Bahar detoksumuz devam ederken, sizden çok sayıda soru alıyorum. Herkesi bilgilendirmek için en çok merak edilen konulara cevaplarımı aşağıda yazıyorum. Baştan sona kadar lütfen dikkatlice okuyunuz.

Detoks yaparken kaç kilo vereceğim?

Belki, en sık karşılaştığım soru budur: Detoks ile kaç kilo vereceğim? Gerçek şu ki, bunu sizin vücudunuzdan daha iyi kimse bilemez! Çünkü, insanın yaşı, metabolizma hızı, ne kadar süredir iyi beslendiği, mevcut veya farkında olmadığı hastalıkları, detoks programına ne derece sadık kaldığı gibi faktörler kaç kilo vereceğini belirler. Bir insan zaten çok uzun süredir iyi besleniyordur, tamamen uyum sağlayıp detoks yapar; başka bir insan ise daha düne kadar kızartmalar, hamur işleri yiyor, kola içiyordur ve detoksa başlar; ikisinin vereceği kilo birbirinden tamamen farkılıdır.

Belki, biraz farklı bir örnek olacak ama “Detoks ile 1 haftada 10 kilo vereceksin”, “Diyet ile 1 ayda 20 kilo vereceksin” gibi kesin ifadeler kullanan kişilerin, “Sana 3 vakte kadar kısmet çıkacak” diyen falcıdan hiçbir farkı yoktur. Her birimiz çok özeliz, aynı şekilde vücudumuzun çalışma temposu da özel… Aşağıdaki etkenler kilo verme hızını önemli derece etkiler:

Erken uyuyup erken uyandın mı?

Detoks programına sadık kaldın mı?

Mevcut bir hastalığın var mı?

Detoks yaparken inancın yüksek miydi?

Tedavi görüyor musun?

Vitamin eksikliğin var mı?

Yeterince su içtin mi?

Her yudumunu şifa niyetiyle içtin mi?

Kaç yaşındasın?

Ne zamandan beri iyi besleniyorsun?

Her gün en az  30 dakika hareket ediyor musun?

Suyunu oturarak ve yudum yudum içtin mi?

Metabolizma yaşın kaç?

Menopoz döneminde misin?

Daha önce şok diyetler yaptın mı?

Kendinize bu soruları sormanız, en azından bundan sonra karşınıza gelecek “5 günde 15 kilo” tarzı, tamamen uydurma diyetlere karşı kendinizi korumanızı sağlayacaktır. Elbette, sahip olduğumuz bilgiler ve tecrübelerle tahminlerde bulunabiliriz ama kaç kilo vereceğinizi sadece vücudunuz bilir!

Detoks yaparken yağ yakıyor muyum?

Elbette! Dengeli bir bahar detoksu programı uyguluyoruz. Günlük kalori alımını sağlıklı seviyede azalttık. Ayrıca, her gün 30 dakika dans, yürüyüş, koşu, ip atlama gibi sporlar yapıyoruz. İlk olarak vücudunuzdaki ödem ve toksinler temizlenirken, sonraki aşamada yağ yakımı da gerçekleşecektir.

Bundan emin olmak için detoksa başlarken, vücut analizi yaptırıp vücudunuzda ne kadar yağ, kas, su, kemik olduğunu ölçtürün.. Detoks bittikten sonra bir ölçüm daha yaptırıp sonuçları karşılaştırın. Eczane, spor salonu veya hastanede vücut analizi yaptırabilirsiniz.

Her gün kilo verecek miyim?

Yine, sıkça gelen sorulardan biri bu: “İlk gün 800 gram verdim ama bugün sadece 200 gram gitmiş” ve sonunda üzgün işareti  koyuyorlar:) Yepyeni bir beslenme düzenine geçtiniz, vücudunuz buna uyum sağlamaya çalışıyor. Her gün kilo vereceksiniz diye bir beklentiye girerseniz, ancak motivasyonunuzu kaybedersiniz; fazla kilonuzu değil!  Vücudunuz bir makine değil ki, canlı ve çok özel bir varlık. Bugün, yeni bir ayakkabı aldığınızda bile ayağınızı sıkar, alışmak için zaman gerekir. İşte, vücudunuz da böyledir. Sonuçta düşünün: En son ne zaman keten tohumu ile bisküvi yediniz? 🙂 İzin verin de, doğru beslenme vücudunuzda ve ruhunuzda mucizeler yaratsın.

Ek olarak, zaten her gün tartılmak büyük bir hatadır. Tabii ki merak ediyorsunuz ama en doğrusu haftada bir kere tartılmaktır. Bilmeyenler olduğu için söyleyeyim: Sabah aç karna, mümkünse büyük tuvaletinizi yaptıktan sonra üzerinizde ince kıyafetlerle tartılın.

Adet döneminde detoks yapabilir miyim?

Adet döneminde detoks yapmak, sağlık açısından uygundur. Hatta, bu dönemi daha rahat geçirmenize bile yardımcı olur. Ancak, regl döneminde hormonların etkisiyle kilo veremeyiz, vücudumuz şişer hatta kilo almış görünürüz. Zaten sayfaya gelen yorumlardan anlıyorum ki, birçok insanın kilo vermek için motivasyonu pamuk ipliğine bağlı. En küçük bir olumsuzlukta vazgeçmeyi bekliyorlar. Eminim, siz çok kararlısınız ve kesinlikle bu detoks programını başarıyla tamamlayacaksınız. Vazgeçmek yok, başarmak var 🙂 Ne diyordum? Regl döneminde her gün tartılıp detoks yapmaya rağmen kilo veremediğinizi görünce üzülüp detoksu bırakabilir hatta “ben kilo veremiyorum” diye yanlış bir düşünceye kapılabilirsiniz. Hayır, sadece vücudunuz normal bir dönemden geçiyor. Regl bitince toplu halde kilolar gidecektir zaten.

Özet: Adet döneminde kilo verememek motivasyonumu düşürmez diyorsanız;

Detokstan sonra kilo alır mıyım?

Detoks yapmamızın amacı, karaciğer sağlığımızı güçlendirirken hormonların daha dengeli salınımına yardımcı olmak ve beraberinde ödül olarak kilo vermektir. Detoks programı bittikten sonra verdiğiniz kiloları otomatik olarak geri almazsınız. Bu süreçten sonra iyi beslenmeye, su içmeye, spor yapmaya devam ederseniz, her zamankinden daha kolay kilo verebilirsiniz.

Ama, “detoks bitti, ben nasılsa kilo verdim” deyip tekrardan çikolata, hamur işi, kızartma, cips yer; alkol, kola, gazoz içerseniz tabii ki kilo alırsınız. Bunun sebebi detoks değil, sizin kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönmenizdir.

Emzirenler veya hamileler detoks yapabilir mi?

Hayır, emziren anneler ve hamileler için detoks programı uygun değildir. Siz, beyaz şeker ve beyaz ekmek gibi kilo aldıran besinleri tüketmeyi bırakıp sağlıklı besinlerle beslenmeye özen göstermelisiniz.

Detoks listesi dışında neler tüketebilirim?

Hiçbir şey! Hazırladığım detoks listesinde yiyecek ve içeceklerin dışına çıkmamalısınız. Çünkü bu program, vücudunuzun vitamin, mineral, protein ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin, bahar detoksu ilk iki gününde kahve veya siyah içmiyoruz; bunun sebebi karaciğeri temizlemektir. Kahve ve çay, bağımlılık yapan uyarıcı maddeler içerir, sinir sistemizi etkisi altına alır. Detoksta kahve, çay içmeyerek bu döngüyü kırıyoruz.

BAHAR DETOKSUNUN TÜM GÜNLERİNİ GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Detoksta olanlar yerine başka ne yiyebilirim?

Sık sık şu sorularla karşılaşıyorum: “Kabak yerine ne yiyebilirim, çilekli detoks suyu yerine ne içebilirim?” Toplamda 500.000’den fazla kişinin takip ettiği bir mecrada, topluma faydalı olmak için bir detoks programı hazırladım. Herkesin bütçesine uyacak kadar ekonomik besinler tercih ettim. Ancak, kişinin damak tadına özel alternatifler sunamam, bu mümkün değildir. 500.000 kişi, mantar sever mi, patlıcan yer mi gibi sorular üzerinde durursak, bu işi başarıyla yapamayız.

Damak tadınıza, yaşam şeklinize uygun, size özel bir detoks programı istiyorsanız; güvendiğiniz bir beslenme uzmanı veya diyetisyenden hizmet satın alabilirsiniz. Parasını ödediğiniz takdirde, tüm zevklerinize uygun bir detoks veya diyet listesi almış olursunuz. Ancak, şu anda üzerinde konuştuğumuz toplum geneline yardımcı olmak için, iyilik amacıyla hazırlanmış bir detoks programıdır, kişiye özel hale getiremeyiz.