avene-resim-1

Eau Thermale Avène tarafından, 8-9 yaş Mektebim Okulları öğrencileri arasında 25 Mart-05 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen “Güneş Dostunuz Olsun” konulu resim yarışması sonuçlandı.

Çocuklardan “kendi bakış açıları ile güneşi resmetmelerinin” istendiği Eau Thermale Avène “Güneş Dostunuz Olsun” konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri 11 Mayıs Çarşamba günü Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısında verildi.

Mektebim Okulu öğrencilerinin katıldığı yarışma İstanbul, Ankara, Yalova, İzmir, Tekirdağ, Çorlu, Yozgat, Edremit, Adana illerindeki 8-9 yaş öğrenciler arasında yapıldı. 05 Mayıs’da Mektebim Ümraniye Görsel Sanatlar Bölümü’nde gerçekleşen seçimler arasından birbirinden renkli resimler jüri üyeleri tarafından incelendi.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Cevat Demir ile Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Devabil Kara ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Berna Karaçali’den oluşan jüri, yarışmaya katılan binlerce resim arasından dereceye giren 3 öğrenciyi zorlukla seçti.

avene-resim-3

“Güneş Dostunuz Olsun” konulu resim yarışmasında 1.000’e yakın resim arasından jürinin belirlediği birinci, Tekirdağ Mektebim İlköğretim 3. sınıf öğrencisi Zeynep Gençaslan’ın GÜNEŞ resmi oldu.

Pierre Fabre Dermokozmetik Türkiye Ülke Direktörü Orhan Koçer “Pierre Fabre’ın sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, özellikle sağlık, eğitim, çevre, araştırma ve bilim alanlarında yürüttüğümüz sosyal projelerin önemli bir yeri bulunuyor. İnsanlığa “daha iyi bir yaşam” sunmanın yolunun eğitim ve sağlıktan geçtiği inancıyla, çeşitli ülkelerde bu tarz projelere destek oluyoruz. Geçtiğimiz 3 yıl boyunca Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği ve Dermatoloji Akademisi Derneği ile birlikte hayata geçirdiğimiz “Avène Güneşten Korunma Sosyal Sorumluluk Projesi” ile, ilköğretim çağındaki çocukları gelecekte daha sağlıklı ve sağlık konusunda bilinçli insan olma yönünde etkilemek ve bu konuda Türkiye’de sağlık bilincinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçladık.” dedi. Koçer “Sağlıklı yaşamı misyon edinen Pierre Fabre Dermokozmetik olarak biz, bu projenin beşinci yılında sağlığın eğitimden geçtiği bilincinden yola çıkarak, bu yıl da Mektebim Okulları işbirliği ile ilköğretim çağındaki çocuklara güneş resmi çizdirerek “Güneşten Korunmanın Önemi”ni çocukluktan anlatarak bilinç oluşturmaya devam ediyoruz. Öğrencilere önce bilgilendirici kitapçıklar dağıttık. Güneşi tanımalarını, fayda ve zararlarını öğrenmelerini istedik. Daha sonra da güneşi çizmelerini istedik. Yarışmaya katılan resimler, çocukların yeni olana açık zihinlerinin ürünü ve çocukların yaratıcılığını gözler önüne seriyor. Değerli hocalarımızın seçimiyle, yeniye açık ve yaratıcılığın birleştiği çok güzel resimler gördük. Bu yarışma, güneşin çocuk gözünde nasıl şekillendiğini bize anlattı“ diye konuştu.

avene-resim-2

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Özüm Erkin, öğrencilere güneşi çizmeden önce gönderilen “Güneşle Uyumlu Çocuklar Kulübü” etkinlik ve hikaye kitabını çocuklara ve basın mensuplarına anlattı. “Hemşirenin Yürüttüğü Eğitim ve İzlem Programının Çocukların Güneşten Korunma Davranışlarına Etkisi” konulu doktora tezim kapsamında okullarda eğitim materyali olarak kullanmak için hazırladığım iki kitabımda “neden güneşle uyumlu olmalıyız?” sorusunu çocuklarla cevaplarken aynı zamanda onlarla keyifli bulmacalar çözüyoruz. “Eau Thermale Avène markasına desteklerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Eau Thermale Avène’in Ürün Müdürü Simge Ertuncay birinci olan Tekirdağ Mektebim İlköğretim 3. sınıf öğrencisi Zeynep Gençaslan’a, bisiklet hediyesini verdi.. Ankara Batıkent Mektebim öğrencisi Nehir Sağlam, kaykay ödülüyle ikinci, İzmir Çiğli Mektebim öğrencisi Orhan Kapçak maket ve ahşap model heykel hediyesi ile üçüncülük kazandı.

Rahmi Koç Müzesi konferans salonu fuayesinde dereceye giren ve mansiyon alan öğrencilerin resimleri sergilendi. Sergilenen resimler Mektebim Okulları Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı Çiğdem Bicici tarafından basın mensupları ile değerlendirildi.

‘’Fırçanı Kap, Heykele Hayat Ver’’ etkinliği ile ödül alan çocuklar Pantomim Sanatçısı Bülent Develi’nin canlı heykel olarak sahnede yaptığı performansta rengarenk boyalarla drama oluşturdular. Bu etkinliğe katılan çocukların yanısıra izleyen basın mensupları da hoşça vakit geçirdiler.