Lay’s Fırından ev sahipliğinde Bade İşcil ve yemek yazarı Refika Birgül İstanbul’un en önemli tarihi fırınlarını gezerek odun ateşinde yapılan birbirinden lezzetli ürünleri keşfettiler. İstanbul’un belli başlı semtlerindeki çok özel tarihi fırınları gezen ikili ustalardan bilgi alarak, eski tatları yerinde deneyimledi. Çocukluk hatıralarına geri döndüğünü söyleyerek fırın kültürünün yaşatılması gerektiğini belirten Bade İşcil, hazırlanan lezzetli ürünleri bir fırın ustası gibi fırına verdi. Refika Birgül ise konuklarla beraber Lay’s Fırından’la birbirinden özel tatlar yarattı.

Ünlü oyuncu Bade İşcil ve Türk mutfağına yenilikçi bir bakış açısı getiren Refika Birgül Lay’s Fırından ile keyifli bir tarihi fırınlar turu düzenledi.  Beşiktaş semtinin en eski fırını, hem müdavimlerini hem de yol üstü geçerken kokuya kapılıp içeri girenleri ağırlayan 7-8 Hasan Paşa ile başlayan etkinlik odun ateşinde yapılan ürünlerin lezzetiyle yıllardır damaklarda tat bırakan tarihi Galata Simitçisi ve Eryılmaz Fırını ziyareti ile devam etti.

Konuyla ilgili konuşan Bade İşcil “Lezzet turunda fırından tazecik ürünleri tadarken aynı zamanda fırınların tarihi geçmişi ile ilgili de bilgilendik. Hem %50 az yağlı, hem lezzetli olduğu için favori atıştırmalıklarım arasında yer alan Lay’s Fırından’ın tarihi fırınları sahiplendiği bu proje kültürel değerlerimizin korunması açısından çok önemli. Bu vesile ile çocukluğumdan kalan tatları, ustaların elinden en doğru yerlerinde tatma fırsatı bulduğum, pişmeye hazır lezzetleri fırına vermeyi deneyimleyebildiğim için çok mutluyum” dedi.

Pepsico Yiyecek Pazarlama Direktörü Osman Dilber ise “Küçük ekmek fırınlarının çoğu kapanıyor ve tarihi fırınlarımızın sayısı gittikçe azalıyor. İnsanlar İstanbul’un belli başlı semtlerinde yer alan sınırlı sayıdaki tarihi fırınlarımızın farkında değiller. Lay’s olarak biz bu tarihi fırınlarımızın değerini biliyoruz ve Lay’s Fırından ürünümüzle fırından gelen lezzetlerden ve onların yüzyıllardır vazgeçilmeyen özel tariflerinden ilham alıyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz tur ile bu fırınlarda pişen tüm eski ve unutulmaz tatları deneyimleme şansı yakaladık. Yemek yazarı Refika Birgül, Lay’s Fırından ile bu fırınlarda özel lezzetler hazırladı. Lezzet turumuzda fırından ürünleri tadarken aynı zamanda fırınların tarihi geçmişi ile ilgili de bilgilendik.”