Hava sıcaklığı arttıkça terliyoruz ve bazen kötü ter kokusu meydana geliyor. Bu, bizi toplum içinde zor durumda bırakabiliyor. Hiç terlememek sağlıklı bir durum değil, ancak aşırı terleme problemi yaşıyorsanız, bu durumun altında yatan nedenleri araştırmanızda fayda var. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için aşırı terlemenin nedenlerini ve aşırı terleme için bitkisel çözümleri araştırdık.

Terleme, avuç içi, ayak tabanı, boyun, alın ve hatta saç derisi gibi vücudun birçok bölgesinde yaşanabilir. Aşırı terlemenin nedenleri;

 • Obezite
 • Hamilelik
 • Stres
 • Diyabet
 • İlaçların yan etkileri
 • Menopoz
 • Alkol bağımlılığı
 • Solunum rahatsızlıkları
 • Kalp ve akciğer hastalıkları
 • Omurilikte olan sakatlıklar
 • Parkinson hastalığı olabilir.

Aşırı terlemeden şikayetçiyseniz, sizlere sunduğumuz bitkisel çözümlerden faydalanabilirsiniz.

Limon ile terlemeyi önleyin!

Limon, terlemeyi kontrol altına almak için etkili bir yöntemdir. Bir bardak suya 1 limonun suyunu sıkın. İçerisinde bir bez bekletin. Daha sonra o bezi terleme sorunu olan bölgelere sürün. 20-30 dakika bekledikten sonra soğuk su ile duş alın. Aşırı terlemeyi önlemek için, günde 1 kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Elma sirkesi ile aşırı terleme tedavisi

Vücudunuzda aşırı terleme olan bölgeleri yıkayın. Ardından, bu bölgelere pamuk yardımıyla elma sirkesi sürün. Bu işlemi akşam yapıyorsanız, ertesi sabah duş alabilirsiniz. Duştan sonra terleyen bölgelere talk pudrası ya da deodorant sürün.

Bir diğer çözüm ise, bir bardak su, 2 çay kaşığı elma sirkesi ve balı karıştırıp içmektir. Bu karışımı her gün içerek aşırı terlemeyi önleyebilirsiniz.  

Buğday çimi suyu içerek aşırı terlemeyi önleyin!

Buğday çimi suyu, terlemeye neden olan asit ve toksinleri dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca, vücut ısısını düzenler. Günde 1-2 bardak buğday çimi suyu içerek aşırı terlemenin önüne geçebilirsiniz.

Terlemeyi azaltmak için domates suyu için!

Domates suyu, ter salgılayan gözenekleri küçültür ve sıkılaştırır. Her gün 1 fincan taze sıkılmış domates suyu için. Diğer çözüm; 10-15 dakika boyunca terleyen bölgelerinize domates suyu sürün. Duşa girin ve vücudunuzu durulayın. Aşırı terlemeyi kontrol altına alana kadar günde 1 kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Ter kokusu için siyah çaydan faydalanın!

Siyah çay terlemeyi kontrol altına almanıza yardımcı olur, ter kokusuna yol açan bakterileri öldürür. 3-4 bardak sıcak suya 1 ya da 2 çay poşeti atın. Yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin. Çayı bir bez yardımıyla terleyen bölgelere sürün, 20 dakika kadar ovalayın. Bu işlemi her gün gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, günde 2-3 bardak siyah çay içmek de terleme sorununuzu azaltacaktır.

Doğal ter önleyici karbonatı deneyin!

Karbonat, vücuttaki nemi emerek, ter kokusunu önler. 1 çay kaşığı karbonata, kıvam alacak kadar su ilave edin. İçerisine herhangi bir uçucu yağdan 3-4 damla damlatın. Karışımı terleyen bölgelere sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra durulayın. Aynı işlemi her gün tekrar edin.

Bir diğer etkili çözüm karbonat ve mısır nişastasıdır. 1 yemek kaşığı mısır nişastası ve karbonatın içerisine 4-5 damla nane yağı damlatın. Karışımı, sorunlu bölgelere sürün ve 1 saat bekleyin. Duruladıktan sonra ter sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Hindistan cevizi yağı ile güzel kokun!

Hindistan cevizi içerdiği laurik asit sayesinde, ter kokusuna neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca güzel kokusu, gün boyu kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Aloe vera ile ter kokusunu önleyin!

Aloe vera jelini bir gece önceden terleyen bölgelerinize sürün. Sabah uyandığınızda durulayın. Bu jel sayesinde, aşırı terleme ve ter kokusunun önüne geçebilirsiniz. 

Bol su içmeyi unutmayın!

Bol su içmek, toksinlerin ter yerine idrarla atılmasını sağlar. Böylece, aşırı terleme probleminiz ortadan kalkar. Ayrıca su içmek, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır.

Aşırı terleme nasıl geçer?

 • Gün içinde bol su içmeye özen gösterin.
 • Her gün duş alın ve antibakteriyel sabun tercih edin.
 • Naylon ve polyesterden yapılmış giysiler yerine pamuklu ve ipek giysiler tercih edin.
 • Deodorant kullanmadan önce vücudunuzu iyice kurulayın.
 • Baharatlı yiyecekleri fazla tüketmeyin.
 • Alkol, sigara ve kafein tüketimini azaltın.
 • Aşırı kilonuz varsa, sağlıklı bir diyet programı oluşturarak kilo vermeye çalışın.

Aşırı terleme için bitkisel çözümleri öğrendiniz. Terleme ile birlikte göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı veya ani kilo kaybı yaşarsanız doktorunuza danışarak terlemenin altında yatan nedeni öğrenmelisiniz.