Bademin bilmeniz gereken 11 faydası

Badem, zengin besin değeri sayesinde, sağlık üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Kabızlık, kolesterol, kilo verme gibi birçok konuda faydası vardır. Mutfağınızda mutlaka bulunması gereken bademin faydalarını sizlere sunuyoruz. Yüksek Topuklar ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizi okuyarak badem yemek için şifalı nedenleri öğrenebilirsiniz.

Badem, çiğ veya kavrulmuş olarak satılan bir besindir. Sağlık açısından çiğ olarak tüketmek daha doğrudur. Besin değeri de son derece yüksektir. E vitamini, folik asit, kalsiyum, fosfor, magnezyum demir, çinko, selenyum, bakır gibi mineraller bakımından zengindir. Ayrıca, sağlıklı yağ, protein, antioksidan ve lif deposudur. 100 gram badem, 576 kaloridir. Yüksek kalorili olmasına rağmen, sağlıklı yağ içerdiği için açlık krizlerini önler ve kilo vermeye yardımcı olur. İşte bademin süper faydaları…

Badem beyin sağlığına iyi gelir!

Badem, içerdiği bileşenler sayesinde, beyin gelişimini ve sağlığını destekler. Alzheimer riskini azaltır. Yapılan araştırmalar, bademin sistemini güçlendirdiğini ve koruduğunu ortaya koymuştur. Günde 6-7 adet badem yiyerek beyin sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Badem kolesterolü dengeler!

Düzenli olarak badem tüketmek, kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Kolesterole bağlı meydana gelen birçok hastalığı önler. Damar sağlığı için şifa kaynağı bir besindir.

Badem kalp dostu bir besindir!

Badem, doymamış yağlar, protein, magnezyum ve potasyum bakımından zengindir. Ayrıca, E vitamini ve antioksidan deposudur. İçerdiği bu besin değerleri sayesinde kalp sağlığını korur. Bademin içerdiği E vitamini ayrıca etkili bir antioksidan olmasını sağlar. Kalp krizini önlemeye yardımcı olur, kalp hastalıkları riskini azaltır.

Badem kan basıncını düzenler!

Bademin içerdiği potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Sodyum ise, kan basıncında meydana gelebilecek dalgalanmaları önler. Kalp sağlığını korumak için kan basıncının düzenli olması çok önemlidir. Düzenli olarak badem tüketerek, kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Badem kemik sağlığını korur!

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan badem, fosfor kaynağıdır. Yaşa bağlı kemik hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Fosfor sayesinde, kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Badem bağışıklık sistemi güçlendirir!

Badem, bağışıklık sistemini güçlendiren E vitamini ve antioksidan içerir. Bağışıklığın zayıflamasıyla yaşanan hastalıkları önler. Serbest radikalleri yok eder. Antioksidanlar sayesinde, kanser hastalıklarına özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

Badem diyabete karşı koruyucudur!

Badem, özellikle yemeklerden sonra yaşanan glikoz ve insülin seviyelerindeki artışı dengelemeye yardımcı olur. Diyabet hastalarında sıkça yaşanan şeker yükselmesini önler. Her gün 6-7 adet badem yiyerek, şeker seviyesini olması gereken seviyede tutabilirsiniz.

Badem kabızlığı gidermeye yardımcıdır!

Lif bakımından zengin bir besin olan badem, kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırarak, sindirim sisteminin yorulmasını önler. Düzenli olarak badem tüketmek, sindirim sistemin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Badem hamileler için çok faydalıdır!

Badem, hamileler için gerekli bir vitamin olan folik asit içerir. Folik asit, yeni doğan bebeklerde meydana gelebilecek doğum kusurlarını giderir. Sağlıklı hücre gelişimine ve doku oluşumuna yardımcı olur. Anne ve bebek sağlığı için hamilelik döneminde badem tüketmek son derece faydalıdır.

Badem saçları ve cildi besler!

Badem zengin besin değerleri sayesinde, cilt sağlığı açısından çok faydalıdır. Bademi yiyerek cildinizi besleyebilir, badem yağıyla da düzenli olarak saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Badem kilo vermeye yardımcı olur!

Badem, bağırsak hareketlerini düzenleyen bir besindir. Böylece, kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. İçerdiği lifler ve protein sayesinde, uzun süre tok tutar ve açlık krizlerini önler. Ayrıca, lifler vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Badem zengin besin değeri sayesinde, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur ve enerji verir. Gün boyu yanınızda badem bulundurarak, bademin bu şifalı özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Bademin faydalarını öğrendiniz. Süt içmekten hoşlanmıyorsanız, badem sütünü tercih edebilirsiniz. Badem sütü de içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, sağlık için çok faydalı bir içecektir.

Yorum Yapın