Stres, hormon düzensizlikleri, uyku eksikliği, kullanılan ilaçlar veya çevre baskısı gibi pek çok durum aşırı yemek yeme isteğine neden olarak gösterilebilir. Hatta gün içerisinde yapacak hiçbir şey bulamamak dahi kendinizi koca bir kap dondurmayı mideye indirirken bulmanıza neden olabilir. Peki, çok yemek yeme isteği nasıl bastırılır? Bu durumu engelleme yollarını sizin için araştırdık. Aşırı yemek yeme ihtiyacınızı bastıracak 8 etkili yolu iletiyoruz.

Çok yemek yeme isteğini engelleyin!

1. Baharatlar ve İştah kapatıcı yiyecekler!

Yemek yapar iken kullanacağınız baharatlar, yanlızca yararlı antioksidanlar içermekle kalmazlar. Aynı vakitte iştahınızı azaltırken metabolizmayı hızlandırabilir ve bedeninizi yağ yakmaya teşvik edebilirler. Bu baharatlar içinde en ehemmiyetlisi kırmızı biberdir. Kahvaltıda kırmızı biber sahibi olan yiyecekler tüketmeniz durumunda öğle yemeğinden evvel atıştırmalık tüketmeniz daha düşük mümkündür. Karabiber, tarçın ve zencefilden meydana gelen başka mükemmel baharatlar da var kuşkusuz. Tokluk hissinizi baharatlardan alabilirsiniz.

2. Çok yemek isteğinizi engellemek için su tüketimini arttırın

Kafi miktarda su içmeyip, bedenin kurumasına destur veriyorsanız, kendinizi henüz aheste bir metabolizmaya sahip olmaya hazırlayın. Metabolik fonksiyonunuz uyku sırasında yavaşlar ve sabah uyandığınızda, saatlerce sıvı hiç almadığınızda beden daha çok kurur. Bununla maç etmenin en iyi yollarından biri, uyandıktan kısa bir müddet ardından su içmektir. Bu da size daha çok enerji verecektir ve iştahınız da çok olmayacaktır. Metabolizmanızı hızlandırmak için su içmek oldukça önemlidir.

3. İştah kapatmak için uçucu yağlar kullanın

Besin maddeleri ve / veya hormon düzenlemesi nedeniyle iştahınızı azaltmaya yardımcı olan bazı uçucu yağlar da vardır. Bu doğal yağlar, kapsamlı bir şekilde incelenmiş. Örneğin, greyfurt yağı; iştah azaltması, beslenme isteklerini azaltması ve enerjiyi de artırdığı biliniyor. İştahınızı ve isteğinizi azaltmak için greyfurt yağını kullanmak için bir difüzere bir kaç damla ekleyebilirsiniz veya bir iki damla greyfurt yağını, Hindistan cevizi veya tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağına ekleyin ve cildinize masaj yapın. İştahı azaltmaya yardımcı olan diğer uçucu yağlar arasında limon, bergamot, ardıç çilek, limon, biberiye ve tarçın bulunur.

4. Her gece 7-8 saat uyumalısınız

Hiç uykusuz kaldığınız günden sonra kendinizi daha aç hissettiğinizi fark ettiniz mi? Araştırmalar, sadece bir gece bile uykusuz kalmanın, iştah hormonlarının işleyişine ciddi zarar verebileceğini ve ertesi gün çok daha aç hissettirdiğini göstermiş. Birçok çalışmada gösterildiği gibi, hem iştahı hem de stresini düzenleyen birkaç hormon üzerinde doğrudan etkisi olan, leptin, ghrelin ve kortizol gibi sağlıklı ve hızlı bir metabolizma için, gece boyunca 7-8 saat kaliteli bir uyku elde etmek çok önemlidir. Uyku eksikliği daha az kalori yakmanızın yanı sıra, iştahınızı kontrol edemediğiniz anlamına gelir.

5. Sağlıklı yağlar tüketmek tokluk hissi için çok önemli

Birçoğumuz, hatta sağlık uzmanları bile, bir zamanlar, geniş kapsamlı araştırmalar sonucunda, her türlü yağdan kaçınmanın en iyi yol olduğuna inanıyorlardı ancak artık bunun tersinin gerçek olduğunu biliyoruz. Sağlığa fayda sağlayan bazı yağ türleri vardır ve vücudumuzun en iyi şekilde çalışması için bu yağlar gereklidir. Tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar içeren bu “sağlıklı yağlar”, sağlıklı besinlerin yanı sıra kilo vermenin önemli bir parçası olarak tanınırlar. Sadece yağ yakmanıza yardımcı olmakla kalmaz, tatmin duygusunu artırır ve kendinizi daha doygun hissetmenizi sağlarlar ki böylece genel olarak daha az yemek yersiniz. Elbette, patates kızartmasını kastetmiyoruz. Ancak, zeytin ve hindistancevizi yağları, fıstık, tohum, avokado ve balık gibi gıdaları içeren sağlıklı doğal kaynakları kullanmalısınız.

6. Yavaşlamak

Uzmanlar, dikkatimizi dağıttığımız zaman, ne kadar yediğimizi fark etmediğimize inanıyor. İlk başta üç tane çok yavaş ısırık almayı hedefleyerek bir öğünü başlatmalarını önerirler, bu da geri kalanı daha ılımlı bir tempoda daha kolay yemenizi sağlar. Ayrıca, öğünün yarısını yemeyi ve geri kalanı almadan önce beş dakikalık bir mola vermeyi de düşünebilirsiniz.

7. Sabah Egzersizi Yapmak

Spor-Egzersiz, kilonuzu ve genel sağlığı korumanın önemli bir parçasıdır, ancak daha erken bir sabah egzersizi de yapmak daha faydalıdır. Günün erken saatinde egzersiz yapmanız, yapılan bir araştırmaya göre, yediğiniz de dahil olmak üzere birçok bedensel fonksiyonları kontrol eden sirkadiyen ritminizin yanı sıra uyku kaliteniz ve ne kadar enerjinizi yakaladığınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

8. Stresi Yönetmek

Kronik stres, kişinin sağlığını çeşitli şekillerde etkiler ve aynı zamanda aşırı yemeyi tetikleyebilir. İştahınızı azaltmanın en önemli yollarından biri olan stresin azaltılması olabilir. Geçmişe ya da geleceğe karşı endişe etmek yerine, yalnızca ana odaklanın örneğin. Diğer yandan nefesinize konsantre olmak ve nefes egzersizleri yapmak anlık yüksek stresi ve endişeyi azaltmanın faydalı yollarından bir diğeridir.

Aşırı yemek yeme ihtiyacına engel olmanın 8 etkili yolu! yazımız ile ilgili yorum ve görüşlerinizi yine bu konumuzun altına bekliyoruz. Sizlerinde tokluk hissi verecek ekstra önerileriniz bulunuyorsa hemen bize iletin, biz de her ay milyonlarca kadının ziyaret ettiği Yüksek Topuklar aracılığı ile paylaşalım!