California Cevizi
California Cevizi

Balın sağlığa 8 önemli faydası var!

Sağlıklı beslenmede, rafine şekerler yerine doğal bal tüketmek çok önemlidir. Çünkü, balın sağlığa birçok faydası vardır. Bal tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, işlenmemiş ve saf olmasıdır. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için, özel haberimizde balın sağlığa faydalarını derledik.

Balın besin değerleri

Bal, doğanın bizlere verdiği en saf ve şifalı besinlerden biridir. Doğal tatlandırıcı görevi üstlenir. Demir, çinko, kalsiyum, potasyum, fosfor, selenyum gibi mineraller içerir. Vitamin olarak B6 vitamini, tiamin, riboflamin, niasin ve pantotenik asit bulunur. Bir yemek kaşığında 64 kalori bulunan bal, glisemik indeksi düşük bir besindir. İşte balın sağlık üzerindeki önemli faydaları…

Bal enerji kaynağıdır!

Bal içerdiği doğal şeker, polen, vitamin ve mineraller sayesinde enerji verir. Kansızlığı giderir. Özellikle sabahları tüketilen bir kaşık bal, tüm gün aktif ve enerjik olmanızı sağlar. Spordan önce de, enerji almak adına bal tüketebilirsiniz.

Bal kilo vermenize yardımcı olur!

Diyet yaparken, sık sık tatlı krizine giriyorsanız, bal bu krizleri yatıştırmanıza yardımcı olacaktır. Araştırmalar, balın kan şekerini düşürdüğünü ve kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. İştahın bastırılmasında önemli rol oynar. Aynı zamanda, kandaki trigliserit miktarını düşürür. İçeceklerinize veya tatlılarınıza şeker yerine bal ilave ederek kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Bal alerjik reaksiyonları azaltır!

Balın içerisindeki arı polenleri, enfeksiyonlara karşı mücadele etmenize yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirir ve alerjik reaksiyonları hafifletir. Özellikle saf polen içeren ballar, mevsim alerjilerini ortadan kaldırır. Her gün bir yemek kaşığı saf bal tüketerek vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Bal antioksidan miktarını artırır!

Bal, vücuttaki antioksidan miktarını artırmaya yardımcıdır. Antioksidanlar sayesinde, bağışıklık sistemi güçlenir ve serbest radikallere karşı vücut direnci artar. İçerdiği polifenoller sayesinde, kalp hastalıkları ve kanser riski azalır.

Bal şeker hastalarına iyi gelir!

Saf bal, şeker hastalığına iyi gelir. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Özellikle tarçınla karıştırıldığında, insülini artırarak, hiperglisemiyi azaltır. Düzenli olarak tükettiğiniz takdirde, kan şekerinizdeki değişimi görebilirsiniz.

Bal mide rahatsızlıklarını hafifletir!

Bal, bakteri karşıtı bir besindir. Midede oluşan bakterileri savunmasız hale getirir. Aynı zamanda, yara ve yanıkları onarmada olumlu rol oynar. Midede meydana gelen ülseri tedavi edici özelliğe sahiptir.

Bal rahat uyumanıza yardımcı olur!

Saf bal, melatonin salınımını artırır ve uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Uyumadan önce tüketilen bal, beyin fonksiyonlarını rahatlatarak, uykuyu daha iyi hale getirir. Balla birlikte salgılanan melatonin, bağışıklık sistemini güçlendirir ve uyku esnasında vücut fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Bal öksürük ve boğaz ağrısını azaltır!

Bal, özellikle kış aylarında sık yaşanan öksürük, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Her gün tüketilen bir kaşık bal, balgam üretimini azaltarak boğazın rahatlamasını sağlar.

Balın sağlığa faydalarını öğrendiniz.

Yorum Yapın

vestel