Baharın tazeleyici enerjisini evinize yansıtmak için harekete geçme zamanı geldi! En yakın arkadaşınız ‘Yüksek Topuklar’ olarak, bahar temizliğini kolaylaştırmanın yollarını sizinle paylaşıyoruz. İşler bittiğinde, tertemiz evinizde kendinize bir fincan çay yapıp koltuğa yaslanın ve yenilenmenin keyfini yaşayın!

Camlarınız pırıl pırıl olsun

Bahar temizliğinde camlardan başlayalım. Camların pırıl pırıl olması ve uzun süre temiz kalmasını sağlamak için ılık su dolu kovanın içerisinde bir kapak çamaşır suyu ekleyin. Temizlik bezini çamaşır sulu suya batırıp camlarınızı silin. Havlu benzeri su emici bir bezle kurulayın. Bu sayede camdaki lekeler kolayca çıkacak, pırıl pırıl olacaktır. Pencere çerçevelerini temizlemek için bulaşık süngerine az miktarda çamaşırı suyu alıp ovalayın ve ardından duru suya batırılmış bezle silin.

  • Pratik bilgi: Çerçeveleriniz beyazsa, lekelerini kolayca temizlemek için krem temizleyici kullanabilirsiniz. Önce çerçeveleri ıslatın, sonra süngere krem temizleyici sürüp ovalayarak temizleyin.

Perdeleri ütülemeden asın

Camları silerken çamaşır makinesinde perde ve tüllerinizi yıkayabilirsiniz. Sonrasında ütülemeden kurtulmak için pratik bir önerimiz var: Yıkama sırasında Türkiye’de bir ilki sunan ABC deterjan ve yumuşatıcı bir arada çözümünü kullanın. Bu sayede perde ve tüller kendiliğinden açılacaktır. Perdeleri makineye atın ve yıkandığı anda hemen asın. Böylece kırışma ihtimalleri azalacak ve ütü istemeyeceklerdir. Eğer mutlaka ütü isteyen perdeleriniz varsa, kendinize bir buhar püskürten makine alın ve perdeleri baştan aşağıya doğru buharla yenileyin.

Halı ve kilimler tertemiz olsun

Bahar temizliği yaparken banyoda, salonda kullandığınız halı ve kilimleri temizlemek sağlığınız için de yararlıdır. Önce küçük parçalardan başlamakta fayda var. Çamaşır makinesine girebilecek küçüklükte olan yolluk ve kilimleri kendiniz yıkayın. Leke çıkarıcı ve mis kokulu bir sıvı deterjan tercih edebilirsiniz. Böylece halı ve kilimlerin renkleri de canlı kalacaktır.

Eğer büyük halıları siz yıkayacaksınız; elinize bir pamuklu bez ve halı lekelerini çıkaran güçlü bir deterjan alın. Halınızın görünen yerlerindeki lekeleri silin ve kuruması için güneşe çıkarın.

  • Pratik bilgi: Halıdaki inatçı lekeleri çıkarmak için mutfakta kullandığınız yağ sökücüden yardım alabilirsiniz. Lekenin üzerine sıkın, biraz bekletin ve bezle silin.

Yatak ve yastıkları temizleyin!

Elektrik süpürgesinin kalın ucunu çıkarın. Borusu veya küçük ucuyla yatağınızı yukarıdan aşağıya temizleyin. Ardından temiz çarşafları serebilirsiniz. Yastıklara da kılıfları geçirmeden aynı işlemi uygulayın, kabarmalarını sağlarsınız. Nevresim ve yastıklarınızı yıkayın. Yatağa girdiğinizde güzel kokularla karşılanmak için bahar çiçekleri kokulu bir yumuşatıcı tercih edebilirsiniz. Bahar temizliği yaparken mümkünse yorganlarınızı yıkayın veya temizletmeye verin. Sağlıklı bir uyku için toz, leke ve bakterilerden arınmış yorgan, yastık, nevresim kullanmak yararlıdır.

Döşeme ve kapılarınızı parlatın!

Yer döşemeleri ve kapıları parlatmak için önce elektrik süpürgesiyle sürüp üzerindeki tozları temizleyin. Ardından iz bırakmayan pamuklu bir bez kullanarak silin. Silme suyuna güzel kokulu birkaç damla yumuşatıcı ekleyebilirsiniz. İlginç ama işe yarar bir yöntemdir, buna emin olun. Yumuşatıcı sayesinde ahşaplar daha parlak olacak, renkleri canlanacaktır.

Kıyafetlerinizde bahar detoksu yapın!

Bahar temizliği yaparken kıyafetlerinizi unutmayın! İndirimden alıp giymediğiniz veya artık üzerinize olan kıyafetleri ayırma zamanı geldi. Sağlam olanları ihtiyaç sahipleri kişilere bağışlamak için paketleyin. Tahmin ediyoruz, vedalaşmak zor olacaktır ama aylardır dolabınızda bekleyen ve asla giymediğiniz bir kıyafet; yeterince imkanı olmadığı için yeni kıyafetler alamayan birine gittiğinde gerçekten çok mutlu olacaktır. Her zaman giymeyi sevdiğiniz parçaları önce iyice yıkayın sonra ütüleyip dolaba yerleştirin.Hatta dolaba yerleştirirken rengine ve tarzına göre gruplarsanız, sonraki günlerde kıyafet seçimi daha kolay olacaktır.

Bahar temizliğinde yardımcılarınız var!

Temizliğin vazgeçilmez ürünlerinden Cif, Domestos, OMO, Rinso ve Yumoş ile bahar havası evlere taşınıyor. Unilever Ev Bakım Kategorisi ürünleri bir yandan ev temizliğini daha zahmetsiz hale getirirken diğer yandan da avantajlı ve hediyeli kampanyalarıyla da aile bütçesine katkıda bulunuyor. E-ticaret ve sanal market sitelerinde ise Cif ve Domestos ürünlerinin yer aldığı Bahar Temizliği Paketleri avantajlı seçenekler sunuyor.

Avantajlı seçeneklerin yanı sıra belirlenen zincir marketlerde de hediyeli ikili paketler sizleri bekliyor. Ürünler, Nisan ve Mayıs ayları boyunca kampanyalarıyla raflardaki yerini alıyor, bahar kampanyası ile bahar temizliği zahmet olmaktan çıkıyor.