırmızı lahana, içerisinde polifenoller barındırır. Polifenoller, beyin hücre hasarını azaltır ve uzun süreli hafızayı canlandırmak için gereklidir. Alzheimer riskini azaltır ve tedavisinde önemli rol oynar. Kırmızı lahana gibi kırmızı soğan da bu konuda şifa kaynağı bir seçimdir.

Tam tahıllar

Esmer pirinç, yulaf, darı gibi tam tahıllar, B6, B12 ve folik asit içerir. Hafızayı korumak, konsantrasyon bozukluğunu gidermek ve beyine kan akışını sağlamak için önemli besinlerdir. Beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması için mutfağınızdan eksik etmemelisiniz.

Su

Susuz kalmak, beynin kortizol denen bir hormon salgılamasına neden olur. Bu hormonun fazla salgılanması, beynin bilgi depolama kısmını küçültür ve hafızanın zayıflamasına neden olur. Kortizol, adrenalin üretimini de artıran bir hormondur. Bu da, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı olumsuz etkiler.

Hafızayı canlandıran diğer besinler:

 • Ananas
 • Havuç
 • Limon
 • Avokado
 • Nar
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Kuşkonmaz
 • Kabak çekirdeği
 • Ay çekirdeği
 • Kırmızı acı biber

Hafızayı güçlendiren besinleri öğrendiniz. Sağlıklı beslenerek, beyin sağlığı başta olmak üzere vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yapın