balkabagi-faydalari-yuksektopuklar

  • Balkabağının faydaları

Kış mevsimin en güzel sebzelerinden biri olan balkabağının mucize faydaları var! Kabızlık gidermekten zayıflamaya, göz sağlığını güçlendirmekten kolesterolü düşürmeye kadar balkabağının faydalarını, bilimsel araştırma sonuçlarına göre sizinle paylaşıyoruz!

  • Kabızlık giderici özelliğe sahiptir

Balkabağı, yüksek oranda diyet lifleri içerir ve bu özelliğiyle bağırsak sağlığını güçlendirir. Özellikle, kabızlıktan kurtulmak için haftada birkaç kez balkabağı çorbası içmek çok faydalıdır.

  • Kilo vermeye yardımcı olur

Besin değeri yüksek olan balkabağı, aç kalmadan kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü, diyet lifleri mide ve bağırsaklarda uzun süre kalıp tokluk hissi verir. Balkabağını çorbada olduğu gibi fırında pişirip yiyebilirsiniz.

  • Balkabağı göz sağlığını güçlendirir

Balkabağı, göz sağlığı için faydalı beta karoten içerir. Özellikle, A vitamini içeriğiyle daha sağlıklı göz, cilt ve saçlara sahip olmaya yardım eder. Araştırmalar, beta karotenin saç dökülmesini önlediğine dair bulgulara rastlamıştır. Balkabağını zeytinyağlı yemek olarak pişirip afiyetle yiyebilirsiniz.

  • Balkabağı kalp sağlığı için faydalıdır

LDL ve kötü kolesterolü düşürmeye yönelik yapılan araştırmalarda, fitosterol içeren balkabağının kalp sağlığı açısından fayfalı olduğu görülmüştür. Eğer, yüksek kolesterolünüz varsa, kış mevsiminde bol bol balkabağı tüketebilirsiniz. Çorbasını, zeytinyağını yemeğini veya fırında baharatlı cipsini yapabilirsiniz.

  • Cilt güzelleştirmeye yardımcı oluyor

Balkabağı içerisinde karotenoid özleri, cildin erken yaşlanmasını önlüyor ve daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Cildinizde pul pul dökülme, solgun görünüm, sivilce gibi sorunlar varsa, betakaroten size yardımcı olabilir. Dilerseniz, balkabağı ile cilt bakım maskesi yaparak cilt sağlığını güçlendirebilirsiniz.

  • Spor sonrası kasları çalıştırıyor

Spordan sonra beslenme, sağlıklı kilo verme adına büyük önem taşıyor. Yeterince beslenen kaslar daha iyi çalışıyor ve yağ yakımı hızlanıyor. Potasyum içeren balkabağı, spordan sonra kasların beslenmesine yardımcı oluyor. Sağlıklı tercih için fırında balkabağı cipsi yapıp yoğurtla birlikte yiyebilirsiniz.

Balkabağının faydalarını herkesin öğrenmesi için bu haberi Facebook’ta paylaşabilirsiniz!