ayrişkiki-1“Ayrılıkların ardından gelen üzüntü, tıpkı ölüm ardından çekilmesi gereken yas gibidir. Bir süre acı çekmeniz normaldir ancak hayata çabuk dönmeniz gerekir.” diyor Yazar ve İlişki Uzmanı Candan Ünal ve size ayrılık acısını en kısa sürede atlatmanız için tavsiyelerde bulunuyor.

Bağlantıları koparın

Ayrılık ardından eski sevgilinizin ne yaptığını merak ettiğinizi biliyorum ancak eğer bütün iletişim kanallarını engellemezseniz, bu ilişkiyi unutmak ve iyileşmek zorlaşacaktır. Bu yüzden artık akıllanmış olan telefonunuzdan başlayarak, tüm sosyal medyayı da kapsayan bir engelleme ve yok etme planına başlayın ve uygulayın. Onun sırf siz hasedinizden çatlayın diye Facebook’a koyduğu başka biriyle çekilmiş fotoğrafını görüp üzülmek çok saçma! Kaldır at ve görme!

Romantik filmler

Ayrılık sonrası en sık yapılan birkaç gün battaniye altında bütün romantik filmleri izlemektir ancak siz mendilinizle gözyaşlarınızı silerken, hatırlatmam gereken, dışarıda belki de size çok uygun biri az önce sizin hep kahve içtiğiniz o kafeden kalkıp gitti veya markette alışverişini bitirdi. Yani filmlerde olan şeylerin başınıza gelebilmesi için o battaniye altından çıkmanız gerekiyor.

Tatil

Hangi mevsim olursa olsun, kısa bir tatil yapmak, size iyi gelecektir. Tebdili mekanda ferahlık vardır der büyükler ve haklılar. Ancak tatile çıkarken, kendi kendinize onu unutmak için gittiğinizi söylerseniz, daha çok aklınızda kalır ve o tatilden bir şey anlamazsınız. Kendinize söylemeniz gereken şey, “iyi hissetmeye ve iyileşmeye gidiyorum” olmalıdır. Kendinizi güzelleştirmeye ve mutlu etmeye götürüyorsunuz, yeni açmış bir çiçek görüp ayrıldığınız sevgilinizi hatırlamaya değil! Zaten bu çok Türk filmi hikayesi olur, yapmayın!

ayrişkiki-3

 

Bakım

Kendinize iyi şeyler yapmak ve şımartmak, ayrılık ardından yapılacak en doğru hamledir. Masaj yaptırın, banyonuza özel nemlendirici köpükler, en sevdiğiniz kokularda vücut şampuanları alın. Saçlarınızda radikal değişimler yapın demeyeceğim çünkü sonrasında insan pişman oluyor. Hep aklınızda olan ve istediğiniz bir şey varsa yaptırın ama aniden kuaförün önüne oturup, şu saçlarımı kes veya rengini değiştir demeyin. Ayrılık acısı dediğin geçer ama o saçlar sonra zor uzuyor.

Zamanı doğru değerlendirin

Ailenizle, arkadaşlarınızla zaman geçirin. Ancak bunu arkadaşlarınıza sürekli eski sevgilinizi anlatmak olarak yorumlamayın. Siz kendinizi mutlu etmeye odaklanın. Yani konu başlığı ayrıldığınız kişi veya çektiğiniz acı değil, sizin mutlu olmayı yeniden öğrenmeniz! Kendinizi boş bırakmayın. Mutlaka oyalayın. İş çıkışı kurabiye kursuna, sabun kursuna, İngilizce kursuna veya at binmeye, pilatese atın. Ama mutlaka kendiniz için iyi şeyler yapın!

İşin daha önemli kısmı şu: “KENDİNİZİ SEVİN VE DEĞER VERİN!” Eğer bunu gerçekten başarırsanız, zaten ayrılıkları da, acısını da çok kolay atlatırsınız ve şunu asla unutmayın: Hayat size bir hediye ve zaman acımasızca ilerliyor. Bunu ağlayarak veya gülerek geçirmek ise sizin seçiminiz!

Candan Ünal

Yazar& İlişki Danışmanı

candan.unal@yuksektopuklar.net

Twitter: @candanunal

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.