Kalbim soğudu, yalnız kalma korkusunun arkasına saklanmayıp saplantılı ve hastalıklı aşktan vazgeçtim. Bu kez daha önceki ayrılıklarda olduğu gibi Cihan’ı hatırlatacaklardan kaçmıyorum, kapı kollarına, diş fırçalarına anlam yüklemiyorum. İnsan ayrılığa bile alışıyormuş… 3 ay önce Cihan’la ayrılacağımızı söylese biri, oturduğum yerde kalır, ağlardım. Çok garip, şimdi kendime söylüyorum ve sinir uçlarım alınmış gibi canımı acıtmıyor.

Bir köşeye oturup hayatımdaki insanları inceliyorum. Neler yaşıyorlar, neler hissediyorlar öğrenmeye çalışıyorum. Hadi biraz sosyalleşeyim dürtüsüyle insan içine karıştığımda çoktandır unuttuğum Meriç’leri görüyorum. Hatırlamaya da gerek yok ama Meriç’ler her yerde var!

Karikatürist Umut Sarıkaya’nın “Meriç” olan adlandırdığı erkekler, sevgilinizden ayrıldığınızı öğrendiklerinde pusuda bekledikleri ininden çıkar. Size Meriç’i detaylıca anlatayım, hayatınızın bir döneminde mutlaka denk gelmişsinizdir. En yakın erkek arkadaşınızdır, sizi anlar, bıkmadan usanmadan dinler, işine yarayacak kararlarınızı yüreklendirerek onaylar. Sevgiliniz, özel günlerinizi unuttuğunda Meriç’e anlatırsanız “Cihan’a o konuda ben de çok kırgınım” der. Böylesine büyük bir yüreği ve hassas bir ruhu vardır. Burnunuzun büyük olduğunu bilirsiniz, Meriç özellikle burnunuzun güzel ve karakteristik yapıda olduğunu söyler. Aranızdaki hukukun seviyesine göre kalçalarınız genişse incecik olduğunu; göğüsleriniz küçükse tam da erkeklerin sevdiği gibi ideal ölçüde olduğunu üstüne basarak anlatır. Nasıl yemek yaptığınızdan tutun da regl günlerinize kadar her şeyinizi bilir, üzerine ekleyecek sözü mutlaka olur. Eğer Meriç, sevgilinizi tanıyorsa eksik noktalarını belirler ve onların üzerine çalışır. Cihan’ın bir dediği diğerini tutmuyor mu? Meriç, hep net konuşur. Cihan “akşam 8’de sendeyim” deyip saat 10 olmasına rağmen gelmiyor mu? Meriç, tam söylediği saatte orada, olması gereken yerde yani sizin yanınızda olur. Meriç’ler; enerjiktir, romantiktir, filozoftur, bilgedir. Kendinizle baş başa kaldığınız zamanlarda aklınızdan Meriç’le ilgili “acaba benim sevgilim olsa nasıl olurdu?” sorusu geçer ve hemen pişman olursunuz.

İçten içe bekler Meriç, en uygun zamanı kollar. Planlarını yapar, bilinçli oynar ve sizi kıvama getirmeye çalışır. Kıvam nedir? Sizi kimsenin anlamadığını, sevmediğini, istemediğini hissettiğiniz zamanlarda sadece ama sadece Meriç’in sizi sevdiğini, istediğini, anladığını fark etmenizdir. En yakın erkek arkadaşınızın aslında Meriç olduğunu görmezseniz, sevgilinizden de ayrılmışsanız; güç Meriç’in elindedir. Saldırının tam zamanıdır! Küçük hediyeler alır, sabah işe giderken ya da gün içinde çalışırken arar, ilgilidir, şefkatlidir, seksi ima edecek tek bir söz söylemez ve siz güvenmeye başlarsınız. Biraz zaman geçer ve aslında Meriç’ten çok hoşlandığınızı fark edersiniz. Birlikte olmaya başlarsınız. Nasıl tanıştığınızı soran arkadaşlarınıza “biz zaten çok iyi arkadaştık birlikte olmaya karar verdik” dersiniz.

Uzunca anlatımın ardından Meriç’i tanıdınız mı? Etrafınızda böyle biri var mı? Nasıl bir ilişki istediğinizi gözden geçirin ve kararınızı verin. Eski sevgilinize dair her detayı, mutluluğunuzun, üzüntünüzün nedeni olduğunu bilen bu adamı hayatınıza almak ister misiniz? Meriç’le sevgili olunursa nasıl olur bilemiyorum, ben hep kıyısından döndüm.

Feraye Demir

ferayedemir@gmail.com