2009 Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü; Uluslararası Hamburg Festivali’nde de, “Art Cinema” ödülünü alan Fatih Akın’ın son filmi “Soul Kitchen”ı dünya sinema yazarları “Coşkulu”; “Espirili”; “Abartısız”; ve “Tavizsiz” kelimeleri ile ifade ediyorlar.
Toronto (Kanada) ve Ghent (Belçika) festivallerinde de gösteriler “Soul Kitchen”; Akın sinemasında, “duyguların derinliğine, olağanüstü bir sinema ritmi katıp izleyiciyi eğlendiren” farklı yapısıyla dikkati çekiyor.

Filmde, restoranında sunduğu özensiz ve ucuz yemeklerde para kazamadığı için başı derde girdiği bir dönemde, sevgilisiyle de hem duygusal hem fiziki olarak arası açılan Zinos’un (Adam Bousdoukos), “Star” bir ahçıyı (Birol Ünel) işe alarak nasıl yeni bir müşteri kitlesine kavuştuğu, son derece espirili bir dille anlatılıyor.

Filmde işlenen ana tema, gelenekselle yeniliğin ezeli zıtlaşması. Yenilik eğer iyi yönetilirse, başarılı oluyor: Almanya’nın Hamburg kentinin eski sanayi bökgesinde hangardan bozma lokanta, yeni ahçı sayesinde “hip ve trendy” bir gurme restorana dönüşüyor. Fatih Akın, önceki filmi “Duvara Karşı”da rol alan Birol Ünel’in canlandırdığı, huysuz ama yaratıcı ahçı Shayn’ı “Dünyayı değiştirmeye çalışan bir Don Kişot” olarak tanımlıyor.