Hayatınız boyunca mutlaka baş ağrısı çekmişsinizdir. Bu sıkıntıyla tek başınıza uğraşmak yerine, mutlaka destek ürünler kullanırsınız. Öncelikle de ağrı kesiciler… Bir hapı içip, bir daha başınız ağrıyana kadar bu konuyu unutuyorsunuz. Ancak hap kullanmadan önce, doğal besinlerden yardım almayı ister misiniz? O halde, haberimizi hemen okumaya başlayın!

Baş ağrısının nedenleri

Ağrılar birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılır. Birincil ağrılar kendiliğinden oluşurken, ikincil ağrılar başka hastalıklar yüzünden ortaya çıkıyor. Baş ağrınız için bir günlük tutmanızda fayda var.

Ağrınızın hangi ortamda, hangi yiyecek ve içecekle ortaya çıktığı konusunu not almanızda fayda var. Kendinize bir günlük tutun ve baş ağrısının olduğu tarihi, yoğunluğu, türünü, öncesindeki belirtileri, ne ilacı aldığınızı, işe yarayıp yaramadığını not edin.

Eğer baş ağrısı aldığınız bir darbenin arkasından ortaya çıktıysa; baş ağrınıza kol ve bacaklarda ağrı, görmede bulanıklık, konuşma zorluğu eşlik ediyorsa; daha önce hiç yaşamadığınız türden ani bir baş ağrısıysa; baş ağrınıza ateş ve boyun ağrısı eşlik ediyorsa, zaman kaybetmeden doktora gidin.

Baş ağrısını geçiren besinler

Acı baharatlar

Baharatlı yiyecekler, baş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olur. Özellikle sinüs bölgesinde tıkanıklığa dayalı bir ağrı yaşıyorsanız, acı yiyin.

Acı biberin faydalarını öğrenmek için tıklayın!

Susam

Salata ve çorbalarınıza susam ekleyin. Bu küçük tohumlarda E vitamini yüksektir. Östrojen seviyenizi stabilize eder ve adet döneminde migren ağrısı çekmenizi önler.

Tam tahıllı ekmek

Eğer düşük kalorili bir diyet yapıyorsanız, beynin enerji kaynağı olan glikojen depolarını kullanıyorsunuz demektir. Bu da beyne giden enerjinin azalmasına ve dehidrasyona neden olur. Su kaybı baş ağrısı yapar. Diyet yaparken tam tahıllı un, yulaf gibi besinlerle destek alın.

Bayat ekmekler nasıl değerlendirilir? Öğrenmek için tıklayın!

Badem

Bademin içeriğindeki magnezyum, damarların rahatlamasına ve vücudun baş ağrısından kurtulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca muz, avokado ve kaju da magnezyum kaynağıdır.

Karpuz

Susuzluk nedeniyle ortaya çıkabilecek baş ağrıları için, karpuz gibi su oranı yüksek besinler tercih edin.

Haşlanmış patates

Baş ağrınız alkole bağlı olarak ortaya çıktıysa, alkol yüzünden kaybolan potasyum gibi elektorlitlerin yenilenmesi için haşlanmış patates tüketebilirsiniz.

Kahve

Eğer akşamdan kalmaysanız, bir fincan kahve baş ağrınızın geçmesini sağlar. Ancak gün boyu kahve içmek, yani fazla kafein almak, yeniden baş ağrısına neden olabileceği için, dozunda içmek önemlidir.

Yoğurt

Eğer başınızda zonklama şeklinde bir ağrı varsa, vücudunuz kalsiyum için size sinyal gönderiyor olabilir. Beyin fonksiyonlarının iyi çalışması için, yoğurt tüketin.