mutlu-kadin-erkek

‘Kadınlar susarak gider’ kitabının yazarı Candan Ünal’a yaz aşklarına neden kapıldığımızı, tatilde başlayan aşkın evliliğe dönüşme ihtimalini sorduk; merakla okuyacaksınız.

Yaz aşkları tahmin edemeyeceğiniz hızla gerçekleşir. Bittiğini bilerek yürütenler için belki yüzlerde bir tebessüm bırakır. Ancak yaz aşklarının arsından ömürlük çıkan çok azdır.

Yazın gelmesiyle yükselen hormon seviyeleri, üstelik kışı yalnız ve soğuk geçirenler varsa daha da etkilidir. Kışın bitimiyle uzun soluklu ilişkisine veda etmişse biri, yaz aşkı bir cankurtaran gibi imdada yetişecektir.

Yaz tatiline giden bekarların mutlaka hayallerinde, orada birileriyle tanışmak da vardır. Ancak çok az insan yaz tatilinde biriyle tanışıp onunla evlenme hayali kurar. İstisnalar kaideyi bozmamakla birlikte, genellikle yaz aşkları yazın karşılaşılan o şirin tatil beldesinde yaşanılır ve biter.

Aslına bakarsanız, tatil denilen zaman dilimi, aşkı desteklemek ve oluşmasını sağlamak için her türlü zemini hazırlar. Gündüz deniz kenarında flört edici tavırlar ve bakışlarla, kadın ve erkek birbirlerini seçerler.

Akşam en güzel kıyafetlerini giyip süslenen ikili, tatil beldesinin belki de tek eğlence yerinde buluşurlar. Zaten oradan başka gidilecek yer yoktur. Varsa, gündüz göz temasını kuran bu çiftin, akşam buluşabilmek için sohbet etme zorunluluğu ortaya çıkar.

Akşam müzik sesiyle piste atlayan ve dans eden çiftimiz, bir zaman sonra ortamın çok gürültülü olduğunu düşünür ve ellerine içkilerini alarak, müzik sesinin uzaktan ve sohbetlerini kesmeyecek şekilde duyulduğu kumsala doğru yürürler.

Yakamoz, ayın şavkı, dalga sesleri, uzaktan gelen müzik sesiyle dudaklar sonunda birleşir. Zaten insanın aşık olmak aklından geçmese bile, ay ışığının birinin gözlerine vurduğu an kadar romantik ne olabilir?

Çiftimiz o kısa tatil süresi boyunca el ele denize girer, sabah kimse uyanmadan uyanıp kahvaltı eder, akşam birlikte keyifli geceler geçirirler. Ve ayrılık zamanı gelir çatar!

Başka şehirlerde, başka hayatlar yaşayan bu iki insanın dönmek zorunda oldukları yaşamları vardır. Sözler verilir, telefonlar, adresler alınır. Bütün iletişim bilgileri garantili olarak karşı tarafa verilmiştir ve bu aşkı devam ettirmenin bir yolunu bulacaklardır.

Ancak elbette öyle olmaz. Birbirinden gözyaşları içinde ayrılan çift, yıllar sonra bu hikayeyi gülümseyerek hatırlar ve kim bilir, başka bir yaz tatilinde rastladığı diğer aşkı da, bu anıların arasında yerini alacaktır. Yaz aşkları kısalığı ile damağınızda tadını bırakır ama içten içe herkes adı üstünde olan bu aşkların, mevsiminde açıp solan çiçekler gibi solup gideceğinin farkındadır.

İlişkiler hakkında diğer yazılarımız:

Kimler daha çok aldatıyor?

Kötü giden bir ilişki nasıl kurtarılır?

İlişkiye zarar veren davranışlar