askidavettttAşkın o muhteşemliğini, dokunuşunu, renklerini ve size getireceği güzellikleri yaşamak istiyorsanız, öncelikle aşka olan bakışınızı ve inancınızı değiştirmelisiniz. Aşk sizi hiç ummadığınız zamanda yakalar ve hiç bilmediğiniz biçimde sarar. Hayatınıza aşkı çağırmanın vakti gelmedi mi?

Bundan önce defalarca hayal kırıklığı yaşamış olabilirsiniz. Her denemeniz başarısızlıkla sonuçlanmış olabilir. Bu yüzden aşka olan inancınız sarsılmıştır ve artık aşk sizin için sadece filmlerde kalmış bir düştür.

Aşkı hayatınıza çekmek istiyorsanız, aşkla ilgili fikir ve inançlarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir. İnançlarımız davranışlarımızın temelini oluşturur, davranışlarımız da yaşamdan aldığımız sonuçların temelidir. Aşkta farklı sonuçlar istiyorsanız, aşkla ilişkinize detaylı olarak bakmanız gerekir.

Aşkı bulamayacağınıza, aşkın olmadığına inanıyorsanız; kolay kolay karşılaşamayacaksınız demektir. Aşka dair söylemlerinize bir bakın, içinde olumlu cümleler var mı? Aşkın yalan olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bütün ilişkilerin biteceğine mi inanıyorsunuz? Aşka dair söylediğiniz ne varsa, bir yere yazın. Sonra bu cümleleri daha olumlu olanlarla değiştirin. “Aşkı hak ettiğimi düşünüyorum.” “Aşkın beni sarmaladığına ve hayatıma ışık getirdiğine inanıyorum.” “Aşkla daha mutlu ve zengin bir kadın oluyorum.” “Aşk benim etrafımda her zaman vardır.” “Aşkı yaratıyorum.” “Aşk bana iyi geliyor ve beni güzelleştiriyor.” Bu cümleleri bilinçaltınıza yerleştirin. Aşkla ilgili fikirlerinizi değiştirmeniz gerekiyor.

Şimdi önünüze bir kağıt kalem alın ve aşkın hayatınıza girdiğini hayal edin. Aşık olduğunuzda, hayatınızda nelerin değişeceğini ve aşkın size neler getireceğini yazın. Bu hayali kurun ve yaşamınıza getireceği farklılıkları ortaya koyun. Aklınıza gelen her şeyi bu listeye yazabilirsiniz, kendinizi kısıtlamayın. Listeniz bittiğinde, yazdıklarınıza bir göz atın. Aşık olma şartına bağlı olmayan maddeler varsa, bunları ayıklayın.

Daha önce yaşadığınız ilişkileri tek tek gözden geçirin. Yaptığınız seçimler ne kadar doğruydu? Hangi tarz adamları seçmiştiniz? Bu insanların size çekici gelmesinin sebebi neydi? Onlarla birlikte olmaya başladığınız zamanki ruhsal durumunuzu düşünün. Bir boşluk duygusu içinde, ilk karşınıza çıkan kişiye evet demiş olabilir misiniz? Bu seçimleri yaparken hangi duygusal durumdaydınız? İlişkinizin devam etmemesinin sebebi neydi? Karşınıza çıkan insanların hepsi mi sorunluydu? Bir ilişkinin hangi noktalarında hata yapıyorsunuz? Gereğinden fazla verici, çok konuşan, fazla detaycı, aşırı kıskanç, çok anaç vb.. özelliklerin hangisi sizin bir ilişki yürütmenizi engelliyor? Sürekli kandırıldığınız ve aldatıldığınız ilişkiler mi yaşıyorsunuz? O zaman karşınızdakinin her söylediğine körü körüne inanmanızın altında yatan sebep ne? Yalnız kalmaktan mı korkuyorsunuz?

Kendinizle ilgili detayları göz ardı ederek, sağlıklı bir ilişki yakalamanız çok zordur. Bugüne kadar gittiğiniz yol, yaptıklarınız doğru olsaydı; şimdi uzun ve sevgi dolu bir ilişkinin içinde olurdunuz. Demek bir yerlerde hata yapıyorsunuz: Yanlış insanları seçiyorsunuz veya seçilmeyi bekliyorsunuz. Karşınıza çıkan insanlar kriterlerinize uymasa da, razı oluyorsunuz. Yalnız kalmaktansa, herhangi birisinin varlığını kabul ediyorsunuz. İlişkiniz başladıktan sonra devam etmesi için gereğinden fazla taviz veriyor ve emek harcıyorsunuz. Sürekli ilişkinin iplerini elinizde tutmaya çalışıyorsunuz. Geçmiş ilişkilerinizden kalan korku ve takıntıları, yeni ilişkinize yansıtıyorsunuz. Sürekli diken üstündesiniz ve hep kurcalıyorsunuz. Bu söylediklerime benzer davranış hataları yapıyorsanız, ilişkilerinizin olgun ve sağlıklı bir şekilde yürümesi mümkün olmayacaktır.

Hayatınıza gerçek aşkı geçmek ve mutlu olmak istiyorsanız, radikal bir değişime girmeye gönüllü olmalısınız. Kendinizi iyi tanımalı, davranış ve inanç sisteminizi değiştirmelisiniz. Benzer hataları yaparak bir yere varamazsınız. Bir müddet kendinizle baş başa kalarak, her türlü ilişkiden uzak durarak, yeni bir yapılandırmaya gitmelisiniz. Aşka dair fikir, söylem ve davranışlarınızı değiştirmelisiniz.

Aşka inancınızı tazelemelisiniz. Bunlar, aşkı hayatınıza çekmenize yardımcı olacak aşk mıknatısını oluşturacaktır. Kendinize bir daha bakın ve inanın…

Candan Ünal

Yazar & İlişki Danışmanı

candan.unal@yuksektopuklar.net

Twitter: @candanunal

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

SEVGİLİLER GÜNÜYLE İLGİLİ ÖNERİLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!