zayiflama-tarti-kadin

Aşırı yeme isteği nasıl engellenir?

Aklınızda sürekli yeme isteği mi var? İradenize hakim olamayıp yediğinizde pişmanlık mı duyuyorsunuz? Endişelenmeyin, çaresi var! ‘Yüksek Topuklar’ olarak size, aşırı iştahı engellemenin pratik yollarını sunuyoruz; merakla okuyacaksınız.

Daha kolay kilo vermenizi, yeme isteğini dengelemenizi ve daha mutlu olmanızı sağlayacak tavsiyelerimizi hayatınıza mutlaka yansıtın. Burada öğrenip kullandığınız her bilgi sizi gerçekten zayıflatacaktır. Ama sadece okuyup uygulama yapmazsanız, kazanamazsınız. Bu yüzden, alışkanlıklarınızı yenilemek için çaba göstermelisiniz.

[wp_ad_camp_2]

Damak tadınızı zenginleştirin

Tadını beğenmeden yediğiniz her yemek, damak tadınızı tatmin etmeyeceği için kendinizi aç hissetmenize sebep olur. Kocaman bir kase salata yersiniz, ancak lezzeti size hitap etmediği için sanki hiçbir şey yemediğinizi düşünürsünüz. Bu yüzden aklınızda sürekli yeme isteği fikri olur.

Çözüm: Gerçekten tadını beğendiğiniz ancak kilo vermeye yardımcı besinlerden oluşan yemekler yiyin. Baharatlar, taze otlar, soslarla yemeklerinizi daha lezzetli hale getirin. Bazen, tadını sevmeseniz bile ‘Bu salata sayesinde zayıflayacağım, çok şükür’ diye düşünerek karnınızı doyurun.

Pratik bilgi: Sofranızdaki yemeklerde önce hep en sevdiğinizi yemekle başlayın. Bu sayede karnınız tabağınızdaki yemekler bitmeden doyabilir; boşu boşuna sevmediğiniz yemeklerden kalori almamış olursunuz.

Uzun süre çiğneyip yutun

Aşırı yeme isteği olan kişiler üzerinde yapılan gözlemlerde çok hızlı yemek yedikleri, iyi çiğnemeden lokmaları yuttukları görülmüştür. Sonucunda ise fazla kilo, kabızlık, karın şişkinliği ve yemek sonrası halsizlik gibi sorunlar oluşur. Kendinize dikkat ettiniz mi; yemeğinizi nasıl yiyorsunuz?

Çözüm: Her bir lokmanızı en az beş çiğnedikten sonra yutun. Sakince ve şükrederek yemeğinizi yiyin. Bunun size faydaları şunlar olacaktır: Daha az yiyerek doyacak ve dengeli kalori alıp kilo vereceksiniz. Aşırı yeme isteği günden güne azalacak, doyduğunuzu hissedeceksiniz.

2ekimhangisaatsuicmeli-27

Önce su içip bekleyin

Aşırı iştah ve mutsuzluğun en büyük sebeplerinden biri, yeteri miktarda su içmemektir. ‘Ama ben su içiyorum!’ dediğinizi duyuyoruz ama vücudunuzun ihtiyacı kadar içmediğinize eminiz! Beyninizden gelen açlık ve susuzluk sinyallerini genelde birbirine karıştırabilirsiniz, bu da çok yemenize ve sonunda kilo almanıza sebep olur.

Çözüm: Hem kilo vermek hem aşırı yeme isteğini engellemek için önce bir bardak suyu oturarak ve yudum yudum için. Sakin bir şekilde yeme isteğinin geçmesini bekleyin; işe yaradığını göreceksiniz.

Pratik bilgi: Günde 14 bardak suyu oturarak ve yudum yudum içtiğinizde vücudunuz içeriden temizlenir, enerjiniz yükselir, selülitler azalır, kilo vermeniz hızlanır.

Hareketteki bereketi görün

Türkiye toplumunda insanlar spor yapmaya üşeniyor, egzersizi canavar gibi görüyor; siz de onlardan biri misiniz? Spor yapmayan, hareket etmeyen insan bir kenara bırakılmış eski bir eşya gibidir, yerinde durdukça paslanır ve çürür. Eğer hemen spora başlamazsanız, günden güne yaşlanacak, kilo alacak, yaşam enerjinizi kaybedeceksiniz. Hareketsiz yaşamanın tahmin ettiğinizden çok daha fazla zararı var.

Çözüm: Hemen egzersize başlayın. Aşırı iştahınız dengelecek, kilo verecek, kendinizi daha mutlu ve enerji dolu hissedeceksiniz. ‘Ama hangi sporu yapacağımı bilmiyorum’ dediğinizi duyuyoruz ve bunun için pratik bir yöntemimiz var: Evde egzersiz yapmak! Aşağıdaki bağlantıya tıklayıp resimli anlatımla evde spor hareketlerini görebilirsiniz.

bacak