Seven neredeyse herkes, onun acısını da en az bir kere yaşamıştır. Bir aşkın ortasına düştüğümüzde, onunla kurulan hayallerin gerçekleşeceğini umarız. Dileklerimizin bir kısmını elde ettiğimizde sevgimiz büyür.


Çatışmalar başladığında ilişkimizde kırılmalar yaşarız. Aşk, baskının ve değersizliğin altında kırılıp giden bir duygudur. Elbette kimse, acının ve ayrılığın o buruk tadını yaşamak istemez. Bundan mümkün olduğunca kaçar; hatta sadece o ızdırapla karşılaşmamak için, o an yaşadığı sıkıntıya razı olur. Böyle yaparak mutlak sondan kaçabileceğini zanneder.


İşin aslı şudur ki; biz ne insansız yaşayabiliriz, ne sevgi olmayan bir hayat lezzetli sayılabilir. Tek başına bir ömür sürmek, insana ait değildir. Biz sevmek ve çoğalmak içgüdüsüyle yaratılmış varlıklarız.


Bu yüzden, bir ilişki bitiğinde elimizde kalan tek şey, yeniden başlamaktır. Başka seçeneğimiz yoktur. Sevmeden, aşktan kaçarak geçirilen zaman, aşktan yara almaktan daha büyük zarar verir.


Sevgiden kaçtıkça köreliriz. Değişimimizi fark etmeden daha sert, daha kötümser, daha uzak bir insan oluruz. Bencilleşir ve yaşamın ne kadar zor olduğuna takılıp kalırız. Sevmedikçe bedenimiz daha çok yorulur. Ruhsal ve fiziksel olarak çökeriz.


Hemen herkes aşkta hayal kırıklığına uğrar, düşer ve yara alır. En büyük hata, bu aryalardan kaçmak için sevgiyi kötülemek ve ondan uzaklaşmaktır. Kalbin ve insanın erdeminde sevgiden kaçış, ancak kendinden kaçmayla son bulur.


Yüreğinizde neler kabuk bağlamış olursa olsun, kendiniz için tekrar sevmenin peşine düşmelisiniz. Sokağa çıkmalı ve hayata karışmalısınız. Ayrılıkların ardından elbette toparlanmak için biraz zaman geçmesi gerekir ancak bunu bir iyileşme dönemi olarak algılamak zorundayız. Sevgiye ve aşka küserek, inancımızı yitirerek yaşamayı denemek, renksiz ve boş bir hayatı seçmek ve yenilgiyi kabul etmek demektir.


Aşkın kendi bir meydan okumadır ve aşktan kaçtıkça, ona küstükçe, hayatı beklemeye almışsınız demektir. Her düş kırıklığının ardından üstünüzü başınızı temizleyip, tekrar yola çıkmaktan ve sevgiye olan inancınızı inadına daha çok güçlendirmekten başka yol yoktur. Diğer yol sadece zaman kaybı ve hayatı ertelemektir….


Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.