Bacak arasından Türkiye’ye bakmak

jinekolog-masasi

Merhaba, ‘Yüksek Topuklar’ okuyucuları, ben Kaan Arer. Profesyonel matematik öğretmeni, yeni yetme bir editörüm. Yazı yazmayı, şiir okumayı, problem çözmeyi severim. Gey olduğumu kabul ettikten sonra, eşcinselliğin doğal bir şey olduğunu topluma anlatmak için yıllar evvel bir blog tutmaya başlamıştım. Bu yazılarım çok sevilmeye başlayınca blogta anlattığım askerlik anılarım üzerine Ayşe Arman ile röportaj yaptık. Ağustos ayında röportaj Hürriyet gazetesinde yayımlandıktan sonra Feraye Hanım bana ulaştı: “Kaan, elimde çarpıcı materyaller var. Bunları bir kitap haline getirip yayımlamak istiyorum, bu konuda bana yardımcı olur musun?” dedi. Bu davet üzerine Feraye Hanım’ın Bodrum’daki evinde kitabın hazırlanması için buluştuk.

Doktor Hanım emekli olduktan sonra oturup tam iki yıl boyunca Türkiye’nin son 40 yılını taramış. Bu süreçte hem kendi yaşanmışlıklarını hem de Türkiye’de olan en ilginç vakaları bir araya getirmiş. Beraber bu materyalleri kullanarak kolay okunabilir, düzenli bir kitap haline getirdik. Kitabımızın içerisinde çarpıcı anne hikâyeleri kadar komik insanlık halleri de var. Ajitasyona girmeden ağlanacak halimizi gözler önüne getirmeye çalıştık.

Kitapta Türklerin sezaryen sınavı, kızlık zarı komedisi, vajinal muayene, bir doktorun doktor olma aşamaları, hastalarıyla kurduğu bağlar, kürtaj tarihçesi, ensest ilişkilerin çokluğu ve çocuklarımızı ensestten korumanın yolları, doktor saldırılarının sebepleri ve alınabilecek önlemleri gibi birçok tıp hikayesine değiniyoruz. En çok da özel tıp merkezlerinin acınası hallerini bir doktorun gözünden okuyacaksınız.

Şimdi de kitabı okuyan kadınların yorumlarına bakalım:

Geçen hafta sürekli takip ettiğim kitap sitelerinde kitabınızı gördüm, kapağına ve adına bayıldım ve tabi ki hemen temin ettim. Dün kitaba başlamıştım, bugün bitti. Temennim; sizi tüm insanlık okusun. Maalesef, günümüz Türkiye’sinin halen bilinçlendirilmeye fazlasıyla ihtiyacı var. (Kimileri kabul etmek istemiyor.) Kadınların bilmesi gereken konulara değinmişsiniz ki etkilenmemek mümkün değil. Muhteşem, anlamlı, akıcı, kolay okunabilir ve anlaşılır bir eser çıkarmışsınız ortaya. Teşekkür ederim.

Nejla M.

Kitabınızı dün akşam aldım ve öyle bir hevesle okudum ki bu sabaha bitirdim. Yıllarca ilaç sektöründe çalıştım ve ürün müdürlüğü yaptım. Türkiye’nin bir ucundan, öteki ucuna giderek doktorları ziyaret ettim. Her gittiğim seyahat sonrası “Bizim doktorlarımız bu kadar bakımsız, eğitimsiz insanlarla bıkmadan, usanmadan nasıl uğraşıyorlar?” diye düşünürdüm. İçimden hep derdim ki; “Keşke başlarından geçenleri oturup yazacak vakitleri olsa.” Ellerinize sağlık. Yazdığınız her bir satırı ilgiyle okudum. Türkiye’nin patolojik-sosyolojik yapısını bacak arasından okumak bana bildiklerimi, gözlemlediklerimi ve duyduklarımı bir kez daha hatırlattı. Bir okur, bir anne ve bir kadın olarak yazdıklarınızı okumaktan büyük keyif aldım. Verdiğiniz her emek için şahsım adına teşekkür ederim.

bacak-arasindan-turkiye

Ayla K.

Size, hayat görüşlerinize, kadınlığınıza ve insanlığınıza hayran kalarak kitabınızı okudum. Kendi okumam bittikten sonra eşime, anneme, kayınvalideme de okuyup kitap hakkında konuştuk. Kendi internet sitemde kitabınız hakkındaki düşüncelerimi yazarak okuyucularımın da kitabınızla tanışması, farkında olmasını istedim: http://www.zeynepinevi.com/2015/03/12/bacak-arasindan-turkiye-kitap-yorumu/

Böyle bir kitabı hayata geçirdiğiniz için size binlerce kez teşekkür ederim. Bir buçuk yaşında bir kızım var, kendi adıma öyle çok ders çıkardım ki. Ellerinize, emeğinize sağlık.

Zeynep Ö.

Bir işyeri hemşiresiyim. Bu gece nöbete 00.00 da başladım. Çalışma arkadaşımdan nöbet teslim alırken, kitabınızı da ondan ödünç aldım. Kitabınızı 00.30’da okumaya başladım, sabaha karşı bitirdim. Gelen giden hastalarım olmasaydı eminim daha erken biterdi. Bugüne kadar çok kitap okudum. Ama bir solukta okuduğum ilk kitap sizin kitabınızdı. Öyle güzel, öyle merhametle anlatmışsınız ki hikâyelerinizi… Samimiyetle söylüyorum; bir gün anne olursam, sizin desteğinizi alabilmeyi diledim içimden. Anlattığınız hikâyeler dehşet verici! Okurken tüylerim diken diken oldu, gözlerim doldu.

Emeğinize, yüreğinize sağlık Hocam. Allah sizin gibi doktorlarımızı, sektörümüzden eksik etmesin.

Nilda A.

Saygıdeğer ablacığım, kitabınızı az önce bitirdim. Hastalarla ve sistemle ilişkilerinizi okurken kitabınızın her satırında kendimi buldum. Az önce Youtube’dan söylediğiniz şarkıları dinledim. Babamdan ve ut çalan anneannemden gelen musiki zevkimi güzel bir sesim olmayınca keman çalarak doyurmaya çalışıyorum. İstanbul’da 12 yıldır doktorluk yapıyorum. Yoruluyorum ama mutluyum. Yeniden doğsam aynı mesleği seçerdim. Ellerinize sağlık. Bir gün bir yerde ellerinizden öpmek dileğiyle. Sizi tanıdığıma çok memnun oldum

Berra Ö.

Kitabınızı internette gördüm, adı değişik geldi ve aldım, kitap kargodan bugün elime ulaştı. Öğle yemeği arası iş yerimde okumaya başladım, kendimi tutamıyorum, masa altından okuyorum ki iş ciddiyetini seven biriyim ama kitabın 1/3’nü şimdiden bitirdim. Elinize, yüreğinize, gönlünüze sağlık. Kadının çilesi bitmez, çok güzel anlatmışsınız. Ağabeyim de Ankara Tıp çıkışlı kendimi size çok yakın hissettim. Açık açık dile getirdiğiniz her şey için yürekten tebrik ederim.

Başak Y.

kaan-arer-imza

 

Kaan Arer

www.kaanarer.com

Instagram: https://instagram.com/kaanarer

Twitter: https://twitter.com/bigayingunlugu

kaanarer@gmail.com

 

 

Yorum Yapın

vestel