California Cevizi
California Cevizi

Ayşe Tolga kadınlar için kafaya taktı!

ayse-tolga-2

Türkiye’de her sekiz kadından bir tanesi meme kanserine yakalanıyor. Ekim ayı boyunca kadınları meme kanserine karşı bilinçlendirme için etkinlikler düzenleniyor. Sevilen isimlerden Ayşe Tolga, Avon’un meme kanseriyle mücadele projesinde Olivium AVM’de kadınlarla bir araya geldi.

“Meme Kanserini Kafaya Taktık” söyleşisinde Medikal Onkoloji Uzmanı Yard. Doç.Dr. Esat Namal’la birlikte kadınların bu konuya ilişkin farkındalığını artırmaya yönelik yorumlarını paylaşan Ayşe Tolga, şöyle konuştu:

“Ben de ailesinde ve çevresinde çok fazla kanser vakası yaşamış biriyim. 25 yaşında babamı, daha sonra amcamı ve teyzemi kanserden kaybettim. Yakın zamanda da dört arkadaşım meme kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak moralimizi düşürmemeliyiz çünkü kanser hayatımızda olan bir olgu. Sadece bir hastalık ve hastalıklar da tedavi edilebilir. Meme kanseri vakalarının yükselişinin de asıl olarak taramaların yapılamaması, yani teşhis edilememesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Çoğu kadın kendi başına gelmeyeceğini düşünüyor ancak durum böyle değil. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin kuvvetli tutulması, iyi beslenme de hastalıkla mücadelede önemli. Bu konunun ciddiye alınması için sürekli ‘kafaya taktık’ dememiz gerekiyor. Herkesi sosyal medya üzerinden de #kafayataktık hashtag’iyle paylaşım yaparak mücadeleye destek olmaya davet ediyorum.”

ayse-tolga-avon

Olivium AVM’de kurulan Avon Meme Kanseri ile Mücadele standında “elle muayene kabinleri” oluşturuldu. Burada kadınlara hastalığın ilk belirtileri ve kendi kendine muayene yöntemleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca Türk Kanser Derneği işbirliğiyle standı ziyaret eden kadınlara ücretsiz meme kanseri taraması imkanı sunuldu.

Avon Meme Kanseri ile Mücadele standlarının dördüncüsü 30 Ekim Pazar gününe kadar Olivium AVM’de tüm kadınları bekliyor.

Yorum Yapın

vestel