Bağırsakları çalıştıran en iyi besinler

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bağırsakları çalıştıran en iyi besinler size yardımcı olacaktır. ‘Yüksek Topuklar’ güvencesiyle, bağırsak sağlığı için faydalı besinler ve kabızlıktan kurtulma yöntemlerini sizinle paylaşıyoruz. Aklınızda olsun: Bir sorunu çözmek için önerilen yöntemleri düzenli olarak kullanmanız gerekir. Sadece birkaç kere yapıp, işe yaramıyor deyip bırakmak uygun değildir.

Bağırsakları çalıştıran en iyi besin: Pancar

Deneyimlerime göre bağırsakları çalıştıran en iyi besinler arasında birinci sırada kırmızı pancar var. Bol miktarda diyet lifi ve posa içeren kırmızı pancar, kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, kan şekerini dengede tutuyor. Karaciğeri temizliyor ve kilo vermede fayda sağlıyor.

Kırmızı pancarın fotoğrafı aşağıda yer alıyor, manavdan veya pazardan gayet uygun fiyata alabilirsiniz. Pancarı haşlayıp yoğurtla veya sarımsak sosuyla karıştırıp yiyebilirsiniz. Haşlama suyunu sakın dökmeyin, pancar suyu içmek kilo vermeye faydalıdır.

Pancarı ayrıca tüm sebze yemeklerinde, çorbalarda kullanabilirsiniz. Kök sebzelerden biri olduğu için vücudun vitamin, mineral ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur.

Kefir içerek bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayın

Probiyotik bakteriler içeren kefir, bağırsakların hızlı çalışmasına yardım ediyor. Ayrıca, tokluk veren besinlerden biri olarak iştah kesmeye fayda sağlıyor. Kefir, protein içeriğiyle yağ yakma metabolizmasını çalıştırıyor.

Kefiri evde yapabilir veya marketlerden alabilirsiniz. Ara öğünlerde veya gece acıkınca içebilirsiniz. Kefirin içine tarçın, bal veya taze meyveler ilave edebilirsiniz.

Kuru fasulye, mercimek, börülce bağırsak çalıştırıyor

Bakliyatlar, bağırsak sağlığına faydalı diyet lifleri içeriyor. Böylece kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor ve bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bağırsaklarda gaz yapmasını önlemek için kuru fasulye, mercimek, börülce gibi besinleri haşlarken bir çay kaşığı kimyon kullanabilirsiniz.

Bakliyatların yanında yeşillikler yemek ve bol su içmek, daha hızlı sindirime yardımcı olacaktır. Diyete uygun çok lezzetli salatalar, çorbalar, yemekler yapabilirsiniz. Hatta bakliyat unlarıyla sağlıklı hamur işleri hazırlayabilirsiniz.

Bağırsakların çalışması için her gün su içmelisiniz

Midedeki besinlerin yumuşaması, bağırsakların çalışması için her gün 12 bardak su içmenizi öneriyoruz. Bu sayede bağırsaktaki besinler daha kolay dışarı atılacaktır. Su içmenin faydalarından biri, metabolizmanın hızlı çalışıp zayıflamaya yardımcı olmasıdır.

Eğer sade su içmeyi sevmiyorsanız; limon, tarçın, elma, portakal gibi malzemeler ilave edip evde detoks suyu yapabilirsiniz. Bu harika sular, kilo vermenize yardımcı olacaktır. En güzel detoks suyu tariflerine ulaşmak için Google’a detoks suyu yüksek topuklar yazın, ilk sırada sitemiz çıkacaktır. Tıklayın ve detoks suyu tariflerini okuyun.

Bağırsakların hızlı çalışması için öneriler:

  • Her yemekten 10 dakika sonra 15 dakika yürüyüş yapın veya zıplayın.
  • Günlük beslenmenizde kıvırcık, roka, maydanoz, dereotu gibi yeşillikler mutlaka olsun.
  • Beyaz şeker ve beyaz un bağırsak sağlığına zarar verir, olabildiğince az tüketin.
  • Yoğurttaki probiyotik bakteriler bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Maden suyu içerek bağırsaklarınızı çalıştırın

Maden suyu içindeki vitamin ve mineraller hem kabızlıktan kurtulmak hem bağırsakları çalıştırmak için faydalıdır. Yalnız, maden suyu ile soda birbirinden farklı içeceklerdir. Biz size, maden suyunu tavsiye ediyoruz. Marketlerden alabilirsiniz. Sade maden suyu olmasına dikkat edin, içinde şeker ilavesi olmasın.

TIKLA OKU: MADEN SUYUNUN FAYDALARI

Bağırsakları çalıştıran en iyi besinleri öğrendiniz.

Yorum Yapın