maria-lazer-bacak

Bacak inceltme ameliyatı

Bacak, kalça, baldır bölgesindeki yağlanma ve sarkma, kadınları mutsuz ediyor. Ancak, estetik uygulamalar sayesinde bacak inceltme ve şekillendirme oldukça kolaylaşıyor. Op. Dr. Esra Bilgen, bacak inceltme ameliyatı ve tıbbi çözümler hakkında bilgiler sunuyor.

  • Kimler bacak inceltme ameliyatı tercih ediyor?

Özellikle elbise ve etek giydiğinde birçok kadın bacaklarındaki şekilsel görünümden rahatsız olabilmektedir. Liposuction; yani yağ aldırma işlemi ile bacak estetiği de günümüzde sıkça uygulanan yöntemlerdendir. Ayrıntılı muayene sonrası vücut dengesi oranı ön planda tutularak bacaklardaki sorunlu bölgelere liposuction işlemi uygulanır. Sorunlu bölgelerdeki yağların dengeli bir şekilde alınması bacaklarda estetik görünüm için çok önemlidir.

  • Deri sarkmaları için hangi çözümler var?

Kimi zaman bacaktaki görsel problemler sadece aşırı yağlanma olmayabilir. Bazen de kilo alıp vermeye bağlı ya da yaşın ilerlemesi ile birlikte deri elastikiyetinin kaybolması sonucu sarkmalar olabilmektedir. Bacak ve iç basen bölgesindeki deri sarkmalarında “uyluk germe” yöntemi ile cerrahi olarak düzeltme sağlanabilir. Tercihen genel anestezi ile bazen de spinal anestezi ile yapılan cerrahi bir uygulamadır. Uyluk germe işleminden sonra hastanın klinik durumuna göre 1-2 gün hastanede kalış gerekmektedir.

[wp_ad_camp_2]

  • Bacak inceltme ameliyatı neler sağlıyor?

Basen bölgesi kalınlaşmaları, kilo verme sonrası özellikle iç basen bölgesinde olan deri sarkmaları ve diz içlerindeki yağ birikmeleri bacak estetiği için başlıca nedenlerdir. Bunun yanı sıra son yıllarda diz altı ve ayak bileği kalınlaşması ile ilgili şikayetler de de artış olmaktadır. Kusursuz bacaklara sahip olmak için uygulanan liposuction ya da lipoliz işlemleri 0.5 cm’lik birkaç delikten girilerek yapılmakta ve işlem sonucunda herhangi bir iz kalmamaktadır.

  • Bilek inceltme tekniği nedir?

Estetik uygulama isteyen kişinin ayrıntılı muayenesi sonrası lipoliz ya da liposuction uygulamalarından hangisinin uygulanacağına karar verilir. Kelime olarak yağın eritilmesi anlamına gelen lipoliz işleminde genellikle lazer kullanılmaktadır. Ayrıca ultrasonik dalgalarla yağı parçalayan aletler de bulunmaktadır. Özellikle bilek bölgesinde lipoliz uygulamaları ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hangi teknikle olursa olsun yağlar parçalandıktan sonra eritilen miktara göre ya kendi haline bırakılır ya da “suction” adı verilen emme işlemine tabi tutulur. İşlem sonrası lenfatik dolaşımla vücut kendisi eriyen yağları o bölgeden uzaklaştıracaktır.

selulit-bacak-etek

  • Bacak inceltme ameliyatı ne kadar sürer?

Eğer eritilen yağ miktarı vücudun kendi kendisine uzaklaştırabileceğinden daha fazla ise suction işlemi yapılmaktadır. Diz bölgesinde eritme işlemi ile birlikte suction uygulaması başarı oranını daha da arttırmaktadır. Ancak hangi yöntemin uygulanacağına mutlaka ayrıntılı fiziksel muayene sonrası karar verilmelidir. Muayene olmadan işlem uygulanması söz konusu değildir. İşlem 1-2 saat sürmekte ve işlemden 4-6 saatlik gözlem sonrası kişi taburcu edilebilmektedir. İşlem sonrası 3-4 hafta kadar korse gibi basınçlı giysiler önermekteyiz. 2-3 hafta kadar da ağır egzersizden kaçınmak gerekmektedir.

  • Estetik ameliyat sonrası iz kalıyor mu?

Liposuctionda olduğu gibi bu işlem sonrasında da özel korseler giyilmesi gerekmekte ve 1 ay ağır egzersizlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu yöntemle yine hastanın klinik durumuna; yani derideki gevşemeye bağlı olarak kasıkta iç çamaşırı hattına gizlenen ve bacak iç kısmında yukarıdan aşağı inen küçük bir iz olabilmektedir. İzin ne kadar belirgin olacağı cerrahi işlemlerde olduğu gibi kişinin yara iyileşme durumuna bağlıdır. Son yenilik ve gelişmeler doğrultusunda iyileşmenin en hızlı olacağı ve en az derecede iz kalmasına yol açacak cerrahi teknikler uygulanmaktadır. İşlem sonrası önerilen çeşitli kremler ile de izlerin azaltılması sağlanmaktadır.

Bacak inceltme ameliyatı hakkında sunduğu bilgiler için Memorial Hastanesi’nden Op. Dr. Esra Bilgen’e teşekkür ederiz.

koltukalti-banner