Son zamanlarda, cilt bakımı, beslenme gibi rutinlerde doğal içeriklere dönüş var. Bal, beslenmenizde ve cilt bakımınızda gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz mucizevi bir besinlerden biri. Peki, balın güzelliğe faydaları nelerdir? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, balı güzellik rutininize eklemeniz için 6 nedeni açıklıyoruz.

Bal sivilceleri yok eder!

Yüzünüzde sivilce oluşumunu fark ettiğiniz an, baldan faydalanabilirsiniz. Bal, antibakteriyel etkisi sayesinde sivilcelenmeyi önler ve var olan sivilceleri kurutur. Üstelik bunu yaparken cildinizi kurutmaz ve tahriş etmez. Yatmadan önce, sivilcenin olduğu bölgeye bal uygulayın, sabah kalktığınızda daha sakin bir cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz.

Bal güneş yanıklarını iyileştirir!

Bal, antioksidan, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Güneşte fazla kaldığınız zamanlarda, cildinizde oluşan kızarıklıkları bal ile giderebilirsiniz. Yapışkan yapısı nedeniyle, yanık olan bölgeye balı uygulamak biraz zor olabilir. Bunu daha kolay bir hale getirmek için, parfüm ve alkol içermeyen bir losyonla balı karıştırın. Gün içinde 2-3 saat aralıklarla sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Bal saçları güçlendirir!

Bal, yapısında bulunan nemlendiriciler sayesinde, saçı kırılmalarını ve kopmaları önler. Saç derisini onarır ve kepek sorununu giderir. Özellikle kuru saçlara nem kazandırır. Banyodan önce veya banyo sırasında, balı hafif sulandırarak saçlarınıza uygulayın ve biraz bekledikten sonra durulayın. Bal saçları beslediği için, saç telleri kırılmaz ve saçlarınız daha çabuk uzar.

Bal cildi yumuşacık yapar!

Bal, cilt yumuşatıcı etkiye sahiptir. Sivilce oluşumunu önler, pamuk gibi bir cilt elde etmenizi sağlar. Makyajınızı çıkardıktan sonra tüm yüzünüzü balla yıkayabilirsiniz. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü duruladığınız takdirde, balın verdiği yapışkan histen kurtulabilirsiniz.

Bal kilo vermeye yardımcıdır!

Sağlıklı beslenme rutininizde ve diyet listenizde, şeker yerine bal kullanabilirsiniz. Bal, bitki çaylarında, tatlı yapımında doğal tatlandırıcı görevi görür. Ayrıca, çiğ bal sindirim ve bağışıklık sistemi için de çok faydalıdır. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Balın güzelliğe faydalarını öğrendiniz.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Sivilce izlerini geçiren doğal yöntemler

Balın sağlığa önemli faydaları

Saç dökülmesini azaltan yiyecekler