Aspir yağı ne işe yarar, zayıflatır mı?

Kilo vermek için öneriler sunduğum canlı yayınlarda, aspir yağı hakkında çok soru geliyor. Aspir yağı ne işe yarar, zayıflatır mı, aspir yağı zayıflama için nasıl kullanılır gibi sorularınızı okuyorum. İyi bir araştırmadan sonra, aspir yağı hakkında merak edilenleri bilimsel deneylere dayanarak size sunuyorum. Sağlığınız için lütfen, özel haberimizi baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz.

Aspir yağı nedir?

Aspir, papatyagiller ailesinden turuncu, sarı, beyaz, kırmızı renklerde çiçek açan bir bitki türüdür. Hindistan, İran, Pakistan ve Türkiye’de yetiştirilir. Çeşitli çevrelerde aspir yağının zayıflamaya yardımcı olduğu konuşulur, acaba gerçekten öyle mi? Hep birlikte inceleyelim!

Aspir yağı zayıflatır mı?

Aspir yağı satıcıları, zayıflamaya ve yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor. İçeriğindeki Omega 6 yağ asitleri yani lionelik asitlerin vücudun yağ yakma gücünü artırdığını dile getiriyor. Ancak, özellikle Amerika’da yüzden fazla denek üzerinde yapılan araştırmalar, aspir yağının bahsedildiği gibi mucizevi gücü olmadığını gösteriyor.

2009 yılında “American Journal of Clinical Nutrition” tarafından yayınlanan bir çalışmada, diyetlerine aspir yağı ekleyen kişilerin kilo veremediği görüldü. 2011 yılında “Clinical Nutrition” tarafından yayınlanan bir başka çalışma ise, aspir yağının kan şekeri dengesi üzerinde olumlu katkı sağladığını gösterdi.

Aspir yağı zayıflama için nasıl kullanılır?

Günümüz itibariyle, aspir yağının zayıflamaya yardımcı olduğuna dair yeterli bilimsel veri yok. Mevcut araştırmalar ise, aspir yağının vücutta yağ yakmak ve kilo vermek adına düşünüldüğü kadar etkisi olmadığını gösteriyor. Bu yüzden, amacınız aspir yağı kullanarak kilo vermekse, bu yöntemi tamamen listenizden çıkarabilirsiniz.

1 yemek kaşığı aspir yağı 120 kaloriye denk geliyor. Diyet yapan bireylerin sağlıklı kaynaklardan da olsa günlük ortalama 1500-2000 kalori alması uygun görünüyor. İddia edildiği gibi sabah akşam aspir yağı içmek, vücudunuza fazladan kalori yükleyecek ancak kilo vermeniz üzerinde mucizevi etki sağlamayacaktır.

Aspir yağını neden övüyorlar?

İnternette araştırma yaparken dikkat edin: kaynak belirtmeden, gerçeklere dayandırmadan bir bitki veya yağın faydalarını abartılı biçimde yayınlarlar. Bu site sahiplerinin kim olduğu belli değildir, yazının sonunda ismi, soyismi, mesleği, eğitimi yazmaz. Bazen sadece sitelerine ziyaretçi çekmek, bazen de aspir yağını size satmak için aşırı derecede faydalı olduğunu söylerler.

Biz, bu tür konularda bilimi dinleyelim; güvendiğimiz internet sitelerinin verdiği bilgileri dikkate alalım. Örneğin, şu anda okumakta olduğunuz ‘Yüksek Topuklar’ kadın sitesi 2008 yılından beri yayındadır; konusunda uzman editör kadrosu, birlikte çalıştığı doktorları vardır. Ofisi, adresi, telefonu bellidir. Sosyal medyadan kolaylıkla bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bu yüzden size tavsiyem, bir kaynaktan bilgi alırken, onun kim olduğuna ve bunları neye dayanarak yayınladığını sorgulayın.

Maalesef aspir yağı da, mevcut araştırmalara baktığımızda kilo vermek isteyenlerin zaafından faydalanan, yararları fazlasıyla abartılan bir yağdır. Aşağıda size, yine bilimsel verilere dayalı, gerçekten sağlık ve kilo vermeniz için yararlı besinler sunuyoruz.

Aspir yağı yerine ne kullanabiliriz?

2009 yılında “American Journal of Clinical Nutrition” çalışmasında, aspir yağından bulunan linoelik asit ile farklı besinlerde bulunan konjuge linoleik asit kullananların karşılaştırması yapıldı. Diyetlerinde aspir yağı kullananların kilo veremediğini zaten okumuştunuz. Ama güzel haber şu: Mutfağımızda zaten bulunan, yemek kültürümüze uygun gıdalarda bulunan konjuge linoleik asit (CLA) ile hem yağ yakıldığı hem kilo verildiği görüldü. Peki, bunlar nelerdir?

  • Süt
  • Yoğurt
  • Tavuk
  • Hindi
  • Alabalık
  • Somon
  • Karides
  • Tereyağı
  • Dana eti
  • Kuzu eti

Yani, gördüğünüz üzere aspir yağı ile zayıflama niyeti yerine zaten doğal olarak zayıflamaya yardımcı, tanıdığımız ve bildiğimiz besinlerle beslenmek daha doğru olacaktır. Özetle, aspir yağını zayıflamak için kullanmayı düşünüyorsanız, kullanmayın.

Ancak tabii ki trans yağ olmadığı için sağlıklı bir yağ türüdür. Yemeklerinizde, salatalarınızda aspir yağı kullanabilirsiniz. Ancak bana kalırsa, daha kolay ve ekonomik fiyata bulduğumuz zeytinyağı kullanmak daha yararlı olacaktır.

Arzu Karabulut

Yüksek Topuklar // Sağlıklı yaşam koçu

Beni takip etmek için BURAYA TIKLAYIN

Yorum Yapın

vestel