Bal kabağının çok şaşırtıcı 8 faydası

Sonbahar mevsimiyle birlikte, pazar ve manav tezgahlarına yerleşen bal kabağının faydalarını öğrenmek ister misiniz? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak, bilgi edinmeniz için bal kabağının faydalarını araştırdık. Ayrıca, bal kabağı kilo aldırır mı sorusuna, sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut cevap sunuyor…

Neden bal kabağı tüketmeliyiz?

Bal kabağı, sağlığınız için kış aylarında mutfağınıza sokmanız gereken meyvelerden biridir. İçeriğindeki beta karoten, güçlü bir antioksidan olmasının nedenidir. Bol miktarda A vitamini, bunun yanında E, B ve C vitaminleri, kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyum içerir. Ayrıca lif bakımından da oldukça zengindir. İçeriğinde birçok yararlı madde barındıran bal kabağının sağlığımıza faydaları oldukça fazladır:

  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Bal kabağı, vitamin yönünden oldukça zengindir. Bağışıklığınızı güçlendirmeniz adına vitamin almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle, bal kabağının içerdiği A vitamini vücut direncinizi artırarak bağışıklığınızı güçlendirir. Virüs ve bakterilerin neden olduğu rahatsızlıklarla mücadelenizde size yardımcı olur.

Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yaşadığınız dönemlerde de, bal kabağının içeriğindeki C vitamini, sizin bu tip rahatsızlıkları çabuk atlatmanızı sağlar.

  • Tansiyonunuzu düzenler

Bal kabağının içinde barındırdığı potasyum, lif ve C vitaminini kalp sağlığınız için epey faydalıdır. Araştırmalara göre, yeterli miktarda potasyum tüketmenin, yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda, yeterli miktarda potasyum alımı, felç riskinin azalmasını sağlar.

  • Uyku düzeninizi olumlu etkiler

Araştırmalar, bal kabağının içinde bulunan çekirdeklerin, insanları rahatlatmada olumlu etkileri olduğunu söylüyor. Bu etkiler, çekirdeklerinde bulunan triptofan adındaki aminoasitler sayesinde oluyor. Triptofan, mutluluk hormonu olarak bildiğiniz seratonin hormonu salgılatarak, rahat uyku uyumanıza yardımcı oluyor. Yani, tükettiğiniz bal kabağı sayesinde uykunuz düzene giriyor.

  • Sağlıklı hamilelik için yardımcı olur

Bal kabağı, kadınlar için hamilelik döneminde çok faydalıdır. Hamileyken bal kabağı tüketen hamileler, bebeğin gelişimine katkı sağlar. Demir yönünden zengin bir içeriğe sahip olan bal kabağı, aynı zamanda doğurganlığınızın artması açısından da oldukça önemli bir besindir.

  • Cildine önem verenlerin meyvesidir

Bal kabağının, insanların ciltlerinde yenileyici bir etki sağladığı gözlemlenmiştir. Cildin nem oranını dengeler ve içeriğindeki vitaminler cildinizi besler. Sivilce ve siyah nokta problemi yaşıyorsanız, bal kabağındaki A ve E vitaminleri yardımıyla onları yok edebilirsiniz. Cildinizde zamana bağlı olarak meydana gelen kırışıklarla savaşmak adına da bitkisel yöntem olarak bal kabağını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, yapısında barındırdığı maddeler sayesinde, kansere neden olan hücrelerle mücadele eder.

  • Göz sağlığında önemli rol oynar

Bal kabağının içerdiği vitaminler ve antioksidanlar gözünüze de iyi gelecektir. Özellikle, beta karoten adındaki içerik gözlerinizdeki problemleri gidermenizde yardımcı olur. A vitamini, görme kapasitenizin artmasını sağlar. Antioksidanlar ise katarakt problemi yaşamanıza engel olur.

  • Kalbinizin dostudur

Bal kabağı, tansiyonda olduğu kadar kalp rahatsızlıklarında da önemli faydalar sağlar. İçeriğindeki zengin lif ve potasyum ve C vitamini kalbinizi koruyabilirsiniz. Araştırmalara göre lifli besinler tüketmek, kalbinizde meydana gelebilecek rahatsızlıkların azalmasını sağlayacaktır. Bal kabağı da lifli bir yapıya sahip olduğundan, tüketimi çok faydalıdır.

Ayrıca, bal kabağının iç kısmında bulunan çekirdeklerin de kolesterole iyi geldiği gözlemlenmiştir.

  • Kilo vermenize yardımcı olur

Yüksek lif kaynağı olan bal kabağı, sindirim sisteminizi düzene sokarak, uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca, kabızlık problemi yaşayanlar için de tedavi edicidir. Çoğunluğu su olan bal kabağının düşük kalorili olması, kilo alımınıza engel olur. Bu nedenle, diyet yaparken bal kabağını mutfağınızdan eksik etmeyin.

Balkabağı kilo aldırır mı?

1 kilogram balkabağı, sadece 250 kaloridir. Balkabağı çorbası, zeytinyağlı balkabağı, sağlıklı atıştırmalık balkabağı cipsi gibi farklı tariflerle kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

vestel