suzme-bal-kavanozu

Bal ve tarçın mucizesi nedir?

Doğanın şifalı kucağından gelen iki mucize, evde güzellik ve bakım için mucizeler yaratıyor. Sivilce ve akneler iyileşiyor, siyah noktalar temizleniyor, saçlar güçlenip ışıltıyla parlıyor… Tüm bunları sağlayanın ne olduğunu merak ediyorsunuz, değil mi? Açıklıyoruz: bal ve tarçın!

Mutfağımızdaki malzemelerle kolayca hazırlanan, deneyip çok memnun kaldığımız bal ve tarçın mucizesinin detaylarını sizlere aktarmak için sabırsızlanıyoruz. Dün, Yüksek Topuklar’da, “tarçının faydaları nelerdir, neye iyi gelir?” başlıklı araştırma haberimizde bir kere daha gördük ki tarçın, zayıflamaktan strese, sivilce ve akne problemlerinden mantar ve kepek hastalıklarına kadar pek soruna çözüm oluyor. Bal mucizesini anlatmaya kelimeler yetmez, doğada bozulmadan kalan tek besin maddesidir ve iyileştirici güce sahiptir. İşte, bu mucizevi besinler bir araya geldiğinde, güzellik iksirine dönüşüyor, hepsini adım adım açıklayacağız.

Bal ve tarçın maskesi nasıl yapılır?

Bal ve tarçın maskesini nerede kullanacağınıza göre miktarı değişse de, eşit oranda kullanılmalıdır. Örneğin, siyah nokta için kullanacaksa bir çay kaşığı süzme bal ile bir çay kaşığı toz tarçınla harika bir bakım maskesi hazırlayabiliriz. Saç maskesi olarak kullanacaksak, eşit ölçüde olmak kaydıyla miktarı artırabiliriz.

Siyah nokta temizliği nasıl yapılır?

Tarçının tanecikli yapısı, cilt yüzeyindeki ölü derileri ve siyah noktaların derinlemesine temizlenmesini sağlar. Ayrıca, tarçının faydaları haberimizi okuyanlar biliyordur ki tarçın, antiseptik yani mikrop temizleyici özelliğe sahiptir, böylece siyah nokta temizliğinde etkili hale gelir.

Tarçın ve bal maskesinden en iyi sonucu almak için, gözeneklerin iyice açılıp yumuşadığı sıcak banyo sonrasında kullanmanızı öneriyoruz: sıcak banyo yapın, bir çay kaşığı süzme bal ve tarçını karıştırın. Siyah nokta olan bölgelere masaj yapar gibi yuvarlak hareketlerle yedirerek sürün. 10 dakika cildinizde bekletip ılık suyla durulayın. Haftada bir kez yapabilirsiniz.

[wp_ad_camp_2]

Bal ve tarçınla sivilce tedavisi nasıl yapılır?

Bal, anti bakteriyel ve iyileştirici özelliğe sahip mucize bir besindir. Kullanıldığı bölgedeki hücrelerin yenilenmesini, yaraların iyileşmesini sağlar. Bal ve tarçın maskesi, sivilce ve akne tedavisinde en iyi çözümlerden biridir. Sivilcelerin hızla iyileşmesi için bal ve tarçın maskesini gün aşırı ve tam anlattığımız gibi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bal ve tarçın maskesini gece uyumadan önce kullanıyoruz çünkü vücudumuz, cildimiz kendini geceleri yeniler; biz de bu süreçten faydalanıp daha kısa sürede iyi sonuçlar alacağız. Uyumadan önce cildinizi ılık suyla temizleyin. Eşit ölçüde bal ve tarçın karıştırıp sivilce ve akne olan bölgelere sürün. Maskenin sabaha kadar cildinizde kalması gerekiyor ama uyurken sağa sola sürünmesini önlemek için maske sürdüğünüz yerlerin üzerini kağıt peçete ile kapatın, hem hava almasını önlediğiniz için cildinize daha iyi etki eder.

siyah-nokta-temizligi

Bal ve tarçın maskesiyle saç bakımı nasıl yapılır?

Bal ve tarçının iyileştirici gücü, saç bakımı için de etkilidir. Saçlarınızın daha gür ve parlak olmasını istiyorsanız, kullanımı oldukça basit güzellik reçetesini uygulayabilirsiniz. Tarçının strese karşı rahatlatıcı kokusu, saçlarınızı her yıkamanızda size iyi gelecek. Ayrıca, kepek ve saç dökülmesine iyi gelen bu maskeyi, her saç yıkamasına kullanabilirsiniz.

Saç bakımı için bal ve tarçın maskesi hazırlığı için küçük bir cezveye ihtiyacınız var. 1 çay bardağı suyu ve 1 yemek kaşığı tarçını cezveye alıp iyice kaynatın. Cezveyi ocaktan indirip ılınması için bekletin ve sonra 1 yemek kaşığı süzme balı ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu doğal güzellik iksirini şampuanınıza ekleyin. Saçlarınızı her yıkamada bu ballı, tarçınlı şampuanı kullanın. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var: şampuanı her kullanımdan önce iyice çalkalayın ki özleri birbirine karışsın. Saçlarınızda şampuanı iki dakika beklettikten sonra durulayın ki saç diplerine etki etsin.

Bal ve tarçın maskesinin faydaları nelerdir?

  • Akne ve sivilceleri iyileştirir.
  • Cilde pürüzsüzlük ve ışıltı verir.
  • Cilt lekelerini iyileştirir.
  • Güneş lekelerine iyi gelir.
  • Siyah noktaları temizler.
  • Saç derisinde kepeği iyileştirir.
  • Saç dökülmesini önler.
  • Saçları güçlendirir.
  • Saçtaki mantar hastalığına iyi gelir.

Evet, bal ve tarçın maskesinin güzellik için mucize faydaları bunlardır. Başka bir haberimizde tarçının faydaları Ayrıca, Yüksek Topuklar’da her zaman doğal güzellik maskeleri ve bakım reçeteleri bulabilirsiniz.