baba-ogulAnne babamızdan sadece saç, göz rengimizi değil karakter özelliklerimizi de alırız; çünkü onlara bakarak büyürüz. ‘Anasına bak, kızını al’ diye bir söz vardır ama bu erkekler için de geçerlidir; ‘babasına bak, ona göre oğlunu al’ sözünü de dikkate almalıyız. İlişki danışmanı Candan Ünal, babalar ve oğulları arasındaki iletişimi gözlemleyip sevgilinizi daha iyi tanımanın yollarını anlatıyor.

Bir adama aşık olduğunuzda, onun nasıl biri olduğunu daha iyi anlamak istiyorsanız, dönüp babasına bakmalısınız. Babalar ve oğulları arasında sessizce devam eden tatlı bir savaş ve yanı sıra büyük bir dostluk vardır.

Erkek olarak doğmak, özellikle bizim ülkemizde bir şanstır çünkü bebeğin erkek olması şölenlerle kutlanır. Erkek adamın erkek oğlu olur, eve erkek geliyor diye baba adayı kafasını biraz daha yüksekte tutarak dolaşır.

Adamların hayali kimi için oğluna nasıl balık tutulacağını, tavlada nasıl yeneceğini, nasıl kız tavlanacağını öğretmektir; kimileri için de nasıl ekmek kazanılacağını, borsada nasıl para kazanılacağını, iş hayatında acımasız olarak nasıl başarıya ulaşılacağını öğretmektir.

Mutlaka ailesinin izleri vardır

Babalar, oğullarına bildiklerini ve yapabildiklerini öğretip bununla övünürler. Anneler kızlarına, yapamadıklarını yaptırtmaya çalışırlar. Tuhaf bir düzen vardır ve çocuk bir gün kendi yolunu bulur ama dipte mutlaka ailesinin izleri durur.

Oğullar; hem babaları gibi olmak isterler, hem onları geçip daha iyisi olmak için, içlerinde büyük bir hırs vardır. Tavlada veya bir oyunda babasını yenen erkek çocuğu kendini çok mutlu hisseder. Diğer taraftan baba şefkatli, ailesine kol kanat geren bir adamsa, mutlaka bu örneği alıp ileriki yıllarda uygulamak isteyecektir.

Babalar ve oğulları, bu dünyanın düzenini ellerinde tuttuklarına inanırlar. Babalar sahip oldukları her şeyi oğullarına bırakmak için büyük bir istek duyarlar.

İşlerini, bildiklerini, doğrularını oğullarına öğretmek isterler ve onların gittiği yoldan gitmeleri için ısrar ederler. Babalar, mesleklerini, soyadlarını, şereflerini ve daha önemlisi hayatta savundukları bütün fikirleri oğullarının üstüne bir kıyafet gibi giydirmek isterler. Onların en büyük idealleri kendilerinin birer örneğini bu dünyaya bırakmaktır.

Gün gelir, zaman geçer, çocuklar büyür, değişir düzen, değişir dünya… Bazı babalar muradına erer, bazıları içten içe bahtına küser.

Bazı oğullar kendi yolunu çizmek ister

Oğullar için de durum benzeridir. Kimi evlat babasının yolunu sever, ona güvenir ve onun kopyası olarak dünyada varlığını sürdürür; kimi kendi kaderini çizmek ister, itiraz eder, başını alır önüne kendi haritasını çizer.

Ancak bir kadın açısından karşısına çıkan erkeğin zenginliği, babasıdır. Bir adam gördüklerini ne olursa olsun aklının ve yüreğinin köşelerine serpiştirmiş olacaktır. Bir adamı sevdiğinizde, babasının hallerine bakın; içinde sevdiğiniz adamın izlerini göreceksiniz ve bazen o çok kızdığınız huylarının sebebini de…