Bahar yorgunluğu için 8 süper besin

Çoğu insan, bahara geçiş dönemini kolay atlatamaz, bahar yorgunluğu yaşar, mevsim geçişi nedeniyle sık sık hastalanır. Ancak, bazı besinler, vücudumuzun daha enerjik olmasını sağlayarak bahar yorgunluğu yaşamamızı önler ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere için bahar yorgunluğuna iyi gelen besinleri derledik.

Vücudumuz için meyve ve sebzelerin içerdiği sağlığa yararlı bileşiklerden faydalanmak çok önemlidir. Siz de bahar aylarını zinde geçirmek istiyorsanız bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin!

Antioksidan deposu enginar

Enginar, posa, C vitamini, folat, fosfor ve magnezyum bakımından zengindir. Aynı zamanda, çok güçlü bir antioksidandır. Bir adet enginar 56 kalori içerir. Salatalara ekleyerek, haşlayarak veya ızgarada pişirerek tüketebilirsiniz.

Ananas sindirim sistemini destekliyor

Ananas, vücuttaki ödemin atılmasında büyük role sahip bir meyvedir. C vitamini açısından zengindir ve içerdiği bromelain enzimi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncinin artmasını sağlar. Lif oranı da oldukça yüksek olduğu için, sindirim sistemi için faydalıdır. Günde 2 halka ananas tüketebilirsiniz.

Bahar yorgunluğu için bezelye yiyin

İlkbahar sebzelerinden biri olan bezelye, demir, manganez, bakır, çinko ve kalsiyum gibi mineraller içerir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü antioksidanlar içerdiği için vücuda enerji verir, bahar yorgunluğunun önüne geçer.

Pancar bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Pancar, vitamin ve mineral açısından zengin bir besindir. Kökü yüksek oranda antioksidan içerir, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Yaprakları da A ve K vitamini açısından zengindir. A vitamini bağışıklık sistemi için önemlidir, K vitamini ise kemik sağlığında önemli rol oynar. Posa içeriği sayesinde de sindirim sistemini güçlendirir.

Çilek ile vücut direncini artırın

Çilek, yüksek oranda antioksidan içerir. Vücut direncinin artmasını sağlar ve bahar yorgunluğuyla savaşmanıza yardımcı olur. Su ve lif açısından da çok zengin bir meyvedir. 10-12 adet çilek, günlük C vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar.

Semizotu yiyerek enerji üretin

Semizotu, A vitamini, çinko, fostor, manganez, bakır, kalsiyum ve omega-3 yağ asidi içerir. İçerdiği çinko, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncinin artmasını sağlar. Güçlü bir antioksidan olan manganez de enerji üretiminde önemli role rahiptir. Semizotunun 100 gramı sadece 16 kalori içerir.

Erik kabızlık problemini gideriyor

Lif bakımından zengin olan erik, hem sindirimi kolaylaştırır hem de kabızlık problemini çözmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, yüksek oranda A ve C vitaminleriyle potasyum ve fosfor içerir. Düşük kalorisiyle kilo vermek isteyenler için ideal bir meyvedir.

Kuşkonmaz metabolizmayı hızlandırıyor

Kuşkonmaz, yüksek oranda folat ve K vitaminin yanı sıra, A ve C vitamini ve demir içerir. İçeriğinde bulunan ve sindirilemeyen karbonhidrat grubundan olan inülin sayesinde bağırsak florasında iyi huylu bakterilerin gelişimini destekler. Su yönünden de zengin bir besindir ve hidrasyonu koruyarak metabolizmayı hızlandırır. Vücudun gün boyu kalori yakmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bahar yorgunluğunu önler.

Bahar yorgunluğuna iyi gelen besinleri öğrendiniz.

Yorum Yapın