Senin erkek arkadaşının durumu da biraz öyle gibi görünüyor. Kimi meslek gruplarının çalışma şekilleri, özel hayatlarını zora sokabilir. Doktor, gazeteci, sporcu vb mesleklere sahip kişilerin, bayramı, özel günü, yılbaşısı olmaz. Onların disipline ve herkesten fazla özveriye ihtiyaçları vardır.

Bu pencereden baktığında, erkek arkadaşına anlayış göstermen gerektiğini düşünüyorum. Sürekli aramak, sevginin göstergesi değildir. Tam da tersi, yapmacık bir sevgili, karşısındakini günde 10 kere arayarak, rahatlıkla sevdiğine inandırabilir. Ancak değerli olan, gerçekten seven insanın sana davranış biçimidir.

Zaten kötü bir olay yaşayarak acı çekmiş olan erkek arkadaşına, yardımcı olmak yerine, onun üstüne gidersen, ilişkini ellerinle parçalarsın. Lütfen daha sabırlı olmayı dene. Kendimi düşünüyorum. Eğer erkek arkadaşım bana mesleğini bırakacaksın deseydi, hiç düşünmeden onu terk ederdim. Neden mi? Şöyle bir hayal et lütfen:

Yıllar boyunca bir konuya emek veriyorsun. Gecen, gündüzün, tatilin yok. Ciddi bir disipline giriyorsun. Sevdiğin birçok şeyden fedakarlıkta bulunuyorsun. İdealin için deli gibi çalışıyorsun. Her gün, bir bina inşa eder gibi, tek tek tuğlalar koyarak işini büyütüyorsun. Sonra gün geliyor. Bir kadın veya adam hayatına giriyor. Senin yürüdüğün bütün o yolları, zorlukları, sırtından dökülen terleri yok sayarak, bana az zaman ayırıyorsun, sen o işi bırak diyor. Dönüp o kişiye, “sen kim oluyorsun da, bunca zaman dantel gibi örüp, emek verdiğim her şeyi bırakmamı istiyorsun” demez misin? Ben derdim. İnsanların hayatına girip, canımızın istediği gibi onları değiştirme ve yönlendirme hakkına sahip olamayız. Gerçek sevgi, karşındakini anlamak ve olduğu gibi skabullenmekle olur. Senin yaptığın ise, beklentili ve alış verişe dayalı bir ilişki biçimine girer.

Erkek arkadaşının yürüdüğü bir yol var. Onu gerçekten seviyorsan, destek olmalı ve yanında durmalısın. Yok, bunu yapamam diyorsan, yol yakınken vazgeçmelisin. Yani, ya bu deveyi güdersin, ya bu diyardan gidersin.
Yüreğinin doğru kararı vermesi dileğiyle…

Candan Ünal
Yüksek Topuklar Aşk&İlişkiler Editörü
candan.unal@yuksektopuklar.net

Candan Sohbetlere Mektup Göndermek için Tıklayın

Merhaba Candan Abla,

ben yaptığınız yorumları çok beğeniyorum. umarım bana da çare,yol gösterirsiniz. benim erkek arkadaşım fotbulcu ve çok fazla görüşemiyoruz bu canımı çok sıkıyor ben arada söylüyorum neden böyle davranıyorsun, neden daha fazla ilgi göstermiyorsun diye bu seferde zaten stresli bir işim var sende üstüme gelip durma diyor konuyu kapatıyor. ama beni çokta seviyor bunu biliyorum. başka bir iş yap diyorum ben ölene kadar futbul oynamak istiyorum diyor, futbulu çok seviyor. ben üstüne fazla gitmiyorum benden önceki kız arkadaşını bir trafik kazasında kaybetmiş ve bana senle beraber hayata bağlandım dünyamsın diyor ama aramıyor fazla görüşemiyoruz.. ben onu çok seviyorum,onunla daha çok vakit geçirmek istiyorum. paşam keşke bu yazdıklarımı okusaydı Candan abla.. saygılar

Candan Sohbetlere Mektup Göndermek için Tıklayın